detay2.jpg

Mayıs 2020 | Botanik | Türkiye

Dev yapraklarının hastasıyız: Fil Kulağı

Yazı | @yuzubotanic

En bilinen adı: Elephant Ear, yani Fil Kulağı. Ama botanik literatüründeki ismi ‘Colocasia’ ya da ‘Taro’. Aslında bir dış mekan bitkisi. 

Hatta sulak alanlarda yetiştirilen türünün nişastalı yumru kısmı yenilebiliyor da! Bizi ilgilendiren kısmı evde yetiştirilen çeşidi tabii. Son yıllarda bu bitkinin bu kadar popüler olmasının nedeni ise malum: O dev yeşil yapraklarını cömert şekilde açınca evin içini anında bir ormana dönüştürebilmesi!

 

200’den fazla çeşidi olan, tropik bölgelerden kopup gelme arkadaşımız fil kulağı, ev içinde ideal koşulları yakalarsa çok hızlı büyüyebiliyor. Hatta bir haftada peş peşe iki yaprak birden verebiliyor. Cömertliğini oradan anlayın yani!

 

BÜYÜK SAKSI SEÇİN 

 

Öncelikle fil kulağını yerleştirdiğiniz saksının büyüklüğünden emin olun. Her zaman orta ya da ortanın üstü büyüklükte bir saksı tercih edin. Saksının dibine gözenekli yapısından dolayı suyu emen pomza lav taşı döşemeyi unutmayın. Aslında bunu çoğu bitkinin saksı tabanına toprağı yerleştirmeden önce uygulamanız gerekiyor. Böylece bitkinin kökleri uzun süre su içinde kalmıyor ve çürümüyor. 

 

DOLAYLI GÜNEŞ IŞIĞI SEVİYOR

 

Gelelim fil kulağını evin içinde nereye yerleştireceğinize… Fil kulağı dolaylı güneş ışığı seviyor. Doğrudan güneşe tahammül edebiliyor ama bir süre sonra yapraklarının ucu yanmaya başlıyor. O yüzden dikkat! Güneş alan pencerenin dibine koymayın, bu yeterli. 

 

Fil kulağı çoğu tropik bitki gibi yüksek nem seviyor. Bu yüzden yazın sıkça sulamak gerekebilir. Yaprakları hafifçe düştüyse sulama zamanı gelmiş demektir, yaprakları takip edin!

 

Aslında ideali, fil kulağının yetişeceği odada bir nemlendirici kullanmak, ama kimsenin bununla uğraşacağını sanmıyoruz! 

 

Yaprakları arada fısfıslamak çözüm olabilir ama. Nem oranını dengelemiş olursunuz. Yeter ki çeşme suyuyla yapmayın. Daha kireçli ve yaprakta leke bırakırsınız. 

 

UNUTMADAN… 

 

1. Fil kulağı çok güçlü rüzgâra maruz kaldığında gözyaşı bırakabiliyor. “Neden ağlıyor bu bitki?” diye merak etmeyin yani.

 

2. Evde kedi ya da köpeğiniz varsa fil kulağı yetiştirmeniz biraz riskli. Çünkü köpekler ve kediler için fil kulağının yaprakları toksik içeriyor. Eğer kedi ya da köpeğiniz yaprakları yerse karınları ağrıyabilir, hatta kusabilirler! 

 

3. Büyüme dönemi boyunca sıvı gübre vermeniz ya da fidanlıklardan alabileceğiniz aspirinden daha küçük boyuttaki gübreleri serpiştirmeniz iyi olacaktır. 

Fotoğraflar

 

1. @yuzubotanic ürünleri arasında yer alan fil kulağının iki ay önceki hali. 

2. Fil kulağının şimdiki hali! 

3. Dev yaprağından bir kesit. 

4. Dışarda da yetişebiliyor, ama Türkiye’de değil tabii:)

Yeni içeriklerden

haberdar olmak için

abone olun!

MAIL

 

info@yuzumagazine.com

 

INSTAGRAM

Yuzu Magazine

@yuzu.mag

Yuzu Botanik

@yuzubotanic

© 2020 by YUZU Magazine

ADRESAvlu Bebek  |  İnşirah Sokağı, No:25/1 Bebek, 34342 Beşiktaş İstanbul