top of page
Ekran Resmi 2023-07-31 16.59.00.png

August 2023 | YUZU BODRUM | Coffee Table Book

english below

ARDA ÖNEN

words & photos Onur Baştürk

Bodrum maceran nasıl başladı?

 

Çocukluğum Karadeniz kıyısındaki Kerpe’de geçti. Anne ve babadan dolayı denizle hep haşır neşirdim. Küçük bir yelkenlim, kanom ve sörf malzemem vardı. Hatta büyük dalgaların içinde hiç bilmeden dalga sörfü bile yapıyorduk! Daha sonra tüm aile Kerpe’den Bodrum’a taşındık. Yaz aylarında Bodrum Marina ve Yalıkavak arası mekik dokumaya başladım. Yalıkavak’ta Teras Bar diye çok meşhur bir bar var. O zamanlar İngiliz sörfçülerin takıldığı bir mekandı. Gerçekten yurtdışı gibiydi. İşletmecisi Barış ile abi-kardeş olduk. Barboy olarak işe başladım. Çok mutluydum. İnsanların güzel vakit geçirmelerini sağlamaktan büyük keyif aldığımı o zaman farkettim. Ve bu iş hayatım oldu.

Sail Loft’u 2000 yılında açtın. Süreç nasıl gelişti? Zor muydu kolay mıydı?

 

Yalıkavak Teras Bar’da çalışırken gündüzleri İngiliz sörf yelken firmasının bulunduğu Gündoğan koyuna gelip sörf yapmaya ve sörfçülerle takılmaya başladım. Kısa süre içerisinde bir teklifle şu an Sail Loft’un olduğu yerde bu işi yapmaya karar verdim. 21 yaşındaydım. Tabii ki çok zordu, ama eğlenceliydi! Ev tipi müzik seti ile kaset çalarak partiler yapıyorduk. Kalemle kaset sarıyorduk yani! O zamanlar Sail Loft’un önü denize kadar kumdu ve müthişti. Tam bir sörf barıydık.

OLACAK BU İŞ DEDİM VE OLDU!

 

Kısa sürede Sail Loft gündüz sörf okulu, gece ise Bodrum’un dört bir yanından gelenlerin eğlendiği ikonik bir bara dönüştü. Neye bağlıyorsun bu başarıyı?

Hep olduğumuz gibi olduk. Uzun yıllar süren dostluklar edindik. Her arkadaşımızı yeni gelen arkadaşlarımızla tanıştırdık. Güzel müzik çaldık. Güzel yemek yaptık. Ve kesinlikle kasıntılıktan uzak durduk. Gelen herkes çok rahattı.

 

2000 yılından bugüne tuzlu tenleri ve kumlu ayaklarıyla hayatın tadını çıkaran özgür ruhlu insanların buluşma noktası olduk! Instagram’ın yaygınlaşması elbette popülerliği artırdı. Hatta bir ara popülerlik fazla geldi ve hesabımızı özel hesaba çevirdik. Son yedi yıldır özel hesap olarak yönetiyoruz.

Sail Loft’la beraber büyüdün denilebilir. Bugün baktığında hem kendini hem de Sail Loft’u nasıl bir noktada görüyorsun?

 

Kesinlikle beraber büyüdük. Çok büyük badireler atlattım, çok zorlandım. Ama hep sebat ettim. Olacak bu iş dedim. Oldu diye düşünüyorum. Sail Loft bugün, kendine ait bir çizgisi ve yolu olan, deneyimli, kaliteye önem veren, sporculuğunu koruyan bir marka oldu. Artık marka ile yaşamaktan büyük keyif alan ve her yılımı bir öncekinden daha iyi kurgulamak için çalışan biri oldum. Yarışım kendimle diyebilirim.

How did your Bodrum adventure start?

 

I spent my childhood in Kerpe, located on the coast of the Black Sea. Because of my mother and father, I've always had a close relationship with the sea. I owned a small sailboat, canoe, and surf gear. In fact, we were surfing in big waves without even knowing it! Afterward, the whole family moved from Kerpe to Bodrum. During the summer months, I started to shuttle back and forth between Bodrum Marina and Yalikavak. There is a very renowned bar in Yalikavak called Teras Bar. There is a very renowned bar in Yalikavak called Teras Bar. Back then it was a British surfers' hangout place. It genuinely felt like overseas. I developed a brotherly relationship with Barış, the manager. I started out as a barboy. I was very happy. That's when I discovered that I take great satisfaction in assisting people to have a good time. And this line of work became my life.

You opened Sail Loft in 2000. How did the process develop? Was it challenging or effortless?

 

While working at Yalıkavak Terrace Bar, during the day I was coming to Gündoğan Bay, where the British surf sailing business is located, and started surfing and hanging out with surfers. In a short time, with an offer, I decided to do this work in a place where Sail Loft is located now. I was 21 years old. Of course, it was very hard, but it was fun! We were throwing parties by playing cassettes with a home stereo. As you can understand, we were wrapping tapes with a pen! Back then, the front of Sail Loft was sand all the way down to the sea and it was awesome. We were a real surf bar.

I SAID THIS WOULD WORK OUT AND IT DID!

 

In a short period of time, Sail Loft turned into a school of surfing during the day and an iconic bar, where people from all over Bodrum have fun, at night. What do you tie this success to?

 

We are as we always have been. We have made friendships that last for years. We introduced each of our friends to our new friends. We played good music.  We made good food. And we definitely avoided the braggartism. Everyone who came was very comfortable.

Since 2000, we have been the gathering point for free-spirited people who enjoy life with their skin covered in salt and feet covered in sand! The spread of Instagram, of course, boosted its popularity. In fact, for a while, the popularity became much so we switched our account to a private account. For the last seven years, we have been managing it as a private account.

It can be said that we grew up together with Sail Loft. When you take a look today, at what point do you see both yourself and Sail Loft?

 

We undoubtedly grew together. I've jumped through a lot of hoops, and I've experienced a hard time. But I always kept on going. I said this will work out. I believe it did. Sail Loft today, has become a brand that has its own line and path, is experienced, puts emphasis on quality, and maintains its sports spirit. Now, I have become a somebody who enjoys living with the brand and works to make my year better than the last one. I am able to say that I am competing with myself.

bottom of page