planet-city-by-liam-young_dezeen_2364_co

Ocak 2021 | İnsan | Dünya

Dünya nüfusunu tek bir metropole sığdıran proje

Yazı | Alp Tekin

Global mimarlık şirketi Bjarke Ingels Group (BIG) ve MVRDV'den mimar Winy Maas'ın dünyadaki sorunların nasıl çözüleceğini öneren mimari gelecek projelerine ilginç bir anti tez geldi.

 

Mimar Liam Young’ın hazırladığı kurgusal “Planet City” filmine göre dünyanın 2050 yılındaki tüm nüfusu, dünya yüzeyinin küçük bir kısmını işgal eden, devasa bir sürdürülebilir şehirde yaşayabilir. Dünyanın geri kalanı ise yeniden yabanileştirme ve çalınan toprakların geri dönüşü için serbest bırakılabilir!

 

Evet, yanlış duymadınız. Young'ın kurgusal “Planet City” filmi 10 milyar insanı barındıran, aşırı yoğun, kendi kendine yeten bir metropol öneriyor. Döngüsel ekonomi ilkelerine göre inşa edilmiş, gezegen yüzeyinin sadece yüzde 0.02’sini kaplayan bu kurgusal şehir, ortalama bir ABD eyaleti büyüklüğünde.

 

Young'ın animasyonlu kısa filmi yüzyıllarca süren kolonileşme, küreselleşme ve hiç bitmeyen ekonomik çıkarım ve yayılmacılığın nasıl tersine çevrilebileceğini kışkırtıcı bir şekilde gözler önüne seriyor. Film, Victoria Ulusal Galerisi tarafından geçen ay Avustralya'nın Melbourne kentinde açılan NGV Trienali için sipariş edilmiş.

 

Planet City fikri ünlü Amerikalı biyolog Edward Osborne Wilson tarafından geliştirilen ve dünya yüzeyinin yarısının doğaya adanarak kitlesel yok oluşun önlenebileceğini öne süren “Yarım Dünya” konseptinden ortaya çıkmış.

 

Mimar Liam Young’a göre gezegen için Bjarke Ingels’in önerdiği “Masterplan” gibi bir ana plan geliştirmek mevcut eşitsizlikleri yeniden güçlendirebilir ve iklim değişikliğini daha da kötüleştirebilir. Young, Bjarke Ingels Group’un (BIG) projesini “sömürgeci projenin devamı” diyerek acımasız bir şekilde eleştiriyor.

 

Ne dersiniz, Young’ın alternatif vizyonu hem sıra dışı hem de 10 milyar insanı aynı metropole sıkıştırdığı için bir o kadar da ürkütücü değil mi?

 

Planet City filmini izlemek için: