top of page
DJI_0084.jpg

July 2023 | Travel | Vol 10

english below

PICASSO, LEGER VE MATISSE’İN İZİNDE

yazı | Rengin Atik

Eğer Côte d’Azur’un sanatsal ruhu ve yumuşak tonlarının başrolde olduğu incelikli bir otelde konaklamak istiyorsanız Hotel Le Sud listenizin en başında olmalı. 2020 yazında açılan otel Antibes’te, Juan-Les-Pins’in tam merkezinde. Le Sud’un yaratıcıları ise Julien Lizée ve Lizée.Hugot mimarlık ofisinin kurucularından Stéphanie Lizée.

CÓTE d’AZUR’A SAYGI DURUŞU

Otelin bulunduğu bölgenin kültürel ve sanatsal zenginliği,
hem renk paleti seçiminde hem de grafik ve dekorasyonda büyük bir ilham kaynağı olmuş. Stéphanie, Antibes’deki Picasso Müzesi ve Biot’taki Fernand Léger Müzesi’ne yaptığı ziyaretlerden sonra otelin renk paletine karar verdiğini söylüyor: Pişmiş toprak tonları, yeşil, sarı ve Klein mavisi.

 

Nitekim Pablo Picasso, Fernand Léger, Jean Cocteau, Henri Matisse ve Vallauris kasabasından çıkma nefis seramik işler, otelin genel ruhunun bir özeti. Bir bakıma, 20. yüzyıl ortalarında sanatçılara fazlasıyla ilham vermiş coşkulu Côte d’Azur’a bir saygı duruşu gibi Hotel Le Sud.

Bu nedenle otelin tasarımında kiremitli duvarlar, kumtaşı, terracotta, rattan gibi ayrıntılarla yerel zanaatkârlar tarafından yapılan özel tasarım mobilyalar başrolde. Aynı şekilde, otelin logosundan tutun da, duvarlar ve barda göze çarpan fresklerini tasarlayan sanatçı Franck Lebraly de öyle...

FOLLOWING PICASSO, LEGER AND MATISSE

words | Rengin Atik

If you want to stay in a delicate hotel with the artistic spirit and soft tones of the Côte d ‘Azur, Hotel Le Sud should be at the top of your list. Opened in the summer of 2020, the hotel is located in Antibes, right in the center of Juan- Les-Pins. The creators of Le Sud are Julien Lizée and Stéphanie Lizée, one of the founders of the “Lizée.Hugot” architectural office.

TRIBUTE TO CÓTE d’AZUR

The cultural and artistic richness of the region where the hotel is located has been a great source of inspiration both in the color palette choice and in graphics and decoration. Stéphanie says that after visiting the Picasso Museum in Antibes and the Fernand Léger Museum in Biot she decided on the hotel’s color palette: terracotta shades, green, yellow, and Klein blue.

Indeed, the exquisite ceramic works from the town of Pablo Picasso, Fernand Léger, Jean Cocteau, Henri Matisse, and Vallauris are a summary of the overall spirit of the hotel. In a way, Hotel Le Sud is like a tribute to the enthusiastic Côte d ‘Azur that inspired artists in the mid-20th century.

Thus, tiled walls, details of sandstone, terracotta, and rattan, and designer furniture made by local artisans have a leading role in hotel’s design. Likewise does the artist Franck Lebraly, who designed the prominent frescoes of the walls, bar, and hotel logo.

bottom of page