hermesatelier1.jpg

Ocak 2021 | Tasarım | Dünya

Bu yıl bitecek 5 mimari proje

Yazı | Alp Tekin

2021’in en çok beklenen 5 mimari projesinin resmi geçidine hazır mısınız? Halen yapım aşamasında olan bu projelerin çoğu -elbette farklı sebeblerden dolayı- on yıldır devam ediyor! Tasarım ve inşaatı süreci eklenince aslında bu tarz büyük mimari projeler için bu süre normal olarak algılanıyor. Lafı uzatmadan; işte 2021’de bitecek o projeler…

1. Wormhole Library by MAD Architects / Çin

 

Çin şehri Haikou’nun kıyı şeridini modernleştirme planı kapsamında yer alan bu fütüristik kütüphane MAD Architects ürünü. “Şehvetli bir şekilde kavisli” olarak tanımlanan Wormhole Library’nin tasarımı, adı üstünde, bir solucan deliği gibi kıvrımlarla ilerliyor.

 

Bu yıl sonu bitecek olan 1380 metrekarelik bu kıvrımlı beyaz tesis, Güney Çin Denizi kıyısına çarpıcı bir şekilde oturuyor. Binada yer alan çeşitli boyutlardaki delikler doğal ışığın iç mekanı doldurmasına izin veriyor. Ayrıca bu delikler sayesinde oluşan dış koridorlar, ziyaretçilerin dinlenmesi için gölgeli alanlar oluşmasını sağlıyor.

 

Kütüphane iki ayrı bölüme ayrılıyor. İlk bölüm 690 metrekarelik okuma alanı, kafe ve teras bölümü. İkinci bölüm ise bisiklet park sistemini de içeren 300 metrekarelik halka açık dinlenme alanı.

2. Hermès Atelier by Lina Ghotmeh / Fransa

 

Yeni Hermés Atelier binası şöyle tanımlanıyor: Zanaatkârlık stüdyosu alanından çok daha fazlası! Lübnanlı asıllı Fransız mimar Lina Ghotmeh tarafından tasarlanan yeni atölye binasında geleneği korumak ve çevre üzerindeki etkiyi en aza indirmek için markanın değerlerine bağlı kalınmış.

 

Deri çanta, obje, eyer üretimi için tasarlanan 6700 metrekarelik atölye binasının düz çatısının dikey düzeni, tavan açıklıklarıyla birleşmiş farklı boyutlardaki kemerleriyle dikkat çekiyor. Mimarın hedefi iç mekanı bol miktarda doğal ışıkla doldurmak olmuş.

 

İyi hazırlanmış ve iyi düşünülmüş Hermès Atelier’nin şiirsel mimarisi sade estetiğe vurgu yapıyor.

3. Little Island by Heatherwick Studio / New York

 

Yedi yıllık sürecin ardından New York’un tartışmalı “Little Island” (eski adıyla Pier 55) projesi nihayet bu bahar sonu açılıyor. Mathews Nielsen Landscape Architects ile birlikte Thomas Heatherwick tarafından tasarlanan proje dünyanın en çok beklenen projelerinden biri.

 

Çeşitli yüksekliklerdeki kolonlar üzerinde desteklenmiş, 132 adet mantar şeklindeki beton kaptan oluşan Little Island, 100 ağaç ve çeşitli bitki türüne ev sahipliği yapacak. Ayrıca 800 kişilik amfi tiyatro dahil, üç açık hava performans alanını da içinde barındıracak.

4. Yang-Liping Performing Arts Centre by Studio Pei-Zhu / Çin

 

Çinli balerin Yang Liping'in adını taşıyan, Çin’in Dali kentindeki bu merkezin neredeyse beş yıldır inşaatı sürüyor.

 

Studio Pei-Zhu’nun tasarımı olan proje, iç ve dış mekan arasındaki sınırların bulanıklaştığı, serbestçe akan bir alanı gözler önüne seriyor.

 

Cangshan sıradağları ile Erhai gölü arasındaki bir platoda yer alan binanın mimarisi manzarayı ustaca yansıtıyor. Dirsekli çatının şekli aynı zamanda çevredeki tepeleri ve vadileri taklit eder nitelikte.

 

Plazanın içinde bir kapalı tiyatro (Ying) ve bir açık hava tiyatrosu (Yang) yer alıyor.

5. Floating Music Hub by NLÉ / Sao Vicente, Cape Verde

 

Nijeryalı mimar ve NLÉ'nin kurucusu Kunlé Adeyemi aslında bu proje için çalışmaya 2012’de başlamış. Önce Nijerya'nın en büyük şehri Lagos'un lagününde yer alan Makoko Yüzer Okulu için deneysel bir prototip yapmış. Şimdi ise São Vicente adasındaki (Batı Afrika ülkesi Cape Verde'yi oluşturan 10 volkanik kara kütlesinden biri) liman kenti Mindelo'nun sakin bir koyunda tasarımının kalıcı versiyonunu kuruyor Adeyemi: Floating Music Hub.

 

Bu yıl tamamlanacak olan 779 metrekarelik komplekste bir performans salonu, kayıt alanı ve küçük bir otel yer alıyor. Proje çeşitli ölçeklerdeki üç yüzer gemiden oluşuyor.