top of page
don-fontijn--MQAfbqgzD4-unsplash.jpg

Ocak 2023 | Travel

SİCİLYA’NIN SIRLARI

Yazı | Mert Çam & Onur Baştürk

White Lotus’un ikinci sezonuna aşık olanların bugünlerde konuştuğu bir şey daha var. O da dizinin muhteşem görüntüler eşliğinde pazarlamasını yaptığı Sicilya. Herhalde diziyi izleyen herkes aynı refleksi gösterip Sicilya’ya bilet bakmaya başlamıştır. O zaman bu refleksi gösterenlere bir mini rehber gelsin:

- Dizideki karakterlerin ana mekanı olan otel San Domenico Palace, Taormina şehrinin eski bölgesinde yer alıyor ve nefis bir körfez manzarası var. 

 

- Palermo’da yürüyüş yaparken görülmesi gereken iki önemli yapı var. The Palazzo dei Normanni ve The Cathedral of Monreale. İki yapı da batı mimarisi ile Arap mimarisinin bir melezi. 

 

- Palermo’nun meşhur açık hava pazarı Mercato il Capo’daki sokak lezzetleri nefis. 

 

- Palermo’dan iki restoran tavsiyesi: Castello a Mare ya da L'Ottava Nota. 

 

- Palermo’ya yarım saat mesafede, kumsallarıyla ünlü Mondello kasabası ise gidilmesi gereken yerlerden. Michelin yıldızlı Bye Bye Blues burada.

 

- Palermo’ya bir saat uzaklıktaki Cefalù, kıyı şeridinin en eğlencelisi. Cefalù sonrası yine sahil şeridini takip ederek Milazzo kasabasında kahve molası verin ve buradan kalkan feribotlarla kuzeydeki volkanik adalara uğrayın. Mesela Aeolian Adaları’na.  

- Adanın güney batısındaki Scala dei Turchi, yani Türk Merdivenleri adı verilen beyaz kayalıkların hikâyesi ise ilginç. Zamanında büyük bir tehlike olan Sarazen Korsanları buradan adaya çıkıp köyleri yağmalarmış. Sarazen aslında Hıristiyan olmayan demek. Ancak ada halkı bu korsanları Türk sandığı için bölgeye Türk Merdivenleri ismini vermiş.

 

-Adanın güneydoğusuna üç barok kent var: Ragusa, Modica ve Noto. Harper ve Daphne’nin de bir günlük kaçamak yaptığı Noto, mimari özellikleriyle diğerlerinden ayrışıyor.
 

-Catania'dan Noto'ya giderken harika bir öğle yemeği arıyorsanız, Brucoli'deki Agusta yakınlarındaki I Rizzari tavsiye.  

-Noto’nun merkezinde, 124 yaşındaki Caffè Sicilia’da badem sütlü granita ve buzlu kahve deneyin. Ayrıca Ristorante Manna Noto'da, tavada kızartılmış enginarlı ahtapotu tadın.

 

-Noto’da kalacak yerlerin başında ise Seven Rooms Villadorato geliyor. Aynı otelin bir de şehrin on dakika kadar dışında bir kır oteli var: Country House Villadorato. 

bottom of page