top of page
cornwallgardens1.jpg

Temmuz 2020 | Botanik

Evin içindeki ağaca ‘merhaba!’

Yazı | Alp Tekin

Evin salonundan oturma odasına sıradan bir koridor yerine sanat eseri gibi bir ağaçla karşılaşacağınız, üstü açık küçük bir avludan geçmek ister miydiniz?  

 

O zaman son dönemin en büyük tasarım merakıyla tanışın: Evin içindeki alanlarda küçük, beklenmedik avlular yaratmak. Eğer hayalinizi böyle evler süslüyorsa ilham verici bir kitap önerimiz var. Hong Kong merkezli South China Morning Post gazetesinin tasarım editörü olan Charmaine Chan’ın Thames & Hudson’dan çıkan kitabı “Courtyard Living: Contemporary Houses of The Asia-Pacific”.

 

25 tane modern evin iç avlusuna yer veren kitapta öne çıkan dört ev var. 

 

1. Cornwall Gardens / Singapur 

 

Chang Architects tarafından yapılan Cornwall Gardens botanik tutkusu olanlar için gerçekten rüya gibi bir yer. 

 

Yüzme havuzu, şelalesi, göleti, teraslı çatı bahçesi bulunan bu devasa ev, A+Awards ödüllü. Mimar Chang Yong Ter tarafından tasarlanan ev, serin ve tropik bir cennet yaratmak isteyen bir ailenin isteğiyle ortaya çıkmış. 

 

2. AW House / Jakarta 

 

AW House'dan Andra Matin’in tasarladığı evin başrolünde ortadaki avlu ve tabii bu avluda bir sanat eseri gibi duran Moringa ağacı var. 

 

Burada bir parantez açıp Moringa’dan özel olarak bahsetmemiz gerekiyor. Bilen biliyor, Moringa “hayat ağacı” ya da “mucize ağaç” diye de biliniyor. 

 

Bir Güney Asya bitkisi olan Moringa’yla ilgili bu tanımlamaların yapılmasının nedeni ise saymakla bitmez: Moringa antioksidan özelliği nedeniyle kemik sağlığından tutun da karaciğere, mideye, her tür alerjiye çok iyi geliyor. 100 gram kuru Moringa bitkisinde yoğurttan 9 kat fazla protein, havuçtan 10 kat daha fazla A vitamini ve portakaldan 12 kat daha fazla C vitamini olduğunu söylesek mucizevi yanı konusunda ikna etmiş oluruz herhalde… 

 

Bu nedenle AW House’un avlusunda Moringa’nın kullanılması bir tesadüf değil. 

 

3. 17 Blair Road / Singapur

 

Ong&Ong Mimarlık’ın eseri olan bu avlu, tüm evin hava ve doğal ışık kaynağı olarak tasarlanmış. Yanı sıra evdeki hemen her odanın odak noktası haline getirilmiş. Kısacası, bahçe ve botaniğe bir saygı duruşu hissi de verilmiş. 

 

4. Gomati House / Hindistan 

 

SPASM Design tarafından yapılan Gomati House’da birden çok fazla iç avlu yapılmış. Bu nedenle dışardan bakınca evin sahipleri doğanın içinde yaşıyormuş gibi görünüyor. Kitabın yazarı Chan bu evi anlatırken şöyle diyor: “Evin sahibiyle telefonda konuşurken ilk farkettiğim şey, kuş sesleri yüzünden karşı tarafın sesini duymakta güçlük çekmemdi. Oysa evin içinde konuşuyordu. Ama sanki bahçede gibiydi”. 

bottom of page