Mayıs 2020 | Seyahat | İtalya

Bir Milanolunun gözünden ‘yeni normal’

Yazı & Fotoğraflar | Derin Cantürk

Sadece marketlere ve eczanelere gitme izninin olduğu iki aylık sıkı bir karantina döneminin ardından, İtalya’da normal hayata dönmek için ilk adımlar atıldı. Bu normalleşme sürecinde birçok işletme ‘take away’ servis yapmak kaydıyla kapılarını yeniden açtı. 

Sokaklarda dolaşmanın serbest olmasıyla beraber yedi yıldır yaşadığım şehri başka bir gözle yeniden keşfetme fırsatını yakaladım. Maske takmış insanlarla dolu olan ana caddeleri, rengârenk çiçeklerin kontrolsüzce coştuğu parkları, kepenkleri hâlâ kapalı mağazaları ve boş turistik noktalarıyla şehrin atmosferi her zamankinden daha farklıydı. 

İlk iş olarak Duomo meydanı civarında bulunan ve öğle saatlerinde önünde oluşan metrelerce kuyruğuyla meşhur fırın Luini’ye gittim. Hiç sıra beklemeden ıspanaklı ve ricotta peynirli panzerotto aldıktan sonra normalde kalabalıktan geçilmeyen Galleria Vittorio Emanuele II’ye uğradım. Milano ile bütünleşmiş ihtişamlı Galleria’yı daha önce bu derecede boş görmediğim için bol bol fotoğraf çekip detaylarında kayboldum. 

Galleria’nın içinde bulunan tarihi yayınevi Rizzoli’nin mağazasında tek kullanımlık eldivenleri elime geçirip kitaplara hızlıca bir göz attım. Yemek sonrası kahvesi için butikleriyle ünlü Corso Magenta’daki Marchesi pastanesine doğru yürüdüm.

 

Prada’nın 2014’te satın aldığı pastane, kurulduğu 1824 yılından beri hâlâ aynı tarihi binada hizmet veriyor. Son yıllarda iki yeni şubesi daha açılan pastanenin tarihi olan bu şubesi favorim. 

Marchesi’den kahvemi aldıktan sonra ara sokaklara dalarak turumu tamamlamak üzere İtalyan borsa binasının bulunduğu Piazza degli Affari meydanına vardım. Mussolini döneminden kalma binalarla çevrili olan ıssız meydan, provokatif sanatçı Maurizio Cattelan’ın L.O.V.E. isimli mermer heykeline 2010’dan beri ev sahipliği yapıyor. Güncelliğini hiç yitirmemiş olan cüretkâr el heykeli, bir yandan geçmişte yaşanılan ekonomik krizlere gönderme yaparken bir yandan da post pandemi krizine selam veriyor. 

BAŞKA NELER YAPTIM

Bu süreçte Milano’nun tadını daha iyi çıkarabilmek adına -sosyal mesafeyi koruyup maskemi takarak- gittiğim diğer yerleri de sıralayayım. Bu adresler ilerde yolu Milano’yla düşeceklerin kesinlikle yapması gerekenler aynı zamanda.  

- Egalité’nin fırınından taptaze çıkmış kruvasanlardan ye.


- İskandinav tarzındaki kahveci Orsonero’nun yoğun kıvamlı cappuccino’sundan iç.
- Pavé ve Gelsomina’nın tatlılarından ye.


- Tilda Swinton’ın başrolünü oynadığı “I am Love” filminin de mekana olan Villa Necchi’nin bahçesinde soluklan.


- Out of the Box’ın ve Oggi Gelato’nun artisanal dondurmalarından ye.


- Pandenus’un Gae Aulenti şubesinden ferahlatıcı bir smoothie al ve hemen yanında yer alan şehrin en yeni parkı Biblioteca degli Alberi’de dinlen.


- İç mekânını bitkilerin domine ettiği LùBar’dan Aperol Spritz al ve hemen yanı başındaki Giardini di Villa Reale’nin çimlerine uzan.


- Yeni nesil pizzacı Marghe'nin ve Crosta’nın pizzalarından ye. 

Fotoğraflar:

l. Galleria Vittorio Emanuele II

2. Villanecchi

3. Biblioteca degli Alberi parkı

4. Via Malpighi4. L.O.V.E heykeli ve borsa binası

5. Duomo meydanı

6. Galleria Vittorio Emanuele II+

7. LùBar'ın iç mekânı

8. Pave

9. Marghe