top of page
soto_alacati_10.jpg

June 2024 | Design & Interiors

TURKISH BELOW

a WHITE Aegean HOME

words Onur Baştürk

photos Fevzi Öndü

The design of this white Aegean house in the Alaçatı region of Çeşme on the Aegean coast of Turkey belongs to SOTO Lab, founded by Dicle Begüm Arslan and Hatice Küstür. The house explores a distinctly Aegean style, basketry and rope pieces that draw on traditional crafts, built in furniture and raw linen textiles. While designing the interior the brief was keep the design functional and employing only natural materials. The result is simple, beach style vacation home with whitewashed walls and floors, furnishing made from natural materials, and a minimal palette of pale whites.

 

‘As SOTO, we generally prefer natural materials,' says Dicle Begüm Arslan, 'Our projects are mostly colorful. But in the Port Evi project, we designed a white, dreamy house at the special request of the homeowners. Therefore, the color palette of the project is monochrome’. 

 

Begüm and Hatice explain that the key design words of the Port Evi project are simplicity, natural light and soft tones. They also wanted to bring the stunning views from outside into the interior. 

 

RUSTIC MINIMALISM AND MODERN AEGEAN AESTHETICS 

 

‘When we first entered the house, we were impressed by the double-height main volume and the fact that the ceiling in the living room was twice as high as the ceilings in the other rooms,’ says the SOTO team. ‘The architecture of the house is similar to the details of Alaçatı stone houses. Local materials from the region were used in the project. When designing the interior, we wanted the house to be an Aegean house and we wanted it to continue in this natural way. The best architectural terms to describe this house are rustic minimalism, modern Aegean aesthetics, Cycladic & sculptural forms, textural and woven details’.

 

Most of the furniture in the house is from Gervasoni, Moda Bagno. The built-in cupboards and furniture are from Stil Ahşap. The designer lighting is by Kreon Lighting and the lighting in the high ceiling living room is Almendra Linear S6 by Flos, designed by Patricia Urquiola. Dining table and bench by Jenni Kayne - California. The paintings in the kitchen are by Yasemin Gülerhan, and the painting at the entrance is by Haluk Akakçe, who recently passed away. 

BEMBEYAZ bir EGE evi

Çeşme, Alaçatı’da yer alan bu bembeyaz Ege evinin tasarımı Dicle Begüm Arslan ve Hatice Küstür’ün kurduğu SOTO Lab’e ait. Port Evi; geleneksel el sanatları ve ham keten tekstillerden yararlanan, sepetçilik ve ip parçalarından oluşan belirgin bir Ege tarzını keşfediyor. İç mekan tasarlanırken tasarımın işlevsel olması ve sadece doğal malzemeler kullanılması hedeflenmiş. Sonuç: Beyaz badanalı duvarlar ve zeminler, doğal malzemelerden yapılmış mobilyalar ve soluk beyazlardan oluşan minimal bir paletle sade bir tatil evi.

Dicle Begüm Arslan, “SOTO olarak genellikle doğal malzemeleri tercih ediyoruz” diyor, “Yaptığımız projeler çoğunlukla renkli. Ama Port Evi projesinde ev sahiplerinin özel isteğiyle bembeyaz, rüya gibi bir ev tasarladık. Bu nedenle projenin renk paleti monokrom”. 

Begüm ve Hatice, Port Evi projesinin anahtar tasarım sözcüklerini sadelik, doğal ışık ve yumuşak ton renkler olarak açıklıyor. Ayrıca dışardaki etkileyici manzarayı iç mekana taşımak da istemişler. 

 

RUSTİK MİNİMALİZM VE MODERN EGE ESTETİĞİ 

 

SOTO ekibi, “Eve ilk girdiğimizde çift yükseklikteki ana hacim ve salondaki tavanın diğer odalardaki tavanlardan iki kat daha fazla yüksek oluşu bizi etkiledi” diyor. “Evin mimarisi Alaçatı taş evlerindeki detaylarla benzerlik taşıyor. Bölgenin yerel malzemeleri projede kullanılmış. Biz de iç mimariyi oluştururken evin bir Ege evi olmasına ve bu doğallıkta ilerlemesini istedik. Bu evi anlatan en iyi mimari terimler ise rustik minimalizm, modern Ege estetiği, Cycladic & heykelsi formlar, dokusal ve örgü detaylar”. 

 

Evdeki çoğu mobilya Gervasoni, Moda Bagno’dan. Sabit dolaplar ve sabit mobilyalar ise Stil Ahşap’tan alınmış. Tasarım aydınlatmalar Kreon Lighting, yüksek tavanlı salondaki aydınlatma ise Flos’un Patricia Urquiola tasarımı Almendra Linear S6’sı. Yemek masası ve bench ise Jenni Kayne -California. Mutfaktaki tablolar Yasemin Gülerhan’dan, girişteki tablo ise yakın zamanda kaybettiğimiz Haluk Akakçe’ye ait. 

bottom of page