top of page
7-Artchimboldi 12_edited.jpg

August 2023 | MEDITERRANEAN | Vol 10

english below

ARTCHIMBOLDI MENORCA 

Dijital göçebelerin yazlık çalışma alanı

words Onur Baştürk

photos Pol Viladoms

Artchimboldi, Barselona merkezli yeni nesil bir ‘working space’. Kurucusu Anna Truyol, Artchimboldi’de yarattığı insani çalışma alanları konseptini bu kez Menorca’ya taşımak istemiş ve Menorcalı mimar Emma Martí’yle çalışmış.

Truyol ve Martí’nin yeni Artchimboldi alanı için seçtikleri bina, adanın güneydoğusundaki küçük bir köy olan Sant Lluís’deki ilk kız okulu. Burası 1900 yılında inşa edilmiş, ancak tamamen terk edilmiş bir yapı.

 

Truyol ve Martí’nin ilk hedefi; mekanın tarihini ve ruhunu korumak için binaya minimal ölçüde müdahale etmek olmuş. Bu nedenle marés denilen lokal taşlardan oluşan duvarlar orijinal halinde bırakılmış ve duvarın dokusunu korumak için beyaza boyanmış. Tavan ve ahşap kirişler altı metre yüksekliğe varan boşluklarla sonuçlanacak şekilde korunmuş. Bu yükseklik birkaç objenin araya girmesiyle vurgulanmış: Büyük bir tavan lambası, dört metreye kadar yükselen baca borusuyla...

BİNANIN GEÇMİŞİNE SELAM NİTELİĞİNDE

Birinci kat, açık verandaya erişimi olan bir yaşam alanı ve mutfak olarak tasarlanmış. Yemek, toplantı ve çalışma alanları için Artchimboldi tarafından tasarlanmış, farklı formatlardaki masaların bir kombinasyonu da burada bulunuyor. Arduvazdan yapılan çizim tahtası ise binanın geçmişine bir selam niteliğinde.

UYKU ALANLARI

Mekanın en hoş sürprizi ise Artchimboldi’nin yaratıcı felsefesine dayanan, Flanders çamından yapılma sekiz uyku alanı. Yatağın altındaki boşluk ise valizlerin, ayakkabıların ve kişisel eşyaların saklanmasına olanak tanıyor. Bu depolama alanı, Anna Truyol tarafından tasarlanan
özel yapım bir kitaplıkla birlikte mobilyaların kullanımını basitleştiriyor ve daha esnek hale getiriyor.

YENİ İŞ KÜLTÜRÜNÜ İLERİ TAŞIYOR

Menorca’nın özgünlüğünü koruduğunu, çok yakın ve erişilebilir bir doğası olduğunu söyleyen Anna Truyol, şunun da altını çiziyor: “Artchimboldi Menorca; doğal ve insani bir ortamda işlevsellik, yaratıcılık ve estetiği bir arada sunan, yeni iş kültürünü bir adım daha ileriye taşıyan bir mekan”.

Summer study area for digital nomads

Artchimboldi is a new generation ‘working space’ based in Barcelona. Founder Anna Truyol wanted to move her humane working spaces that she created in Artchimboldi to Menorca, and she worked with Menorcan architect Emma Martí.

The building chosen by Truyol and Martí for the new Artchimboldi site is the first girls’ school in Sant Lluís, a small village in the southeast of the island. It was built in 1900 but is completely abandoned.

 

Truyol and Martí’s first goal was to minimally interfere with the building in order to preserve the history and spirit of the place. For this reason, the walls, consisting of local stones called marés, were left in their original form and painted white to protect the texture of the wall. The ceiling and wooden beams are preserved, resulting in gaps of up to six meters in height. This height is emphasized by the interference of several objects: a large ceiling lamp, with a chimney pipe rising up to four meters...

HAIL TO THE HISTORY OF THE BUILDING

The first floor was designed as a living space and a kitchen, accessing to the open veranda. A combination of tables in different formats designed by Artchimboldi for dining, meeting, and work spaces is also available here. The drawing board made of slate is like a tribute to the past of the building.

SLEEPING AREAS

The most pleasant surprise of the place is the eight sleeping areas made of Flanders pine, based on Artchimboldi’s creative philosophy. The space under the bed allows luggage, shoes, and personal belongings to be stored. This storage space, along with a custom- made library designed by Anna Truyol, simplifies the use of furniture and makes it more flexible.

CARRYING FORWARD THE NEW WORKING CULTURE

Stating that Menorca preserves its originality and has a very close and accessible nature, Anna Truyol also underlines: “Artchimboldi Menorca is a place that offers functionality, creativity and aesthetics in a natural and human environment and takes the new working culture one step further”.

bottom of page