top of page
MAGNA GRAECIA Family Collection - photo title _THE DISCOVERY_ - credits art direction aric

june 2023 | Mediterranean Design | Vol 10

english below

GÜNEY İTALYA’NIN TERRACOTTA RUHU

words Onur Baştürk

photos A. Muscatello

venue Campicello (Strait of Messina)

art director Aricò

Antonio Aricò güney İtalya’da doğup büyümüş bir tasarımcı ve kreatif direktör. Seletti ile iş birliği sonucu ortaya çıkan Magna Graecia isimli yeni koleksiyonu da öyle: Güney İtalya’daki antik Yunan kolonilerinin stilistik özelliklerinden ilham alınarak tasarlanmış, tamamen terracotta’dan yapılma bir obje serisi. Hem iç hem de dış mekanda kullanılabilen Magna Graecia; dünyadaki tüm terasları, bahçeleri, verandaları ve aynı zamanda salonları, istila etme hırsına sahip bir Akdenizli. Ama bu hırs tam aksine masum. Çünkü Aricò, Akdeniz’in sıcak ve güneşli atmosferini her yere ulaştırmak istiyor.

 

Güney İtalya’nın neresinde doğdun?

Sicilya’nın hemen karşısındaki sahilde, Reggio Calabria kasabasında doğdum. Gianni Versace’nin doğduğu kasaba. Benim gözümde büyüleyici bir yer. Reggio Calabria hakkında en çok sevdiğim şey hâlâ gerçek bir yer oluşu. Ayrıca güçlü zıtlıklar açısından zengin bir yer. Güzelliğinin yanı sıra güneye özgü bir kaosu da var, ki bu benim için insan yaşamının bir metaforu.

 

Akdeniz’de olmak tasarımlarını nasıl etkiliyor?

 

Aslında bu zamanla ilgili bir mesele. Okurken dünyayı dolaşmalı ve çalışmaya başladığın ilk yıllarda seyahat edip hızlı olmalısın. Olgunlaştığını hissettiğinde ise -yaşının 60 olması gerekmiyor- yavaşlamayı öğrenmelisin. Az ama iyi yönde şeyler yapmayı seçmelisin. Sanırım Akdeniz yaklaşımımın sırrı bu!

POST.png

TERRACOTTA SPIRIT
OF SOUTHERN ITALY

Antonio Aricò is a designer and creative director born and raised in southern Italy. As his new collection, Magna Graecia, realized in cooperation with Seletti, is a series of objects inspired by the stylistic features of ancient Greek colonies in southern Italy and made entirely of terracotta. Magna Graecia, which can be used both indoors and outdoors, is a Mediterranean with an ambition to invade all the terraces, gardens, patios and at the same time the halls, the entrance part of the houses in the world. However, this ambition is rather innocent. Because Aricò wants to bring the warm and sunny atmosphere of the Mediterranean to everywhere. 

Where in southern Italy were you born?

I was born in the town of Reggio Calabria, located along the beach just across Sicily. The town where Gianni Versace was born. In my eyes, it’s a fascinating place. What I love most about Reggio Calabria is that it’s still an authentic place. It is also a place that is rich in terms of powerful contrasts. In addition to its beauty, it also has a southern chaos, which to me is a metaphor for human life.

How does being in the Mediterranean affect your designs?

 

Actually, it’s a matter of time. While studying, you should travel around the world, and you should travel and be fast in the first few years you start working. When you feel growing mature - you don’t have to be 60 - you must learn to slow down. You have to choose to do things in a small but good way. I think that’s the secret of my Mediterranean approach!

POST.png
bottom of page