top of page
17. Cording IMG_0233.jpg

july 2023 | Design & Interiors

english below

New project of Brent Comber

C O N N E C T I O N

words Alp Tekin

Brent Comber Originals; yontulmuş nesneler, fonksiyonel parçalar ve tasarım ortamları yaratan bir  tasarım stüdyosu. Markanın kurucusu Brent Comber ve ekibi, Kuzeybatı Pasifik'in benzersiz ortamından ilham alarak fikirleri ve hikâyeleri üç boyutlu sanat eserlerine, enstalasyonlara ve mobilyalara dönüştürüyor. Comber’in son projesi ise “Connection”.

 

Sarı sedir ağacı kullanılarak yapılan Connection; direkleri bağlamak ya da sepet yapmak için kullanılan köklerin kordonundan türetilmiş. Comber, “Doğanın bize sağladıklarını doğal bir biçimde almayı ve bu armağanı zanaat ya da sanatta kullanmayı seviyorum" diyor.

 

NASIL BAŞLADI?

 

Brent Comber, “Yaklaşık 30 yıl önce bahçe tasarlamaya ve inşa etmeye başladım” diye hatırlıyor. “Tasarımlarım genellikle Pacific Rim'den etkilenmişti. O zamanlar bu tasarımlara duyarlı olduğunu düşündüğüm hiçbir mobilya yoktu, bu yüzden Vancouver'da sökülmekte olan eski binalardan kurtarılan keresteden banklar oymaya başladım. Eyer tezgahı, West Vancouver'da bir bahçe için yaptığım ilk parçaydı. Oyma deneyimini ve bankın evde göründüğü halini beğendim. Sonunda bahçe yapmayı bıraktım, ama bu tarz parçalar yapmaya devam ettim”.

 

NEDEN AHŞAP?

 

Comber bu soruya şöyle yanıt veriyor: “Yerle olan bağlantısı nedeniyle her zaman ahşaba, özellikle de yaşadığım yerde yetişen ahşaba ilgi duymuşumdur. Benim için en otantik ahşap işlenmemiş; çatlaklar, kabuk sinirleri, düğümler ve dönen veya düzensiz damar desenleri olan ahşap”.

Brent Comber Originals; a design studio that creates sculpted objects, functional pieces and design environments. Inspired by the unique setting of the Pacific Northwest, the brand's founder Brent Comber and his team transform ideas and stories into immersive works of art, installations and furniture.

 

Comber's latest project is “Connection”. Connection made using yellow cedar wood; derived from the cord of roots used to tie poles or make baskets. “I like to take what nature gives us naturally and use that gift in craft or art,” Comber says.

 

HOW WAS IT START?

 

“I began designing and building gardens about 30 years ago,” remembers the founder, Brent Comber. “The designs were generally Pacific Rim influenced. By that I mean Japanese philosophies centered on balance and harmony plus incorporating plants and grasses of northern California that are more drought tolerant. At the time there was no furnishings available that I felt were sensitive to these designs so I began carving benches from timber recovered from old buildings being dismantled in Vancouver. The Saddle bench was the first piece I ever did for a garden in West Vancouver and the homeowner actually moved it into her home. I liked the experience of carving and the idea that the bench looked and felt right at home inside and out. I eventually stopped making gardens but kept making pieces in this style.”

 

WHY WOOD?

 

Comber answers this question as follows: “I’ve always been drawn to wood because of its connection to place, especially wood that grows where I live. Indigenous wood talks about climate and place, specifically the Pacific Northwest. For me the most authentic wood is unprocessed; wood with cracks, bark sinews, knots, and swirling or uneven grain patterns.”

bottom of page