top of page
image2_edited.jpg

Mayıs 2020 | İnsan | Türkiye

Aras ve Deniz: Biraz cesaret ve özgüven şart!  

Yazı | Onur Baştürk

Türk instagram kullanıcıları arasında ‘çift’ profili olan hayli fazla. Gösteriş yapmayı seveni, muhafazakârı, maceracısı, gezgini; çeşit çeşit ‘çift’ profili var yani. Aras ve Deniz ise hepsinden ayrılıyor. Çünkü onca yerli heteroseksüel çift profilinin yanında -benim bildiğim kadarıyla- tek gay çift profili onlarınki. 80 bin küsur takipçiye sahip, biri mühendis diğeri tasarımcı bu çiftin hem stil pozlarını hem de gezip gördükleri yerleri epeydir takipteyim. Peki gerçekten profillerinden göründüğü gibi mükemmel bir çift yaşamına mı sahipler? Aras ve Deniz’in samimi ve eğlenceli yanıtlarına buyurun… 

 

YURTDIŞINDAKİ ÇİFTLER BİZE İLHAM VERDİ 

 

Beraber yaşamak, beraber seyahat etmek ve tüm bunları yaparken çok eğlenmek… İmrenilesi bir çiftsiniz! Peki çift olarak “ahenk” sırrınız nedir? 

 

Öncelikle iltifat için teşekkür ederiz! Dışardan böyle algılanmak bizi mutlu ediyor. Aslında aramızdaki doğal bir uyum. Bunun için özel bir şey yapmıyoruz. Sadece varolan ahengi artırmak için bazı sırlarımız var:) 

 

En önemlisi birbirimize saygı duymamız. Sonuçta Aras’ın sevmediği şeyleri Deniz biliyor, Deniz’in sevmediği şeyleri de Aras. Ayrıca sürekli fikir alışverişi yapıyoruz. Birbirimizin hem zevkine güveniyoruz hem de fikrine. Böylece aramızdaki saygı+iletişim+sevgi+aşk ve güven bu ahengi korumamızı sağlıyor!

 

Ortak instagram hesabı açma fikri nasıl ortaya çıktı? 

 

Ortak hesap fikri aslında ilişkimiz kadar uzun süreli bir fikir değil. İlk günden beri gezmeyi, yeni yerler keşfetmeyi seviyoruz. Şimdiden 20’yi aşkın lokasyona gitmişiz ve henüz gidip görülecekler listemizin yarısında bile değiliz!

 

Yurtdışı seyahatlerimiz sırasında tanıştığımız ve hayatlarını özgürce yaşadıklarını gördüğümüz çok tatlı çiftler oldu. Aralarında, bu şekilde hesap açıp sosyal medyada ses getirmiş olanlar da vardı. Bize onlar ilham verdi.

 

KIRMIZI PANJURLU EV HAYALİ KURAN BİR ÇİFT OLMADIK

 

Peki instagramda sadece mükemmel olan tarafı mı gösteriyorsunuz? Arada sürtüşmeler oluyor mu? 

 

Olmaz mı:) Bu sürtüşmeler hayatın bir parçası. Hiçbir zaman yan yana oturup ufka bakarak kırmızı panjurlu ev hayalleri kuran aşırı ciciş bir çift olmadık! Laf aramızda, öyle çiftler bize hep komik geldi!

 

Bir de instagram bizim için bir fotoğraf albümü. Ve kimse evindeki albüme tartışırken çekilen bir fotoğrafını koymaz. Bize göre iki erkeğin birlikte olması bir kadınla erkeğin birlikte olmasından çok daha şiddetli bir durum! 

 

İlişkiyi gerçek tutan şey, zıt düşündüğün konularda bile ortak paydada buluşup o doğal şiddeti sönümleyebilmek. Mesela sözümüzü asla esirgemeyiz birbirimizden. Bu durum sürtüşmelere de neden oldu, oluyor ve olacaktır. Her konuda fikir birliği sağladığımızı düşünmeyin sakın:) Bu olayların sonu önemli: Tartışma bitmeden alanı terketme ve ne olursa olsun küs uyuma! 

 

Sosyal medyaya dair yakın gelecek planlarımızda bu didişmeli gündelik hallerimizi daha çok yansıtma gibi bir hayalimiz var. 

 

YENİ NESİL ÇOK AÇIK GÖRÜŞLÜ

 

Sanırım ülke sınırları içinde sizin gibi ‘açık’ bir şekilde çift profili olan yok.  Bu bir özgüven mi yoksa olması gereken mi sizin için? 

 

Bizimki bildiğimiz ilk profil evet, ama tek profil değil. Birilerine azıcık da olsa cesaret verebiliyorsak ne mutlu bize! Çünkü bizim için bu durum ‘normal’. Binlerce çift profilinden farksız. Bu tür cesaretlendirmelere özellikle bizim gibi ülkelerde çok gerek var. Ne yazık ki öyle bir kesim var ki; bireysel hesaplarında bile cinsel yönelimleri belli olacak diye endişe duyuyor. Arkadaşımız olan ama gizlilik nedeniyle bizi takip edemeyenler bile var. Birazcık cesaret ve özgüven şart! Ülkemiz her şeyi kabul edebilen bir ülke. Sadece güçlü durmak lazım. Yeni nesil çok açık görüşlü. O yüzden herkes istediği şekilde yaşamalı. Elbette saygı çerçevesi dahilinde… 

 

NEFRETE, NEFRETE YAKLAŞINCA İŞLER ÇÖZÜLMÜYOR

 

Olumsuz yorumlarla başa çıkma sırrınız nedir?

 

Aldığımız tepkilerin çoğu olumlu. Bu bizi çok mutlu ediyor ve daha da cesaretlendiriyor. Birçok kişiden bizden ilham aldıkları yönünde mesajlar alıyoruz, ki bunu duymak çok değerli. Bazen de çok şaşırıyoruz, çünkü hiç beklemediğimiz ünlü kişilerden öyle güzel yorumlar geliyor ki hediye gibi oluyor. 

 

Olumsuz tepkiler de olmuyor değil. Ama onlar bizim için o kadar önemsiz ve değersiz ki; genelde okuyor, gülüyor ve yok sayıp geçiyoruz. Nadiren tepki verme ihtiyacı duyuyoruz. Geçenlerde biri fotoğrafımızın altına, “Cehenneme gideceksiniz” yazmış. Üşenmedik, araştırdık ve bir şekilde telefon numarasına ulaştık. Adam özür dilemekten mahvoldu. Yani iletişim çok önemli. Nefrete nefretle yaklaşınca işler çözülmüyor. Anlatmak, öğretmek gerek.

 

Ortak hesabı yönetmenin zorlukları var mı? “Hayır bunu koyma, kendimi beğenmedim” diyor mu birinizden biri? 

 

Zorluklar hesabı yönetme noktasından daha çok fotoğraf çekimi ve paylaşımlara karar verme aşamasında yaşanıyor. Az önce bahsettiğimiz sürtüşmelerin çıkış noktalarından biri de bu anlarda yaşanan zorluklar. Doğru karelere karar vermek ya da içeriği, ışığı veya pozu iyi görseller yakalamak saatlerimizi alabiliyor. 

SEKİZİNCİ YILIMIZI KUTLADIK

 

Ne kadar süredir berabersiniz? Bir gün yollarınız ayrılırsa bu ortak hesaba ne olacak? 

 

Bu yıl sekizinci yılımızı kutladık Venedik’te, tahtaya vurun:) Salgın nedeniyle daha da unutulmaz bir seyahat oldu. Yollarımızı ayırma gibi bir planımız yok, ama hayatın ne getireceğini hiçbirimiz bilemeyiz. Öyle bir durumda da yaşadıklarından pişman olan insanlar olmadığımız için hepsi güzel bir anı olarak kalacaktır. Asıl soru; bu hesabı gören herhangi biri bizlerden biriyle bir şey yaşama topuna girer mi, onu düşünmek gerek.

 

Seyahatlere ortak mı karar veriyorsunuz? Nasıl belirleniyor rotalar?

 

Her zaman gitme hayalleri kurduğumuz rotaların upuzun bir listesi tam önümüzde açık duruyor zaten. Sadece bunları doğru sıraya sokmaya çabalıyoruz. Mesela gideceğimiz yerdeki özel günlere ve organizasyonlara bakıyoruz. Venedik Karnavalı, San Francisco Pride ya da Paris’e ucuzluk zamanı gitmek gibi… Elbette kararlar ortak veriliyor. Konu seyahat ise en uyumlu anlarımızı yaşıyoruz. 

 

PARİS İKİNCİ EVİMİZ GİBİ

 

Şimdiye dek en çok sevdiğiniz şehirler ve oteller hangileri oldu? 

 

Türkiye’de Sacred House ve Simurg Inn gerçekten çok özel bir deneyimdi. Yaz tatili olarak da Mandarin Oriental Bodrum. 

 

Bangkok bizi çok mutlu etti diyebiliriz. Deniz bir süre Paris’te yaşadığı için Paris aşığı. Bulunmaktan en çok keyif aldığımız iki şehir Los Angeles ve Barselona oldu.

 

Otel listemiz ise hayli uzun: Barselona’da Soho House. Bu otelin konumunu ve cana yakın ilgisini çok seviyoruz. Roma’da Hotel Hassler. Roma’ya aşığız. Keşke bir de denize yakın olsa ve gece hayatı akşam 22.00’da bitmese! Paris’te ise Ritz. Bu şehir sanki ikinci evimiz gibi… Venedik’te Aman Oteli. Burası bizim için çok çok özel. İyi ki festival zamanı gitmiş ve kostümlerimizle birkaç günlüğüne Ortaçağ’ı yaşamışız. Los Angeles’ta Chateau Marmont. Bu otel tıpkı Paris’teki Ritz gibi. Özellikle akşamları bahçesinin her köşesinde ünlü birini görebiliyorsunuz. Berlin’de Gorki Apartments… Açıkçası Berlin’e bir türlü ısınamadık. Çünkü biz gittiğimizde hava gerçekten çok soğuktu ve yaz insanları olduğumuz için şehri tam anlamıyla yaşayamadık. O yüzden Berlin bir şansı daha hak ediyor. 

 

AĞUSTOSTA MYKONOS PLANI 

 

Bu yıl içinde belirlediğiniz rotalar -salgına rağmen- vardır mutlaka…

 

Gerekli önlem ve tedbirleri almak kaydıyla bu yıl da gezmek ve görmekten uzak kalmaya hiç niyetimiz yok:) Önce ağustosta Mykonos planımız var. Daha sonra sonbaharda spontan bir Paris kaçamağı olabilir. Son olarak da yılbaşına New York’ta girerek 2020’nin tüm negatif enerjisini üzerimizden silkeleyerek atmayı planlıyoruz. Sonrası için diğer rotalar: Marakeş, Tokyo, Cancun, Sao Paulo ve Ölüler Günü’nde Puebla. 

 

Şimdi ayrı ayrı yanıtlayacağınız bir soru geliyor. Aras seyahatteyken nasıl biridir Deniz? Ve Deniz, Aras evdeyken nasıl biridir? 

 

Aras: 

Deniz seyahatteyken aşırı planlı birine dönüşür. Nereye, saat kaçta, hangi yollardan gideceğimiz hep onun kontrolündedir. Ayrıca mükemmelliyetçidir. Onun yanında dünyanın neresinde olursa ol, kendini hep evde ve güvende gibi hissedersin. 

 

Deniz: 

Aras gerçekten her eve lazım. Mutfakta çok başarılı ve bana kıyasla oldukça sabırlı. Bununla birlikte şikayetçi olduğum tek konu bana göre evde fazla titiz oluşu.

İNSAN | Kategorinin diğer yazıları

yuzulogoweb2.png
bottom of page