20171101_Bey11686.jpg

Temmuz 2020 | İnsan | Türkiye

Karaköylü ‘Bey’den lokal hareketler

Yazı | Onur Baştürk

Karaköy’deki Bey favori dükkânlarımdan biri. Özgün, özgür, başına buyruk ve hikâyesi var. Şimdi o hikayeyi başa alalım ve markanın üç ortağından ikisine Ozan Ertürk ve Bulut Dur’a kulak verelim. 

 

Beyler selam! Bey markası ne zaman, nasıl ortaya çıktı? 

 

Bey mağazası 2014’de Karaköy'de açıldı. Üç ortak olarak (iki beye eşlik eden Nil Ertürk Dur) yeni bir girişim yapma noktasındaydık. Hepimizin ortak serzenişi ise İstanbul'da ruhumuza ve stilimize hitap eden, aradığımız yüksek kaliteli kıyafetleri ulaşılabilir fiyatlarda bulabileceğimiz, içine girince ilham alabileceğimiz bir mağazanın olmayışıydı. Önce tasarımcımız Bulut, “Hadi biz yapalım” diye ilk tohumu attı ortaya. Yapabilir miyiz, nasıl yaparız derken zaten iyi giyinmek ve bundan beslenmek üçümüzün de ortak noktası olduğu için fikir çok uzak gelmedi. 

 

İTHAL MARKALARDAN DAHA ÇOK SATIYOR

 

‘Bey'de hem kendi tasarımlarınız var hem de ithal markalar… Bir gün tamamen kendi tasarımlarınız olsun istiyor musunuz? Yoksa bu kombin devam mı edecek? 

 

İşe önce kendi giymek istediğimiz markaları ve ürünleri bularak başladık. Ancak zamanla kendi giymek istediğimiz ürünleri bulamayınca ve müşterilerimizin de bizim seçimlerimizi beğendiğini görünce BEY markası altında kendi koleksiyonumuzu yapmaya başladık. Şu an kendi markamız mağazadaki çoğu ithal markadan daha fazla satıyor! Bu yüzden ilerde yapmak istediğimiz girişimleri sadece kendi markamızla yapmak istiyoruz. Ama flagship mağazamız olarak gördüğümüz Karaköy’de, seçtiğimiz başka markalara yer vermeye devam ederiz.

 

Peki ithal markalarda kriteriniz ne? 

 

Kendimiz giyer miyiz diye bakıyoruz! Ayrıca ürünlerin zamansız, trendlerin dışında bir duruşu olması, kumaşı, dikiş kalitesi ve marka imajı da bizim için önemli. 

 

GERÇEK BİR BEY… 

 

Bey'i tanımlayacak olsanız ne söylerdiniz? Bey'in hedef kitlesi kim? 

 

25-50 yaş arası, giydiği ve kullandığı aksesuarlar kendisinin bir uzantısı olan, kimliğini dünyayla paylaştığı bir alan gibi gören… Özenli, kendine saygısı olan, kendini geliştirmek ve iyi bir birey olmak gibi güdüleri olan… Çevresine ve doğaya saygılı, espri anlayışı yüksek, kendine has müzik zevki olan… Paylaşmayı seven, kalabalıklar içinde farklı bir yerde duran, kendi fikirlerini savunan, ancak farkı fikirlere de saygıyla yaklaşan… Çalışan, çalışkan ve hayatın sunduğu keyiflerden yararlanmak isteyen… Gustolu, meraklı, entelektüel, seyahat etmeyi seven, dış görünüşüne gösterdiği özenin kendisine ve çevresine duyduğu saygının bir uzantısı olan biridir gerçek bir Bey.

 

Neden dükkan için lokasyon olarak Karaköy'ü seçmiştiniz? Şu an Karaköy'de olmaktan mutlu musunuz? Semtin genel gidişatını nasıl buluyorsunuz? 

 

2014 yılında yaratmak istediğimiz ruhu en iyi yansıtan bölge Karaköy'dü. Hem eski İstanbul'u hissedebildiğiniz hem de turist trafiğiyle kozmopolit bir yerde olduğunuzu anladığınız şahsına münhasır bir lokasyon Karaköy. Şu an hâla Karaköy'de olmaktan mutluyuz, çünkü burası bir şekilde bizim için ev hissi uyandıran bir yer oldu. Acısını da yaşadık, tatlısını da. Çok fazla anımız ve hayalimiz var burasıyla ilgili. Şu an gelişmekte olan çevre projelerle de geleceğinin çok daha parlak olduğunu düşünüyoruz ve olabildiğince tutunmaya çalışıyoruz.

 

‘LOKAL HAREKET’ BAŞLIYOR

 

Fransız Geçidi'nde kadın koleksiyonu satan bir dükkân açmanız sürprizdi. Ama şimdi orası revizyona gidiyor. Neler olacak orada?

 

En sık duyduğumuz cümle, “Neden kadın ürünü yok?” cümlesiydi. Erkek kıyafeti alan kadın müşterimiz de vardı. Bu süreçte çok güzel işler yapan kadın markası sahibi arkadaşlar edindik. Bey mağazasını ilk açtığımızda da bizi öne çıkartan en önemli özelliklerden biri ‘selection’ olmuştu. Bu nedenle kadın tarafını da Bey gözüyle seçilmiş kadın kıyafetleri olarak açmak istedik. 

 

Pandemi sürecinde ise bu süreçte zorlanan çok fazla yerel marka olduğunu gördük. Aslında en başından beri yerli markalara yer vermeye çalıştık, ama bunu Bey adı altında yapınca amacımızı çok anlatamadık. Temmuz itibariyle ise bu mağazayı daha fazla yerel tasarımcıyla birlikte ‘Lokal Haraket’ adıyla yeniden açmaya karar verdik. Süreçten zarar görmüş küçük ve yerel markalara daha fazla nasıl destek olabiliriz diye düşünüp onlardan komisyon almamaya karar verdik. Mağaza işletmesi ve tanıtımını da kendi tecrübemizle üstlenmek ve bu zor zamanlardan hep birlikte geçmek için bir adım atmak istedik. Çünkü yerel üretim yoksa ülkemizin bir geleceğinin de olmayacağını biliyoruz.

 

AMSTERDAM MAĞAZASI GEÇEN YIL AÇILDI

 

Amsterdam mağazasında işler nasıl gidiyor? Orayı ne zaman açmıştınız? 

 

Amsterdam mağazasını 2019’un nisan ayında açmıştık. Birinci yılımızı pandemi nedeniyle kutlayamadık maalesef. Oradaki mağazamız da mayıs itibariyle kapılarını yeniden açtı, ancak toparlanması her yer gibi zaman alacak. Hepimiz sürecin üzerimizdeki etkisinden bir şekilde kurtulmaya çalışıyoruz. 

Evet, zor ve garip bir süreç. Bey ekibi olarak ilerleyen günler için planlarınız ve hayalleriniz neler? 

 

Gerçekten büyük ve güzel hayallerimiz var! Bir Türk markası olarak ilk adımı Amsterdam olarak attığımız markamızı, global anlamda büyütme adına yapacak çok iş var. Şu dönemde zorunlu bir küçülme yaşasak da; Türkiye'de yapılan üretimin kalitesini ve bizim stil anlayışımızı buluşturmak istediğimiz, ayrıca büyümesine yardım etmek istediğimiz çok fazla yerel marka var. Bu hayallerimiz biraz yavaşlamış olsa da, umarız başarıya götürebiliriz en kısa zamanda.