Mayıs 2020 | Botanik | Türkiye

Yeni nesil saksı önerileri

Yazı | @yuzubotanic

Kimlikli saksı bulmak her daim bir mesele. Eğer en az eve koyduğunuz bitki kadar, onu taşıyan saksının tarzına da takıntılıysanız şimdi size birkaç önerimiz var. Merak etmeyin, elbette herkesin bildiği Euroflora, Greenmall, Bauhaus ya da Koçtaş’tan saksı alın demeyeceğiz!

 

Daha farklı önerilerimiz var, buyurun… 

 

ALIŞIN: ‘GREEN BAG’LER 

 

İlk önerimiz İrlanda markası Blooming Walls. Bahçe bitkilerinize uygun, farklı saksılar bulmakta zorlanıyor musunuz? O zaman Blooming Walls’un yeni nesil saksıları ‘green bag’ler tam size göre. İlk bakışta pazar torbasını andıran bu saksılıkların materyali yüksek kalite PVC. Dolayısıyla sıcağa da soğuğa da dayanıklı. Dublin merkezli bir aile şirketi olan Blooming Walls’un sadece bahçeye yönelik değil ürünleri. İç mekana yönelik, duvara asmalık ürünler de yapmışlar. Ama Yuzu olarak biz en çok outdoor için kullanılan bu pazar torbası saksılıkları sevdik! 

TANIŞIN: BAY GRØN! 

 

Bizde ‘cool’ saksı bulmak hayli zor. Bu noktada Aykut Diricanlı’nın markası Grøn Atölye ilaç gibi geliyor. Markanın başlangıç hikâyesi de nefis: Şirketlere danışmanlık yapan Aykut, uzun yıllardır kaktüs koleksiyoneri. Yıllar içinde bakıyor ki kaktüslerini sergilemek için estetik, şık saksılara çok fazla ihtiyacı var. Sonunda Grøn’ü kurmaya karar veriyor. Şu anda Aykut hiç makine kullanmadan beton saksılar üretiyor atölyesinde. Saksılarında da yalınlığı ve doğallığı benimsiyor. Yuzu olarak tüm saksılarına bayılıyoruz. Aykut’u ve markasını instagramda mutlaka takip edin: @gronatolye

O YÜZ UNUTULMAZ: WOHHA 

 

Wohha, Fransızca’da heyecan, neşe gibi yüksek enerjili tepkilerin ifade edildiği bir nida. Ama biz Wohha’yı daha çok nefis saksılarından tanıyoruz. Aslı Şarman Toğulga’nın 2012’de kurduğu Wohha’nın, Arnavutköy’deki atölyesinde ürettiği ‘yüz’ temalı saksılar artık markanın imzası. Tamamen doğal malzemelerle, el yapımı üretilen saksılarda kurşunsuz sır kullanılıyor. 

ROUND SAKSISI MEŞHUR: URBAN 

 

Mimar Nilüfer Kozikoğlu’nun markası Urban Atölye’nin ürettiği saksılarda işlenmiş ve ham malzemeler bir arada kullanılıyor. Urban sadece saksı üretmiyor, vazo ve mumluk gibi ev aksesuarları da markanın diğer ürünleri arasında. Maslak Atatürk Oto Sanayi’de atölyesi olan Urban’ın, özellikle metal ayaklı beton saksısıyla ‘round’ saksısının çok meşhur olduğunu belirtelim.  

Yeni içeriklerden

haberdar olmak için

abone olun!

MAIL

 

info@yuzumagazine.com

 

INSTAGRAM

Yuzu Magazine

@yuzu.mag

Yuzu Botanik

@yuzubotanic

© 2020 by YUZU Magazine

ADRESAvlu Bebek  |  İnşirah Sokağı, No:25/1 Bebek, 34342 Beşiktaş İstanbul