top of page
Ekran Resmi 2021-04-15 00.37.09.jpg

Mayıs 2021 | Art | Türkiye

Görünenin ardındakiler için hâlâ süremiz var

Bu yıl ilki gerçekleşen sergi ve etkinlik dizisi Senkron’a “Beyond Vision / Görünenin Ardında” adlı çevrimiçi bir sergiyle katılmıştı Vision Art Platform. 

 

Senkron sona erdi, ama Vision Art bu online sergiyi 15 mayısa kadar devam ettirme kararı aldı. Beyond Vision’un sanatçıları Gökhan Balkan, Mehmet Öğüt, Özgün Şahin ve SABO.

3D olarak deneyimlenen sergide Mehmet Öğüt’ün kağıt üzerine yakma tekniğiyle oluşturduğu resimleri, Özgün Şahin’in “Müşterek Alanda Kusursuz Tekrar” videoları ve tuval üzerine yağlı boya çalışmaları, SABO'nun John Fowles'tan esinlenmiş Magus serisi resimleri, Gökhan Balkan’ın ise kültürle doğayı insan sonrası bir perspektifle ilişkilendiren kayıt üzerine UV baskı işleri yer alıyor.

İFADE BİÇİMLERİ BAMBAŞKA

 

Mehmet Öğüt kibrit ya da hürmüzün kağıt üzerinde bıraktığı izlerle resim yapıyor. Aslında resmi ateşin ve havanın yapmasına izin veriyor da diyebiliriz! Böylece klasik sanatın temsil geleneklerinin karşısına doğanın ustalığını yerleştiriyor.

 

Kültür ve doğa çelişkisi tartışması Gökhan Balkan’ın işlerinde de odak noktası. Balkan, insan merkezli tarihin dünyada bıraktığı yara izlerine bakıyor. Onun kompozisyonlarında hissedilen ritim duygusu Özgün Şahin’in işlerinde de yankı buluyor. Şahin, kaotik kent yaşamının içinde gizli geometrik düzeni ve belki de huzuru, kaleydoskopik imgelerde ve izole edilmiş anlarda yakalıyor.

SABO ise izolasyon halinin sanrılar ve gerçekler arasında sınırları eşik haline getirdiği bir deneyime odaklanıyor. 

 

Özetle “Beyond Vision” sergisi akışın, tekrarın, dönüşümün, yaşam döngüsünün göze getirilmesinde imgenin imkanlarını sorguluyor. Öte yandan sergi, Vision Art Platform’un Akaretler’deki yeni mekanından sanatseverlere ulaşan ilk sergi olma özelliğine de sahip. 

Instagram: @visionartplatform 

Web: visionartplatform.co

bottom of page