top of page
larga no fumo.jpg

May 2024 | Design & Interiors

english below

Aricò's blue Mediterranean dreams

Antonio Aricò güney İtalya’da doğup büyümüş bir tasarımcı ve kreatif direktör. Geçtiğimiz yıl Seletti ile iş birliği sonucu ortaya çıkan Magna Graecia isimli koleksiyonu da öyle: Güney İtalya’daki antik Yunan kolonilerinin stilistik özelliklerinden ilham alınarak tasarlanmış, tamamen terracotta’dan yapılma bir obje serisi. 

 

Hem iç hem de dış mekanda kullanılabilen Magna Graecia koleksiyonu 2024 Milano Tasarım Haftası'nda yepyeni bir görünümle sunulmuştu. Gökyüzü ve Calabria denizinin mavi rengine bürünen koleksiyon, yeni bir Akdeniz rüyası yaratma çabasında. 

 

Ayrıca koleksiyonda yeni ürünler de var: Apotropik güçleriyle Ulysse ve Medusa maske lambaları, üç boyutlu Venüs, Herkül ve Centaur figürleri, Yunan dikdörtgen vazo ve iki büyük tabure: Man ve Woman.

Antonio Aricò is a designer and creative director born and raised in southern Italy. Last year he collaborated with Seletti on a collection called Magna Graecia: A series of objects made entirely of terracotta, inspired by the stylistic characteristics of the ancient Greek colonies in southern Italy. 

 

The Magna Graecia collection, which can be used both indoors and outdoors, was presented with a brand new look at Milan Design Week 2024. In the blue of the sky and the Calabrian sea, the collection aims to create a new Mediterranean dream. 

 

There are also new products in the collection: Ulysse and Medusa mask lamps with apotropaic powers, three-dimensional figures of Venus, Hercules and Centaur, a Greek rectangular vase and two large stools: Man and Woman.

bottom of page