top of page
worlds-longest-glass-bridge-huangchuan-t

Eylül 2020 | Stil | Çin

Son instagram harikasıyla tanışın!

Dünya üzerinde bazı yapılar var ki, sanki sırf Instagram’da fotoğrafı çekilsin diye yapıldığı izlenimini veriyor. Bunun son örneği, Güney Çin'in Huangchuan Three Gorges Scenic Bölgesi'nde yapımı tamamlanan 526 metre uzunluğundaki cam tabanlı köprü.

 

Lianjiang Nehri boyunca uzanan yapı, Guinness Dünya Rekorları tarafından resmi olarak “Dünyanın en uzun cam tabanlı köprüsü” olarak kabul edildi bile. 

 

Asma köprünün toplam kapasitesi 500 kişi! Yani 500 kişi aynı anda üzerinden geçebiliyor. Peki 500 kişiyle aynı anda o köprüden geçmek ister miydiniz?

 

Siz bu sorunun yanıtını düşünürken şunları da yazmadan olmaz: Aslında bu cam köprü, Çin için yeni bir şey değil. Bu tarz köprüler yapmak Çinliler’in kendi içlerinde yarışa döndürdükleri bir durum. 

 

Öyle ki, BBC’ye göre ülkede hali hazırda 2300 cam köprü var! Bu köprüden bir önceki en uzun cam köprü de bu yüzden Çin’deydi. 2016'da açılan 430 metre uzunluğundaki Zhangjiajie Büyük Kanyon Cam Köprüsü. Lakin o köprü ziyaretçilerle dolup taşınca açıldıktan iki hafta sonra kapanmıştı. 

Bakalım bu yeni köprünün akibeti ne olacak? 

STİL | Kategorinin diğer yazıları

yuzulogoweb2.png
bottom of page