Yaz 2020 | Edito | Türkiye

Nasıl Bir Yaz

Yazı | Onur Baştürk

Kış ya da sonbahar için pek beklentiye girilmez, geldiği gibi yaşanır ya. Yaz için tam tersi. Yaz planı vardır, sonra yaz hayali, aşkı, eğlencesi, denizi, güneşi, şusu busu… Yaza dair beklentiler hep büyük olduğundan yaz hep kısa gelir, yazın hep bir şeyler olur, yazın kafalar daha çok karışır ve altüst olur. 

 

Herhalde ilk kez yaza dair beklentiler öyle yüksek ‘feet’lerden uçmuyor. Büyük planlar, büyük seyahatler, büyük eğlenceler değil; küçük planlar, az insanlı samimi ortamlar konuşuluyor. Bir yandan gevşemekle tedbiri elden bırakmamak arasında gidip geliyoruz. Bir yandan da izole kalmanın getirdiği ruh iklimiyle kendi hayatlarımıza dair sorular fazlasıyla birikmiş durumda. Esas ‘yeni normal’ bence bu! 

 

Malum sosyal mesafe kuralları, uçağa binerken uygulanacak testler, otele girerken ateş ölçmeler filan değil. Onlara alışırız, nelere alışmadık ki? Yeni normal, herkesin içinde aynı anda kopan fırtınalar. Kimsenin oraya baktığı ya da ilgilendiği yok. Sistem her zaman bunu görmezden eğilimindedir ama çoğu insan da o eğilimin tatlı kıyısında, bunu beslemekten yana…

  

O zaman yaz en beklentisiz haliyle kapıya dayanmışken doğaçlama sorular çoğalsın. 

Sorular iyidir:

- Nasılsın böyle, iyi misin? Yoksa bundan sonrasında değiştirmek istediğin bir şeyler var mı? 

- Değiştirmek derken, büyük bir şeyler değil, küçük şeyler bile olabilir. Bazen küçük dalgalanmalar büyük taşları gün gelir tetikler. Var mı gönlün buna? Yoksa tembellik mi edeceksin? 

- Aşk aşk deyip duruyorsun ama emin misin aşk filan istediğine? Belki de solo hayatına aşıksın… 

- Peki ya içinde bulunduğun aşk, aşk değilse neden hâlâ çıkmıyorsun kendini kapatıp buzdolabına kaldırdığın o konserve kutusundan?

- Şimdiye kadar yaşadıklarından en çok aklında kalanlar neler? 

Aklında kalanları çoğaltmaksa derdin, ne duruyorsun?

- Sık sık “Ben ne yapıyorum?” ya da “Orada olmalıydım, burada ne işim var?” mı diyorsun? İç geçirmelerin, yaptıklarından daha mı fazla hale gelmiş? 

Bitti.

Bakarsınız, umduğumuz ya da ummadığımızdan daha iyi geçer yaz… 

0