top of page
calatheamakoyana.jpg

Mayıs 2020 | Botanik | Türkiye

Botanik dünyasının ‘drama queen’i

Yazı | @yuzubotanic

Geometrik şekillere ve bol renk geçişine sahip yapraklarıyla meşhur, bizde dua bitkisi olarak da bilinen Calathea ailesi hayli kalabalık bir aile! Çünkü çok ama çok fazla çeşide sahip. Bu ailenin en popüler üyeleri Calathea Ornata, Calathea Lancifolia, Calathea Triostar, Calathea Orbifolia ve ‘Peacock Plant’ olarak da bilinen Calathea Makoyana. 

 

Biraz nazlı ve titiz büyüme şartları istemeleri nedeniyle Calathea’lar botanik dünyasının “drama kraliçeleri” olarak biliniyor! Ama bir yandan da ilginç bir özellikleriyle daha meşhur bu bitki ailesi: Onlara çok iyi şartlarda bakmasanız bile hiç ummadığınız bir anda hayata yeniden geri dönüp sizi affedebiliyorlar! Affetmek şu anlamda tabii: Tekrar büyümeye başlıyorlar.

 

Bu özelliği nedeniyle İngilizler bu bitkiyi yeni bir başlangıcın sembolü olarak görüyor. Yeni eve taşınanlara ya da yeni işe başlayanlara hediye olarak Calathea veriyorlar. İngiltere’de Calathea hediye etmek bu nedenle hayli popüler bir adet.

 

AZ IŞIK İSTİYOR 

 

Öncelikle söyleyelim: Birçok Calathea çeşidi az ışığa ihtiyaç duyuyor. Ve yine çoğu Calathea günün farklı saatlerindeki ışığa bağlı olarak yapraklarını açıp tekrar kapatıyor. Ayrıca yapraklarının her iki tarafında ışıkla beraber dalgalanmalar oluyor. 

 

Az ışık gereksinimi bu bitkiyi düşük ışığa sahip evler için çekici bir seçim haline getiriyor, orası bir gerçek. Çünkü bu bitkilerin yaprakları doğrudan güneşe maruz kaldığında zayıflıyor. Bu nedenle Calathea’yı düşük ya da dolaylı ışık alan bir yere koymanızda fayda var. 

 

Bir de yaprakları koyulaştıkça -Calathea Ornata gibi- ışık gereksinimleri daha da azalıyor. Yapraklarının rengi açıldıkça ışık gereksinimleri biraz daha artıyor Calathea’ların.

 

NEM OLAYI NASIL?

 

Calathealar nemli ortamı çok seviyor. Ancak birçok çeşidi daha düşük nem seviyelerini de göğüsleyebiliyor. İdeali, nem seviyesinin yüzde 50’lerde olması. 

 

NE KADAR SU VERİLMELİ?

 

Tüm ev bitkileri gibi calathea’lar da filtrelenmiş, klorsuz suyu seviyor. Musluk suyunuz çok klorluysa sulama kabınızı suyla doldurun ve kloru dağıtmak için bir gece bekletin.

 

Bu arada calathea’lar su bakımından diğer ev bitkilerinden biraz daha talepkâr olabilir. Çünkü tamamen kuru toprakta olmayı sevmiyorlar. Bu yüzden toprağı çok fazla kurumadan önce bitkiyi suladığınızdan emin olun. Özellikle yazın her hafta Calathea’yı sulamak gerekebilir.

 

KORKMAYIN

 

Unutmadan: Calathea’ların yaprakları arada bozulup sararabilir. Yaprakları kesmekten korkmayın. Bu bitkinin daha sağlıklı büyümesine yol açar. 

BOTANİK | Kategorinin diğer yazıları

yuzulogoweb2.png
bottom of page