top of page
BayouVillas_0123.jpg

july 2023 | Mediterranean | Vol 10

english below

BAYOU VILLAS 

Bali efektli Akdenizli

words Alp Tekin

Son yıllarda yükselişte olan yeni bir tatil anlayışı var. Tamamen kişiye özel hizmetler ve ayrıcalıkların sunulduğu villalarda konaklayarak daha izole tatiller yapmak. Türkiye’nin Bodrum’la birlikte en çok bilinen tatil bölgesi Antalya’da yer alan Bayou Villas da bu akımın en yeni örneği.

Her biri farklı büyüklükte 24 müstakil villadan oluşan Bayou Villas’nın anlayışını şu iki kelime özetliyor: Sana ait!

ODAK NOKTASI BİTKİSEL TASARIM

Tüm villaların kendine ait bahçesinin olduğu Bayou Villas’da bitkisel tasarım başrolde. Zengin bitki örtüsü nedeniyle Bali’yi anımsattığını düşündüğümüz Bayou Villas’daki peyzaj tasarımının odak noktasını ağaçlar oluşturuyor. Tasarımda kullanılan yüksek boylu ve dolgun formlu ağaçlar, villalarda kalan misafirlere hem görsel hem de işitsel anlamda doğal bir izolasyon sağlıyor.

 

DS Mimarlık’tan Deniz Aslan’ın yaptığı peyzaj tasarımında 215 farklı bitki türüne yer verilmiş. Aslan, tüm bitkilerin birbiriyle uyum içerisinde olmasına özen göstermiş.

 

Geniş yapraklı tropik bitkiler güçlü gövdeleriyle bulunduğu ortamın enerjisini yükselttiği için Strelitzia Reginea, Monstera, Cycas Revulata ve Alocasia türlerine de Bayou Villas bahçelerinde rastlamak mümkün.

Hoş bir detay daha: Villaların önünde tatlı suyla deniz suyunun karışımı havuzlar var. Villaların içinde kullanılan malzemeler ise doğal tonlarda. Ahşap ve tik gibi organik malzemelerle birlikte keten ve ham kumaşlar kullanılmış.

Villalar için oluşturulan modern sanat seçkisinin teması ise doğa-insan- zaman-yaşam ilişkisini irdeliyor. Bu seçki, genç ve uluslararası sanatçıların üretimlerinin bir araya getirilmesiyle oluşturulmuş.

Unutmadan: Bayou Villas’nın Weik isimli restoranında mevsimsel malzemelerle hazırlanan menü de ayrı bir gastronomik deneyim.

Mediterranean with Balinese effect

There is a new sense of vacation on the rise in recent years. Making more isolated holidays by staying in villas where completely personalized services and privileges are offered. Bayou Villas in Antalya, Turkey’s most well-known holiday region with Bodrum, is the newest example of this trend.

 

The understanding of Bayou Villas, consisting of 24 separate villas of different sizes, can be summarized by these three words: Belongs to you!

FOCAL POINT IS LANDSCAPE DESIGN

Plant design has the leading role in Bayou Villas, where all the villas have their own garden. Trees are the focus of the landscape design at Bayou Villas, which reminds us of Bali due to its rich flora. The tall and plump trees used in the design provide a natural and both visual and auditory isolation for the guests staying in the villas.

 

The landscape, which includes 215 different plant species, includes mostly Arecastrum Rommanzoffionum (Queen’s Palm), Musa Cavendishi, Laurus Nobilis (Laurel) and Plumeria Rubra (Indian Shrine Tree) along with olive and cinnamon trees.

 

Since broad-leaved tropical plants increase the energy of the environment with their strong trunks, it is possible to find Strelitzia Reginea, Monstera, Cycas Revulata and Alocasia strains in the gardens of Bayou Villas.

MODERN ART IN VILLAS

Another nice detail: In front of the villas are pools that mix fresh and seawater. The materials used inside the villas are in natural tones. Linen and raw fabrics were used along with organic materials such as wood and teak.

 

The theme of the modern art selection created for the villas examines the relationship between nature-human- time-life. This selection was formed by piecing the products of young and international artists together.

 

By the way: The menu prepared with seasonal ingredients in Bayou Villas’ restaurant Weik is also a separate gastronomic experience.

bottom of page