top of page

Nisan 2020 | İnsan | Türkiye

’74PODCAST’lerde gelecek konuşmaları

Yazı | Onur Baştürk

ISTANBUL ’74’ün kurucusu ve kreatif direktörü Demet Müftüoğlu Eşeli salgın günlerinde boş durmayanlardan. 

Özellikle ’74PODCAST’te eşi Alphan Eşeli’yle birlikte gerçekleştirdiği uluslararası birçok isimle yapılan ‘gelecek konuşmaları’ serisi büyük ilgi gören Demet, son olarak tasarım dergisi Cabana için de bir İstanbul hikayesi kaleme aldı. Demet’le ürettikleri üzerine konuştuk… 

 

Salgın hepimizin planlarını altüst etti. Başta yaratıcısı olduğun IST. Festival olmak üzere senin programın nasıl etkilendi? Şu an neler yapıyorsun? 

 

IST. Sanat ve Kültür Festivali’nin bu yılki edisyonunu erteledik. Dijital varlığımızın öneminin iyice arttığı bu dönemde biz de ’74 olarak uluslararası işbirliği yaptığımız yeni projeler üretiyoruz. Mesela ‘74PODCAST'te Alphan (Eşeli), “What Is Coming? Conversations for Tomorrow” adlı yeni bir podcast serisi başlattı. Şimdiye kadar aralarında yönetmen Mike Figgis, sanat eleştirmeni / medya teorisyeni ve filozof Boris Groys, sanatçı José Parlá’nın da bulunduğu fikir önderleriyle zihin açıcı sohbetler gerçekleştirdi. 

 

“How Can We All Make It to the Future?” adlı sanat, tasarım, moda, film gibi birçok farklı disiplinlerden yaratıcı ismin katılımıyla gerçekleştirdiğimiz bir podcast serisi daha ortaya çıkardık. Burada da sanat eleştirmeni ve küratör Beral Madra, sanatçı Refik Anadol, moda danışmanı Robert Burke, tasarımcı Yvés Behar, moda perakende danışmanı “Retail Prophet” Doug Stephens ve Calvin Klein’ın uzun süre kreatif direktörlüğünü yapmış tasarımcı Francisco Costa gibi isimleri konuk aldık.

 

Yaz için planların ne? Kafanda oturmaya başladı mı bir şeyler?

 

Yeni normale uyum sağlayacağımızın öngörüldüğü yaz ayları için ISTANBUL‘74 ve ‘74STUDIO’nun kreatif projeleri için strateji geliştiriyoruz.

Seyahat tutkunu olan topluluğumuzun keşiflerine yer verdiğimiz ‘74Escape tarafında Dream Travels projemiz devam ediyor. Burada topluluğumuzun hayallerindeki seyahat rotalarını, sevdikleri destinasyonlarla özdeşleşmiş anılarını tekrar canlandırıyoruz. 

 

Yavaşladığımız bu dönemde neler okudun, nelere göz attın, neler ilgini çekti? Kimler sana ilham verdi?

 

David Lynch, Annie Leibovitz, Jane Goodall ve Frank Gehry gibi isimlerin workshop çalışmalarını barındıran Masterclass derslerini alıyorum. 

 

Moda alanındaki yeni diyalogları dinlemek benim için çok önemli. Bu nedenle Business of Fashion’ı takip ediyorum. Kurucusu Imran Amed ile bir podcast yapıyor olacağız bu hafta. Önümüzdeki günlerde yayına alacağız.

Ek olarak, NYTimes Daily podcastleri’ni kaçırmadan dinliyorum. Prada Possible Conversations ve Parley LIVE takip ettiğim canlı yayınlar arasında. NY Times, Financial Times makalelerini okuyarak güne başlıyorum. 

 

Bir yandan ‘74 Online Exhibitions kapsamında Bryce Wolkowitz, Perrotin, Hauser & Wirth gibi önde gelen galerilerle işbirlikleri yapıyoruz. Kapanan sergileri web sitemiz ve sosyal medya hesaplarımızda yayınlıyoruz.

 

Müziğin birleştirici gücünü odağına alan ‘74 Open Call For Music için dünyanın dört bir yanından müzisyenleri Instagram'daki açık müzik çağrımıza katılmaya davet ettik. #74OpenCallforMusic hashtag’iyle etiketlenen videoları Instagram hesabımızdan yayınlıyoruz.

 

Porter Dergisi senin hakkında bir yazı yayınlamış ve stil sahibi olarak tanımlamıştı. Klasik soru ama, stil sahibi olmak neyle bağlantılı?

 

Porter Dergisi’nden Alice Cavanaugh’nın yazdığı kapsamlı bir dosyada yer aldım. Buradaki bölüm “Stil Sanatı (The Art of Style)” çerçevesinde ele alınmıştı. 

Stil sahibi olmak benim için kendini tanımak ve yansıtabilmek. Belli bir moda akımına bağlı kalmadan, yakışanı ve zamansız parçaları seçmek…

 

Online alışveriş insanı mısın? Son iki ayda mesela kendine neler aldın?

 

Online alışverişe şu sıra pek vakit ayırmıyorum. Sadece sevdiğim dergilerin yeni sayılarını alıyorum, bir de kitaplar tabii ki… 

 

Dergilerde favorin hangileri?

 

Cabana Magazine yıllardır çok severek takip ettiğim, koleksiyonunu yaptığım bir iç mimari ve tasarım dergisi. Yılda iki defa çıkıyor ve her sayfası özenle hazırlanıyor... Her kapağı ayrı bir tasarımcı tarafından yaratılıyor. Cabana’nın yeni sayısı için bir İstanbul hikayesi kaleme aldım ve bu hikayenin kreatif direktörlüğünü üstlendim. 

 

Yine yakından takip ettiğim dergiler arasında Another, Holiday, Document, T Magazine, System, WSJ ve daha sayamadığım birçok yayın var...

 

New York ikinci şehrin gibi. Bize favori New York adreslerini versen ve faydalansak? 

 

Aynen öyle, New York benim ikinci evim. Çok adres var. Ama benim için vazgeçilmezler şunlar. 

 

Restoranlar: 4 Charles, Waverly Inn, Il Buco, Omen, Indochine.

 

Mağazalar: The Strand, Dover Street Market, Bergdorf Goodman. 

 

Galeriler: Lehmann Maupin, Hauser & Wirth, Galerie Perrotin, Gagosian Gallery ve Neue Galerie. 

 

Takipte olduğun sanatçılar kimler ve son dönemde radarına aldıkların?

 

Doug Aitken, Olafur Eliasson, Shirin Neshat, Jose Parla, Justin and Jonah, JR, İnci Eviner ve Elif Uras her daim takipte olduklarım. Son dönemde radarıma aldığım sanatçılar arasında ise Amoako Boafo, Roe Ethriche ve Cao Fei var. 

 

Seyahat stilin nasıldır? Favori lokasyon ve otellerin?

 

Gideceğim yere göre planlarım stilimi. Favori otellerim: Meksika’da Cuixmala, Jamaika’da Goldeneye, İtalya’da Il Pellicani, Los Angeles’ta Chateau Marmont. Patmos’ta ise her yaz ev tutuyoruz :)

 

Gardırobunda hangi parçadan çok fazla bulunur, neden?

 

Blazer, gömlek ve jean vazgeçilmezlerim!

Fotoğraflar:

l. Meksika'da Cuixmala

2. Cabana Magazine

3. Waverly Inn

İNSAN | Kategorinin diğer yazıları

yuzulogoweb2.png
bottom of page