top of page
Ekran Resmi 2023-05-02 23.31.52.png

May 2023 | Travel | Vol 9

english below

BORGO GALLANA

Mutlu bir hayatın en güzel anları

yazı | Alp Tekin

fotoğraflar | Salva Lopez

Gitme arzusu bir süre sonra geri dönme arzusuna dönüşür mü? Eğer Puglia’da doğup büyüdüyseniz dönüşebilir! Giuseppe De Vanna’nın hayatı bunun en güzel kanıtı. Bu bölgede çocukluğunu geçiren Giuseppe hayallerini gerçekleştirmek vedünyayı keşfetme arzusuyla 18 yaşında Milano’ya taşınıyor. Gerisini onun ağzından dinleyelim: “Doğanın bize öğrettiği gibi, hayat döngüsel. Gitme arzusu, geri dönme arzusuna dönüşüyor. Çünkü hayatımın en güzel anları Puglia’da geçirdiğim zamanla bağlantılı. Aileye dönüş, yazı deniz kenarında geçirmek, bölgedeki eşsiz ışık, zeytin ağaçları ve ağustos böcekleri”.

Ve şimdi Giuseppe’nin Puglia’nın en eski tarihi kasabalarından biri olan Oria’nın kırsalında, zeytin ağaçları arasında yer alan bir butik oteli var, Borgo Gallana.

Üç geleneksel taş evden oluşan Borgo Gallana için, “Anılarımın somutlaşmış hali, mutlu olduğum yer, annemin biricik Puglia’sı ve anneannemin sade Puglia’sı” diyor Giuseppe. Bu sadelik ve özgünlük için Borgo’nun tasarımcısı olarak Studio Andrew Trotter’ı seçmiş Giuseppe De Vanna. “Çünkü” diyor, “Andrew yerel malzemeleri, zanaatkârlarımızı ve geleneksel inşaat yöntemlerini kullanarak Puglian sadeliğini yorumladı”.

AKDENİZ EKOSİSTEMİNE ADANAN BAHÇE

Casa Camino, Casa Luce ve Casa Limone... Bunlar Borgo Gallana evlerine verilen isimler. Her evin kendine ait özel bahçesi, barbekülü ikinci bir mutfağı ve duşlu taş banyo içeren açık hava dinlenme alanı var. En büyük avluda ise zeytin ağaçları ve şifalı bitkilerle çevrili bir yüzme havuzu bulunuyor. Lamia Santolina’nın kurucusu olan sanatçılar Cosimo Terlizzi ve Damien Modolo, Borgo Gallana’nın bahçesini Akdeniz ekosistemine adanmış bir alan olarak hayal etmiş. Asırlık zeytin ağaçları arazisine ekilen lokal endemik bitkiler, kaybolma riski taşıyan bitki hafızasını da yeniden çeşitlendirme ve zenginleştirmeye yönelik.

 

Studio Andrew Trotter üç evin tümünde tonozlu tavan ve beton zeminler kullanmış. Yerel kumtaşı “tufo” ise yapıların yapımındaki ana malzeme. Ayrıca banyo lavabolarıyla mutfak tezgâhları da yerel üretim ve Studio Andrew Trotter tasarımı.

 

İç mekanlarda Frama, Lumina, Bongio, Tine K, Gervasoni ve yerel sofra takımı Nicola Fasano gibi markalara yer verilmiş. Dış mekanlardaki siyah metal duvar lambası ise yine Studio Andrew Trotter tasarımı.

PUGLIA’NIN GÖRÜLMESİ GEREKEN KASABALARI

 

Borgo Gallana’da kalacağınız süre boyunca bu kasabalara mutlaka uğrayın...

 

- ALBEROBELLO
Beyaz badanalı “trullo” evleriyle tanınıyor. Trullo, konik çatılı geleneksel taş kulübelere verilen isim. Bari’nin yaklaşık bir saat güneyindeki bu köy, bir günde keşfedilecek kadar küçük.

 

- POLIGNANO A MARE
Valle d’Itria kıyısındaki kireçtaşı kayalıklar boyunca uzanan bu kasaba; asırlık kiliselere, sarmaşık ve kaktüslerle kaplı kireçli evlere çıkan dolambaçlı sokaklara sahip. Burası aynı zamanda İtalya’nın en çok fotoğrafı çekilen plajına da ev sahipliği yapıyor: Ponte Borbonico di Lama Monachile köprüsünün altında yer alan çakıllı koy.

 

- OSTUNI
“Beyaz şehir” olarak da bilinen bu kasaba, Polignano a Mare’den çıkınca sahilden yaklaşık 40 dakika aşağıda. Ostuni’de şu iki şey mutlaka yapılmalı: Arnavut kaldırımlı sokaklarında sıralanan barlardan birinde Negroni yudumlamak, sonra da Piazzetta Cattedrale’deki nefis yemeklerin tadına bakmak.


- LECCE
İtalya’nın topuğunda barok tarzdaki Lecce’de önce Rosalba de Carlo’nun meşhur Alle due Corti isimli restoranına uğrayın. Daha sonra Le Zie Trattoria’daki taze otlu günlük orecchiette’yi ve geleneksel tarifleri modern bir şekilde yorumlayan Arte dei Sapori’yi deneyin. La Scarpetta’nın romantik bahçesinde takılın. Vakit kalırsa Caffè Alvino ve Garibaldi bahçelerinin hemen dışındaki Pasticceria Natale’nin tatlılarını da öneririz.

 

- VIESTE
Kayalıklara yapışmış gibi duran eski binalar ve denizin üzerinde yükseliyor gibi görünen bir kasaba Vieste. 
Burada fotoğraf çekmek büyük zevk! Castello Plajı’na uğramadan Vieste’den ayrılmayın.

- MARTINA FRANCA
Komşusu Alberobello’dan daha az bilinen bu köyde Basilica di San Martino mutlaka görülesi.

- VE DİĞERLERİ
Monopoli, Locorotondo, Gallipoli ve Trani...

BORGO GALLANA

The most beautiful moments of a happy life

words | Alp Tekin

photos | Salva Lopez

After a while, does the desire to leave turn into the desire to return? If you were born and raised in Puglia, it is possible! The life of Giuseppe De Vanna is the best proof of this. Giuseppe, who spent his childhood in this region, moved to Milan at the age of 18 with the desire to realize his dreams and explore the world. Let us hear the rest from his mouth: “Life is cyclical, as nature has taught us. The desire to leave turns into the desire to return. Because the best moments of my life are linked to my time in Puglia. Back to the family, spending the summer by the sea, the area’s unique light, olive trees, and cicadas”.

And now Giuseppe has a boutique hotel, Borgo Gallana, nestled among olive trees in the countryside of Oria, one of the oldest historic towns in Puglia.

 

“The embodiment of my memories, the place where I am happy, the unique Puglia of my mother and the simple Puglia of my grandmother”, Giuseppe says of Borgo Gallana, which consists of three traditional stone houses. For this simplicity and originality, Giuseppe De Vanna chose Studio Andrew Trotter to design the Borgo. “Because”, he says, “Andrew has interpreted Apulian simplicity with local materials, our craftsmen, and traditional building methods”.

GARDEN DESIGNED FOR THE MEDITERRANEAN ECOSYSTEM

Casa Camino, Casa Luce and Casa Limone... These are the names given to the houses of Borgo Gallana. Each house has a garden, a second kitchen with a barbecue, and an outdoor relaxation area with a stone bathroom with a shower. The largest courtyard has a swimming pool surrounded by olive trees and medicinal plants. Artists Cosimo Terlizzi and Damien Modolo, founders of Lamia Santolina, conceived the garden of Borgo Gallana as a space dedicated to the Mediterranean ecosystem. Local endemic plants planted on the centuries-old olive trees are intended to re-diversify and enrich the plant memory threatened with extinction.

Studio Andrew Trotter used vaulted ceilings and concrete floors in all three houses. The local sandstone “Tufo” is the main material used in the construction of buildings. The sinks in the bathrooms and the kitchen counters were also made locally and designed by Studio Andrew Trotter.

 

The interior features brands such as Frama, Lumina, Bongio, Tine K, Gervasoni, and local tableware by Nicola Fasano. The black metal outdoor wall sconce was also designed by Studio Andrew Trotter.

MUST-SEE TOWNS OF PUGLIA


While in Borgo Gallana, be sure to check out these towns.

 

- ALBEROBELLO
It’s known for its whitewashed Trullo houses. Trullo is the name for traditional stone huts with cone-shaped roofs. 
This village is about an hour south of Bari and is small enough to explore in a day.

 

- POLIGNANO A MARE
This town stretches along the limestone cliffs on the coast of the Valle d’Itria. The winding streets lead to centuries-old churches and chalk houses covered with ivy and cacti. This is also the location of Italy’s most photographed beach: the pebble cove under the Ponte Borbonico di Lama Monachile bridge.

 

- OSTUNI
Also known as the “white city”, this town is about 40 minutes down the coast from Polignano a Mare. You must do two things in Ostuni: sip a Negroni in one of the cobblestone-lined bars and then sample the delicious food in the Piazzetta Cattedrale.

 

- LECCE
In baroque Lecce on the heels of Italy, stop at Rosalba de Carlo’s famous restaurant Alle due Corti. Then try the daily orecchiette with fresh herbs from Le Zie Trattoria and Arte dei Sapori, a modern take on traditional recipes. Linger in the romantic garden of La Scarpetta. If time permits, we also recommend the desserts of Pasticceria Natale, just outside Caffè Alvino and Garibaldi Gardens.


- VIESTE
Vieste is a town that seems to rise above the sea with its ancient buildings that seem to cling to the cliffs. It is a pleasure to photograph here! Do not leave Vieste without stopping by Castello beach.

 

- MARTINA FRANCA
The Basilica di San Martino is a must-see in this village, which is less famous than its neighbor Alberobello.

 

- AND OTHERS
Monopoli, Locorotondo, Gallipoli and Trani...

bottom of page