top of page

Ocak 2021 | Stil | Fransa

Turist misin yoksa Purist mi

Yazı | Alp Tekin

Louis Vuitton Erkek Koleksiyonları Kreatif Direktörü Virgil Abloh, Erkek Sonbahar-Kış 2021 koleksiyonunu 13 dakikalık bir videoyla sundu. Ama ne sunmak! Koleksiyonun kendisi kadar bizi heyecanlandıran esas mesele elbette türlü alt metinlere, göndermelere sahip videoydu.

Abloh yeni koleksiyonla birlikte “yeni bir normal” öneriyor. Çocukluğumuzdan beri toplumun önceden belirlediği kodlara uyarak giyindiğimizi ve bu şablonlara uymamızı söyleyen kod belirleyicinin kim olduğunu sorguluyor. En önemlisi de Abloh, varolan kodları kullanarak kendi kodlarımızı yaratmamızı tavsiye ediyor. Mesela kendi köklerinin bir ürünü olan Gana kumaşı Kente’yle ekose kumaşı bir arada işliyor ve soruyor: “Bu Kente'yi daha az Ganalı ve ekose kumaştan daha az İskoç yapar mı?”

Bir de “Turist&Purist” karşıtlığını ortaya atıyor Abloh. Abloh’un icadı bu iki kelimeden ilki, yani Turist, bildiğimiz anlamda kullanılmıyor. Bir metafor. Ezoterik bir bilgi alanını gözlemleyen ve bu alana talip olan meraklı yabancının adı Turist. Purist ise bu ezoterik bilgilerin olduğu alanda yaşayan, yani hali hazırda kutsanmış, içerden biri.

 

Keza video, bu turist ve puristlerin resmi geçidi gibi. Videonun en başında karlar içinde yürürken gördüğümüz kişi büyük olasılıkla bir Purist. Elindeki çantada ise ezoterik bilgiler taşıyor. O bilgiler belki de Abloh’un önerdiği yeni normal önerileri, en başta da önyargısızlık, bilemiyoruz.

Purist, modern bir tapınak gibi tasarlanmış yere geldiğinde çantasını elinde dolaştırmaya devam ediyor. Sonunda çantayı yere bırakıyor. Videonun başından beri uyuduğunu gördüğümüz bir kişi, ki o da aslında Turist oluyor, uyanıyor ve sonra da çantayı alıp dansetmeye başlıyor.

Abloh, bu iki kelimeyi aynı zamanda şu alt metinle de kullanıyor: Turist, Purist’in sahip olduğunu istiyor. Yani onun kültürünü, onun kodlarını. Birbirlerine meydan mı okumalılar yoksa işbirliği mi yapmalılar?

Bir sanat filmi kıvamında çekilmiş bu videonun referansları saymakla bitmiyor aslında. Mesela Abloh, bu videoda aynı zamanda ünlü yazar James Baldwin'in 1953 tarihli “Stranger in the Village” adlı makalesine gönderme yapıyor. Yazarın bir İsviçre köyünde Afrika kökenli bir Amerikalı adam olarak deneyimiyle Amerika'daki hayatı arasındaki paralelliklerine değinerek…

Nihayetinde, “Normallik neye benziyor, ne anlama geliyor ve onu somutlaştırmak ayrıcalığına sahip olanlar kim?” sorularıyla donatılmış bu video, sadece kumaş sadece renk sadece pantolon ya da ceketten öte bir kimliğe büründürüyor modayı ve tasarımı.

 

Önünde saygıyla eğiliyoruz.

bottom of page