top of page
H6A3147.jpg

Haziran 2020 | Stil | Türkiye

Hip hop mimardan mimarlara mesaj 

Yazı | Alp Tekin

George Floyd cinayeti sonrası ırkçılık karşıtı, adalet isteyen protestolar sadece sokaklara değil, her alana sıçramış durumda. Ünlü mimar Michael Ford’un Azure ve Dezeen gibi ünlü tasarım yayınları aracılığıyla duyurmaya çalıştığı yeni söylemi de bunlardan biri. 

 

Ford mimarlık dünyasına yönelik özetle diyor ki: “Eğer mimarlar ırk eşitliği mücadelesini samimi bir şekilde etkilemek istiyorlarsa, Amerika’daki sistematik ırkçılığın temsili olan hapishaneleri tasarlamayı tamamen bırakmalıdır! Çünkü hapishane tasarlamak mimarların insanları koruma rolüyle çatışıyor”. 

 

Bu noktada Ford, National Association for the Advancement of Colored People’ın istatistiklerini örnek gösteriyor. Rakamlara göre mimarların tasarladığı hapishane binalarında beyazların beş katı kadar Afrikalı Amerikalı hapis yatıyor. Çoğu Afrikalı Amerikalı’nın adalet sisteminin yetersizliği yüzünden hapis yattığını da sözlerine ekliyor Ford. 

 

Ünlü mimar bu konuda sert: “Eğer mimarlık halkın sağlığı, güvenliği ve refahı ile ilgiliyse, cezaevi tasarlayı kabul edemeyiz! Bu nedenle mimarlar hemen şimdi Afrikalı Amerikalıların yaşamlarını orantısız olarak etkileyen alanlar üzerinde çalışmayı durdurmalı. Unutmayın, adaletsizlik durumlarında tarafsızsanız, zalimin tarafını seçmiş oluyorsunuz”.

 

HİP HOP MİMARLIK KAMPLARININ ÖNCÜSÜ 

 

Kendini “hip hop mimarı” olarak da nitelendiren, çalışmaları ve vizyonerliği nedeniyle  sık sık yakın geleceğin çığır açıcı mimarları arasında gösterilen Ford; aynı zamanda Hip Hop Mimarlık kamplarının da kurucusu. 

 

Ücretsiz olan bu kamplar azınlık topluluklarındaki çocuklara müzik aracılığıyla mimarlık, kentsel tasarım ve planlama öğretiyor. 

 

Hatta Hip Hop Mimarlık Kampı ırkıçılık karşıtı protestolar sonrası “Tasarım Adaleti” adında yeni bir yarışma da başlattı. Katılımcılar ırkçılığı yenen ve parçalayan bir şehri hayal ederek mekan, yer ve ürün tasarlayacak ve tasarımlarında hip hop şarkı sözlerini kullanacaklar. 

 

Ford, daha önce verdiği bir başka röportajda amacının, “Genellikle beyaz erkeklerin temsil ettiği mimarlığı, temsil edilmeyen gruplara yaymak olduğunu” söylemişti.

STİL | Kategorinin diğer yazıları

yuzulogoweb2.png
bottom of page