273 results found for ""

Sayfalar (259)

  • STİL | Yuzu Magazine

    Mayıs 2021 | Stil | Dünya El yapımı ‘Daphne’nin siyahına kavuştuk U niqka’nın “Daphne” tepsilerine bayılıyoruz. Lansmanı ilk kez 2019 yılındaki Milano Tasarım Haftası’nda yapılan Daphne’ler, başlangıçta sadece kahverengi ve natürel renk seçeneklerinde üretiliyordu. Şimdi bu tepsi koleksiyonuna siyah renk seçeneğini de eklediler. ​ Vejetal deri kullanılarak tamamen elde üretilen Daphne Siyah, monokrom sırım örgüsüyle tamamlanıyor. El örgüsünden sonra ise iki katmanlı deri birleştiriliyor ve suda bekletilerek son formu oluşturuluyor. ​ Ev ve ofis alanlarında kullanılmak üzere tasarlanan Daphne; kişisel eşyaların, ofis aksesuarlarının ve daha birçok farklı nesnenin keyifle saklanabileceği bir düzenleyici tepsi. ​ Unutmadan: Yunan mitolojisinde Daphne; çeşmeler, kuyular ve diğer tatlı su kaynaklarıyla ilişkilendirilen su perisi anlamına geliyor. Daphne, Apollo’dan kaçmaya çalışırken bir defne ağacına dönüştürülüyor. Defne ağacı da malum, Akdeniz’e özgü, daima yeşil olan bir ağaç türü.

  • ART

    Mayıs 2021 | Art | Türkiye Görünenin ardındakiler için hâlâ süremiz var B u yıl ilki gerçekleşen sergi ve etkinlik dizisi Senkron’a “Beyond Vision / Görünenin Ardında” adlı çevrimiçi bir sergiyle katılmıştı Vision Art Platform. Senkron sona erdi, ama Vision Art bu online sergiyi 15 mayısa kadar devam ettirme kararı aldı. Beyond Vision’un sanatçıları Gökhan Balkan, Mehmet Öğüt, Özgün Şahin ve SABO. ​ 3D olarak deneyimlenen sergide Mehmet Öğüt’ün kağıt üzerine yakma tekniğiyle oluşturduğu resimleri, Özgün Şahin’in “Müşterek Alanda Kusursuz Tekrar” videoları ve tuval üzerine yağlı boya çalışmaları, SABO'nun John Fowles'tan esinlenmiş Magus serisi resimleri, Gökhan Balkan’ın ise kültürle doğayı insan sonrası bir perspektifle ilişkilendiren kayıt üzerine UV baskı işleri yer alıyor. ​ İFADE BİÇİMLERİ BAMBAŞKA Mehmet Öğüt kibrit ya da hürmüzün kağıt üzerinde bıraktığı izlerle resim yapıyor. Aslında resmi ateşin ve havanın yapmasına izin veriyor da diyebiliriz! Böylece klasik sanatın temsil geleneklerinin karşısına doğanın ustalığını yerleştiriyor. Kültür ve doğa çelişkisi tartışması Gökhan Balkan’ın işlerinde de odak noktası. Balkan, insan merkezli tarihin dünyada bıraktığı yara izlerine bakıyor. Onun kompozisyonlarında hissedilen ritim duygusu Özgün Şahin’in işlerinde de yankı buluyor. Şahin, kaotik kent yaşamının içinde gizli geometrik düzeni ve belki de huzuru, kaleydoskopik imgelerde ve izole edilmiş anlarda yakalıyor. ​ SABO ise izolasyon halinin sanrılar ve gerçekler arasında sınırları eşik haline getirdiği bir deneyime odaklanıyor. Özetle “Beyond Vision” sergisi akışın, tekrarın, dönüşümün, yaşam döngüsünün göze getirilmesinde imgenin imkanlarını sorguluyor. Öte yandan sergi, Vision Art Platform’un Akaretler’deki yeni mekanından sanatseverlere ulaşan ilk sergi olma özelliğine de sahip. ​ Instagram: @visionartplatform Web: visionartplatform.co 3D sergi turu için tıklayın!

  • BOTANİK | Yuzu Magazine

    Mayıs 2021 | Botanik | Türkiye Save The Flowers Yazı | Alp Tekin M imar Gülnar Ocakdan Karaytuğ, markası Save The Flowers’la bitki tabloları yapıyor desek yeridir. Yurt içi ve yurt dışından topladığı bitkileri özenle kurutarak onları birer tabloya dönüştüren Karaytuğ, bu işe nasıl başladığını şöyle anlatıyor: “Her şey çiçekleri uzun yıllar saklayabilme fikriyle başladı. Kimi zaman Çanakkale’nin bozkırlarından kimi zaman Sarıkamış’ın dağlarından çiçekler, yapraklar, otlar toplamaya başladım. Bu hobime mimar gözlüğümü de takınca yaşam alanlarımıza değer katabilecek, fark yaratan bir dekorasyon fikri doğdu. Camdan tablolar içerisinde birbirinden farklı çiçek tasarımları kısa sürede bir iş fikrine dönüştü. 2016’dan beri bu işi profesyonel olarak Save The Flowers markası altında yapıyorum”. ​ EN ÇOK İLGİ GÖREN: GELİNCİK Karaytuğ, bazı sabit tasarımlarının olduğunu ama her yıla özel bir tasarım serisi çıkardığını söylüyor. Çoğu bitkiyi bizzat toplayıp kurutuyor, bazı bitkileri ise yurt dışından temin ediyormuş Karaytuğ. En beğenilen tasarımlarının ise gelincik tabloları olduğunu belirtiyor: “Gelincik her yıl çok kısa bir dönemde çıkıyor ve çok narin bir bitki olduğundan zorlu kurutma işlemlerinden geçirip sınırlı sayıda satışa sunuyoruz” Karaytuğ, bu el yapımı hassas çiçek tablolarını online olarak satıyor. Türkiye ve hatta dünyanın pek çok yerine kargo ile özenle gönderiyor. ​ Son sözü ona bırakalım: “Bitkilere bakma konusunda çok vakti olmayan ya da ilgilenemeyen, ama mekanlara kattığı zenginlikten de vazgeçemeyen insanlara bitkileri tablo içinde bir sanat eseri gibi sunuyoruz. Bu felsefeden ötürü de çerçevelerimizde doğal olmayan malzemeleri kullanmıyoruz. Çerçevelerimiz ahşap ve cam malzemelerden oluşuyor”.

Hepsini Görüntüle
0