top of page
6U6A9790.jpg

Ağustos 2021 | Stil | Türkiye

AMANRUYA’DA YENİ NESİL BODRUMLULAR

Yazı & Kreatif Direktör | Mert Çam

Fotoğraflar | Beyza Küngürlü / Mehmet Öksüz

Bodrum’un çehresi, özellikle son birkaç yıldır, yaşamak için burayı seçmiş yeni neslin ellerinde şekilleniyor. Hatta onlar sayesinde yaşam tarzı ve modayı şekillendirmeye aday yeni Bodrumlu markalar ortaya çıkıyor. O markalardan biri de tam anlamıyla Bodrum’u yansıtan Les Merimes. Bodrum’da büyümüş iki kızkardeşin, Merve ve İrem Çopuroğlu’nun iki yıl önce tohumlarını attığı Les Merimes bir şapka markası.

 

Merve ve İrem tasarımları kendilerine ait olan şapkaları bizzat elleriyle yapıyor. İki kardeşin şapka yapmaya karar vermelerinde en büyük etken ise Merve’nin bir şapka sevdalısı olması. İlerde koleksiyonlarını genişletip daha farklı ürünler de çıkarmak istiyorlar. Hatta şu sıralar çanta tasarımı üzerinde çalışıyorlar.

Merve ve İrem şapkaları tasarlarken güçlü kadınlardan ilham aldıklarını söyleseler de, erkek modelleri de üretmeye başlamış. Her yıl ürün yelpazesini genişlettikleri Les Merimes için atölye kurma hayalleri de var. Daha geniş kitlelere ulaşabilmek için...

HER TAŞ ARAZİYE AİT

Tasarım yolculuğuna şapka ile başlayan Coco Chanel’i örnek alan kızkardeşlerin Les Merimes çekimi için seçtikleri mekan ise Amanruya. Aman zincirinin Türkiye üzerindeki tek şubesi olan Amanruya, Demir Evleri’nin bulunduğu koyda 2012 yılında açıldı. 36 villadan oluşan Amanruya’nın mimarı Emine- Mehmet Öğün çifti öyle doğaya saygılı (tek bir ağacı bile yerinden sökmemişler) bir otel yapmışlar ki, insan Amanruya’nın içinden çıkıp Bodrum’un kaosuna karışmak istemiyor bile.

Öte yandan Ege yerel mimarisi ve Osmanlı mimarlık birikiminin şık bir karışımı Amanruya. Bu yüzden tasarımı özgün ve sahici. Ayrıca her şey arazinin doğal, jeolojik, topoğrafik verileri göz önüne alınarak yapılmış. Kullanılan her bir taş o araziye ait, her birinin ayrı bir nedeni/hikâyesi var. Amanruya dünya üzerindeki diğer tüm Aman otelleri gibi gelen misafirin kendini özel ve huzurlu hissedeceği geniş alanlara ve alabildiğine yalın, doğanın önüne geçmeyen bir tasarıma sahip...

www.lesmerimes.com

bottom of page