top of page
351-DH-MamulaIsland.jpg

September 2023 | MEDITERRANEAN | Vol 10

english below

MAMULA ISLAND

words Leon Williams

zerinde sadece 19. yüzyıldan kalma bir kalenin yer aldığı Mamula Adası, 2023’ün en sürpriz destinasyonlarından biri. Çünkü o tarihi kale artık 32 odalı, Design Hotels topluluğuna üye bir tasarım oteli. İsmini de adanın kendisinden alıyor.

Karadağ’ın Herceg Novi kıyılarında, Kotor Körfezi’nin girişinde konumlanan Mamula Adası’nın başka özellikleri de var. Hem UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde hem de yerel halk arasında bu adanın manevi değeri var. Çünkü kale 1852’de Avusturya-Macaristan generali Lazar Mamula tarafından inşa edilmiş. I. ve II. Dünya Savaşları dönemlerinde ise hapishaneymiş. Son 70 yıldır ise harap bir halde, kullanılmaz durumdaymış. Peki bu tarihi geçmiş korunabilmiş mi? Bu sorunun yanıtı evet. Mimari konsepti yöneten Lizbon merkezli MCM Architecture & Design, iç tasarımı üstlenen Piotr Wisniewski ve ajansı weStudio Berlin; binanın orijinal güzelliğini ön plana çıkarmak için tüm restorasyon sürecinde yetkililerle beraber çalışmış.

YENİ BİR TARİH

Üç restoranı ve özel bir miksoloji barı olan Mamula’nın öne çıkan bir başka özelliği ise misafir sanatçı programına ev sahipliği yapan Atelier Mamula.

 

Sadece 200 metre çapındaki bu dairesel küçük ada şimdi kendine yeni bir tarih yazmaya hazırlanıyor: Üstelik bu kez başlangıcı hayli tasarım ve şık...

 

NASIL ULAŞILIYOR

 

Karadağ Herceg Novi kıyılarından ücretsiz tekne transferleri yapılıyor. En yakın havalimanları ise Tivat (TIV), Dubrovnik (DBV) ve Podgorica (TGD).

Mamula Island, which has only a 19th-century castle on it, is one of the most surprising destinations of 2023. Because that historical castle is now a design hotel, a member of the Design Hotels community, with 32 rooms.

It gets its name from the island itself. Mamula Island, located at the entrance of the Bay of Kotor on the coast of Herceg Novi in Montenegro, has other features. This island has a spiritual value both on the UNESCO World Heritage List and among the locals. Because the castle was built in 1852 by the Austro-Hungarian general Lazar Mamula. It was a prison during the World Wars I and II. For the past 70 years, it has been in ruins and unusable. Well, has this historical past been preserved? The answer to that question is yes. Lisbon-based MCM Architecture & Design which heads the architectural concept, Piotr Wisniewski who undertakes the interior design, and his agency weStudio Berlin worked with the authorities throughout the restoration process to highlight the original beauty of the building.

A NEW HISTORY

Another highlight of Mamula, with three restaurants and a special mixology bar, is Atelier Mamula, which hosts the guest artist program.

Just 200 meters in diameter, this little circular island is now preparing to write a new history for itself: Moreover, this time its beginning is very stylish and chic...

 

HOW TO REACH

 

There are free boat transfers from the coast of Herceg Novi in Montenegro. The nearest airports are Tivat (TIV), Dubrovnik (DBV) and Podgorica (TGD).

bottom of page