top of page
aman1.jpg

Ekim 2021 | Tasarım | VOL V

GAD SUNAR

AMAN KAPADOKYA

Yazı | Onur Baştürk

Her mimarlık ofisinin hayran olduğum bazı projeleri var. Mesela favori GAD Mimarlık projelerim Esma Sultan, Borusan Kültür Merkezi ve AHK Kundu Villaları. Şimdi bu üçünün arasına yakın zamanda bir yenisi daha eklenecek: Kapadokya’daki Aman projesi. Evet, Bodrum’daki Amanruya’ya bir ‘kardeş’ geliyor. Üstelik iddialı projeye sahip bir kardeş bu. GAD’ın (Global Architectural Development) kurucusu Gökhan Avcıoğlu’yla sadece Aman’la sınırlı kalan bir konuşma yapmak istemedim tabii. Kapadokya’daki bir başka otel projesi de girdi konularımız arasına, unutulmaz Esma Sultan da… 

Öncelikle Kapadokya’daki Aman projesinden bahsedelim. Bu heyecan verici proje nasıl başladı? Bizi nasıl bir Aman bekliyor? 

 

Aman, 25 yıl önce Adrian Zecha tarafından Bali’de başlamış. Lokale değer veren bir felsefesi var: Çevreye duyarlı, personel olarak o yöre insanıyla çalışıyor, yerel malzemeleri kullanıyor, kısacası bulunduğu bölgede damdan düşer gibi değil sanki oranın bir parçasıymış gibi hareket ediyor. Ayrıca Aman’larda mahremiyet çok önemli.

POST.png
bottom of page