top of page

Ocak 2022 | Art | Türkiye

Carlos Aires’in “Sweet Dreams” videosu

Yazı | Alp Tekin

Zilberman’ın Piyalepaşa’daki yeni galerisinde bir grup sergisi yer alıyor: Vekâleten. Sergide yer alan tüm sanatçılar eserleri yoluyla kişisel gözlem ve toplumsal birikimlerini aktarma derdinde. Aidiyet hissettikleri ya da merak ettikleri kültürlere olan ilgilerini görsel söylemlere teslim ediyorlar.

İşte onlardan biri de, aynı zamanda sergide ilgimizi en çok çeken işlerden biri olan Carlos Aires’in “Sweet Dreams Are Made of This” başlıklı video çalışması.

Aires bu videoyla İspanya’daki polis şiddetini alaycı ve muzip bir tavırla eleştiriyor. Tango yapan iki polis üzerinden güç, iktidar ve sermayeyi hedef alıyor Carlos Aires.

 

Videonun devamı niteliğinde olan diğer çalışmasında ise ekonomik olarak güçlü ülkelerin paralarından “Sweet Dreams”in sözlerini yazmış Aires. Burada da hedefi yine sermaye ve güç odakları.

 

Küratörlüğünü Naz Kocadere ve T. Melis Golar’ın üstlendiği sergiye katılan diğer sanatçılar ise şöyle: Omar Barquet, Isaac Chong Wai, Didem Erk, Itamar Gov, Fatoş İrwen, Jaffa Lam Laam, Mahen Perera ve Sandra del Pilar.

bottom of page