top of page
harry1_edited.jpg

Aralık 2020 | Stil | Dünya

MaidTok ve dantelli Harry Styles

Yazı | Onur Baştürk

TikTok’un genç erkek kullanıcıları arasındaki bir akım gün geçtikçe daha çok dikkat çeker oldu: Hizmetçi kılığına girmek! Kısaca MaidTok olarak da anılan bu akım sanılanın aksine gay erkekler arasında değil, heteroseksüel erkeklerde yaygınlaşmış durumda.

Mesela sosyal medya fenomeni Jackson O’Doherty. Instagram’da 1.9 milyon takipçisi olan Jackson, 26 yaşındaki kız arkadaşı Maddy ile beraber Facebook, Instagram, OnlyFans ve TikTok’a içerik üretiyor. Jackson, hizmetçi kıyafetini ilk giydiğinde “muhteşem” hissettiğini söylüyor. Dahası, hoşuna gittiğini de itiraf ediyor.

Jackson gibi daha onlarca fenomen hizmetçi kılığındaki videolarını yükleyerek yeni bir hazzın peşinde koşuyor gibiler: Yer değiştirme hazzı.

Peki neden sadece hizmetçi kostümüyle? Gayet açık: Fetiş unsurlarının altı çizilmiş hizmetçi kostümleri içindeki bir kadın, aslında tipik heteroseksüel erkek fantezisi. Bu kez o fanteziyi kendi üstlerine giyiyorlar. Aynı anda hem kendisi haz alan hem de izleyene haz veren ikili bir oyunun içine bile isteye düşerek…

Teksas'ta yaşayan 19 yaşındaki artistik patenci Austin’e göre, @austinbe19, Z Kuşağı aniden hizmetçi fetişi geliştirmiş değil: “Bazı insanların bundan hoşlandığını biliyorum. Çünkü yakın tarihte Fransız hizmetçi ve tavşan kıyafetleri gibi şeyler cinsel bir objeye dönüşmüş. Erkekliğimle ilgili de bir sorunum yok. Dışarı çıkıp böyle eğlenme konusunda da hiçbir sorun görmüyorum”.

Peki yeni nesil genç erkekler kıyafet konusundaki kalıpları yıkma, kostümlerin bilinçaltımızda yer etmiş kodlarını alaşağı etme konusunda daha mı rahatlar?

Kesinlikle öyle. Vogue’un aralık sayısı kapağında soluk mavi dantel Gucci balo elbisesi ve siyah smokin ceketiyle boy gösteren Harry Styles’a bakın (Vogue TR o pozları basar mı acaba? Sanmam.)

Styles’ın tüm Vogue US pozlarında hem feminen bir romantizm hem de maskülen bir serserilik var. İkisinin karışımı beklenmedik derecede olağanüstü.

Styles pozlarıyla ilgili şöyle diyor: “Giysilerle oynamaktan çok keyif alıyorum. Bunun ne anlama geldiğini hiç düşünmemiştim. Sadece bir şeyler yaratmanın genişletilmiş bir parçası bu”.

Olay bu. Yeni nesil için kıyafetin “kadınsı” ya da “erkeksi” oluşu mühim değil. Sadece ve sadece bu kodlarla oynamaktan yaramaz bir çocuk gibi keyif alıyorlar. Nedenini pek fazla sorgulamadan. Çok üzerine düşünmeden. Çoğu zaman da belki, eğlence olsun diye….

bottom of page