top of page
210115-expo-sustainability-pavilion-9.jpg

Kasım 2021 | Tasarım | Dubai

Dubai Expo 2020’nin en iyileri

Yazı | Oktay Tutuş

Pandemi nedeniyle bu yıla ertelenenen ve 31 mart 2022’ye kadar sürecek olan Expo 2020, gezegenin dört bir yanından ziyaretçilerini yeni bir dünyanın oluşumuna katılmaya davet ediyor. Dubai'de gerçekleşen etkinlikte 192 ülkenin pavyonları yer alıyor.

 

Expo'nun ana teması “Akılları Birleştirmek, Geleceği Yaratmak”.

Bu tema etrafında şekillendirilmiş yaratıcı pavyonlar heyecan verici tasarımlar sunuyor. Ülkelerin teknoloji ve yenilik sunan sıra dışı pavyonları geleceğimizi şekillendirecek “Sürdürülebilirlik, Mobilite ve Fırsat” temaları üzerine düşünmeye davet ediyor.

 

Expo 2020’de Türkiye yok. Sebebi gergin ilişkilerimiz mi yoksa bu konular hakkında söyleyecek ya da gösterecek bir şeyimizin olmayışı mı; kestirmek zor. Ancak bu, dünya ülkelerinin pavyonları arasında gezinmemize engel değil.

BELÇİKA

 

Vincent Callebaut Architectures ve Assar Architects tarafından tasarlandı. Yoğun yeşillik ile fütürist tasarımı masif ahşapla birleştirdiği için “Yeşil Kemer” olarak adlandırılıyor. Pavyon, sürdürülebilir kalkınma açısından örnek olmayı hedefliyor. Rejeneratif döngüsel ekonomiye, biyo-temelli ve jeo-kaynaklı malzemelere, biyoiklimsel kurallar ile yenilenebilir enerjilerin entegrasyonuna ve ayrıca biyoçeşitliliğin ve doğanın korunmasına övgü niteliğinde bir yapı.

RUSYA

 

Pavyonun mimarı SPEECH ofisinden Sergei Tchoban. Mimar, ulusal pavyon imajını somutlaştırırken, durdurulamaz ilerici gelişme, yaratıcılık ve ilerleme için ön koşul olarak sürekli hareket fikrinden yola çıkmış. Altı farklı renkteki alüminyum borularla küresel cepheyi donatan mimarın Expo'ya renk katan tasarımı, Rusya'nın soğuk iklimine tezat bir canlılık ve sıcaklıkta.