lastdinner.jpg

Nisan 2021 | İnsan | Dünya

TARTIŞMALI “LEONARDO” DİZİSİ

İzleyecek taze bir şeyler mi arıyorsunuz? İlk bölümü 16 nisanda yayınlanan Amazon Prime dizisi “Leonardo”yu önerebiliriz. Leonardo da Vinci'nin hayatı ve kariyeri hakkındaki sekiz bölümlük dizinin başrolünde meşhur “Poldark” serisinin yıldızı Aidan Turner var.

Her bölümde Leonardo’nun baş yapıtlarından birini nasıl yarattığını da gözler önüne sermeyi amaçlayan dizi, ünlü ressamın “Son Akşam Yemeği” tablosunu resmettiği sırada bir cinayet davasında baş şüpheli olarak tutuklanmasıyla başlıyor. Elbette bu cinayet davası tamamen kurgusal.

“ONU YETERİNCE TANIMIYORUZ”

Başroldeki Aidan Turner, “What to Watch” sitesine diziyle ilgi şunları söylüyor: “Leonardo en büyük sanatçılardan biri. Aynı zamanda mühendis, filozof, botanikçi ve anatomist. Harika çalışmaları ve icatları var. Ama onu yeterince tanımıyoruz. Onu neyin motive ettiğini ortaya çıkaran bir drama daha önce çekilmedi. Bence bu hikâye onun gerçekten kim olduğuna ve onu yaratmaya teşvik eden şeyin ne olabileceğine, yani özüne ulaştı”.

LEONARDO’NUN EŞCİNSELLİĞİ İLK KEZ GÖSTERİLİYOR

Öte yandan dizi, Leonardo'nun erkeklerle olan ilişkilerini kabul edip bunu gösteren ilk yapım olarak da tarihe geçecek gibi. “Leonardo’nun bazı ilişkilerinde erkekler vardı ve bunlar önemli ilişkilerdi” diyor programın ortak yaratıcısı Steve Thompson.

 

Dizinin bir başka tartışmalı tarafı da Leonardo’nun ilham perisi Caterina karakterine geniş yer veriyor oluşu. Caterina’nın, Leonardo’nun hayatındaki en önemli ilişki olduğuna dair iddialar var ama bunun gerçekliği konusunda tarihsel kanıtlar hayli zayıf.