top of page
pexels-jo-kassis-14810909.jpg

April 2024 | Urban

english below

Atina’nın sırrı 

words Onur Baştürk

DSCF9632.JPG

En sonda söyleyeceğimi en başta söyleyeyim: Atina eğlence hayatının sırrı sadece enerjinin hiç durmamasında değil, aynı zamanda herkesin eğlenmeyi bilmesiyle de ilgili. Mesela cumartesi günü saat 18.00 civarında Albion’a gittik. Mekanın içi tıklım tıklım doluydu ve bizim grup da dahil olmak üzere öyle bir enerjiyle eğlendi ki insanlar, tek kelimeyle müthişti! Oysa İstanbul’da bu kadar kalabalık bir mekanda diken üstünde olmak normaldir. Her an bir arıza ya da kavga çıkabilir diye… Albion’da ise herkes çalan müziğe odaklıydı, her şarkıda daha çok coşuldu. Bir de tüm şarkılar en fazla otuz saniye filan çalındı Albion’da. Nitekim müziğin sürekli ve hızlı bir şekilde değişmesi de bir başka Atina gece hayatı sırrı… 

 

Atina’da gittiğim diğer yerlere gelince… Kiraladığımız Airbnb evi Kolonaki’de olduğu için gündüzleri sık sık Malconis ve Queen Bee’de sosyalleştik. Unutmadan: Malconis bir İtalyan restoranı ama üst katında bir de Cabaret var. 

 

Uçaktan iner inmez cuma gecesi gittiğimiz yer ise Balthazar’dı. Balthazar’ın hem yemeklerini (özellikle suşilerini) hem de müziğini beğendim. 

 

Tamamen lokallerin takıldığı Forte ise bizim modern meyhaneler gibiydi. Bir noktada müzik yükseliyor, sandalyeler kalkıyor ve eller havaya başlıyor. Forte’yi sevdim. Meğer hafta sonları burada yer bulmak imkansızmış. Önceden rezervasyon yaptırdığımız için şanslıydık. 

 

FAVORİM AKTİ

 

Esas favorim ise şehir merkezine 40 dakika uzaklıkta yer alan Vougliameni’deki Akti oldu. Pazar günü saat 17.30’da gittiğimiz Akti’de hem çok iyi bir yemek yedik hem de gece 22.00’a kadar eğlendik, ki biz çıkarken eğlence hâlâ sürüyordu.

 

Akti’nin olduğu bölgede ünlü balıkçı restoranı Papaioannou da var. Onun girişinde de kuyruk olduğunu söylemeliyim. Bir dahaki sefere orayı deneyeceğim.  

 

Akti öncesinde vakit geçirmek ve denize girmek için Asteras Glyfada Beach’e uğrayın. Biz burada hem güneşlendik hem de denize girerek sezonu açmış olduk! Akti ile Asteras’ın arası 10 dakika. 

 

AYRICA… 

 

- Klasikleşmiş kokteyl bar The Clumsies ve Zurbaran zaten olmazsa olmaz. 

- WooWoo’yu da deneyin. 

- Ah, bir de konserine denk gelseydim Konstantinos Argiros’u izlemek isterdim. “Elpida” şarkısı hoş, tabii kendisi de… 

- Biz Airbnb evi kiraladık ama Atina’da kalınacak en iyi otelleri şöyle sıralayabilirim: 

The Modernist, Coco-Mat, The Dolli ve Gatsby. 

The secret of Athens 

Let me say at the beginning what I will say at the end: The secret of the Athens entertainment scene is not only that the energy never stops, but also that everyone knows how to have fun. For example, we went to Albion on Saturday around 6 pm. The place was packed and people, including our group, were having fun with such energy, it was just amazing! However, in Istanbul it is normal to be cautious in such a crowded place in case there is a breakdown or a fight at any moment. In Albion, everyone was focused on the music, each song getting more and more enthusiastic. Also, in Albion, all songs were played for about thirty seconds at the most. In fact, the constant and rapid change of music is another secret of Athens nightlife... 

 

As for the other places I visited in Athens... Since the Airbnb we rented was in Kolonaki, we often hung out at Malconis and Queen Bee during the day. Before I forget: Malconis is an Italian restaurant, but there is also a Cabaret upstairs. 

 

Balthazar was where we went Friday night as soon as we got off the plane. I liked both the food (especially the sushi) and the music at Balthazar. 

 

Forte, where only locals hang out, was like our modern taverns. Eventually, the music gets louder, the chairs rise, and the hands start to move. It turns out that on weekends it's impossible to get a seat. We were lucky to have made reservations in advance. 

 

MY FAVORITE: AKTI 

 

My favorite was Akti in Vougliameni, which is 40 minutes from downtown. We went to Akti at 5:30 pm on Sunday and had a very good meal and had fun until 10:00 pm, which was still going on when we left.

 

There is also the famous fish restaurant Papaioannou in the area where Akti is located. I will try it next time.  

 

Before Akti you should stop at Asteras Glyfada beach to spend some time and swim in the sea. We opened the season here by sunbathing and swimming in the sea! It takes 10 minutes from Akti to Asteras. 

 

SEE ALSO... 

 

- Classic cocktail bars The Clumsies and Zurbaran are a must. 

- Also try WooWoo. 

- Oh, and I'd love to see Konstantinos Argiros in concert. His song "Elpida" is nice, and so is he... 

- We rented an Airbnb house, but I can list the best hotels to stay at in Athens as follows: 

The Modernist, Coco-Mat, The Dolli and Gatsby. 

bottom of page