top of page
51889977201_30b945513a_o.jpg

Şubat 2022 | Art | Amerika

Frieze Los Angeles hakkında bilmeniz gerekenler

Yazı | Oktay Tutuş

2019 yılında ilk defa açılan Frieze Los Angeles, henüz çok genç olmasına rağmen dünya çağdaş sanat sahnesindeki etkileyici uluslararası fuarlar arasında yerini aldı dersek yanlış olmaz. 2021'de pandemi sebebiyle o da pek çok başka etkinlikle beraber o yılı pas geçmişti. Şimdi çok daha kuvvetli olarak geri döndü ve bu hafta sonu Los Angeles güneşine bir de sanat tayfı ekleyerek şehri aydınlatıyor.

 

Frieze Los Angeles, Beverly Hilton Hotel'e bitişik olan yeni bir konumda yapılıyor bu yıl. Bu yeni yer, Hammer Museum ile Wallis Annenberg Performans Sanatları Merkezi arasında bir konumda yer alıyor.

 

Frieze Los Angeles, büyük ölçüde çağdaş sanata odaklanıyor ve Los Angeles'ın son derece dinamik kültürünü ve görsel sanatlara küresel katkılarını gösteriyor. Bu nedenle hem sanat çevresi ve koleksiyonerler hem de sanatseverler için önemli bir fuar. Direktörlüğünü ise bu yıl Frieze Los Angeles ile işe başlayan Christine Messineo üstlendi.

 

Daha önce yapılan edisyonunda Paramount Studios'tan kiralanan bir New York setinde sanat eserlerini sergileyerek şaşırtan fuarın bu yıl yeni konumu yeni bir yapıyı da barındırıyor. WHY Architecture kreatif direktörü Kulapat Yantrasast ve peyzaj direktörü Mark Thomann tarafından tasarlanan ısmarlama bir yapı fuarın yeni yuvası olacak. Peyzaj mimarına göre "Beverly Hills'in yemyeşil bahçelerinin mirasına uygun bir tasarım" olacak.

 

Los Angeles ve dünyanın farklı yerlerinden 100'ün üzerindeki galerinin seçkileriyle oluşacak fuar deneyiminin kapsamını genişletmek için şehir genelinde Frieze haftası etkinlikleri yapılacak. Bu yıl fuarın 15 yaş ve daha genç galeriler için oluşturulan Focus LA isimli bölümünün küratörlüğünü Amanda Hunt yapıyor. Şehrin sanat hayatına yön veren 11 galerinin işleri burada görülebilecek.

 

Dorothea Tanning, Beauford Delaney, Donald Judd ve Chris Burden gibi yakın geçmişin sanat tarihinde imzası olan isimlerin işlerini fuarda veya fuara gidemezseniz Frieze Viewing Room'daki Discover bölümünde keşfedebilirsiniz.

 

BMW’NİN KOLEKSİYONU

 

BMW'nin uzun yıllardır sanatçılarla yaptığı iş birliklerinin meyvesi otomobillerden oluşan bir koleksiyonu olduğunu biliyor muydunuz? Bilmiyorsanız bu koleksiyonu yeni eklenen Jeff Koons yapımı M850i xDrive Gran Coupe ile keşfetmeye başlayabilirsiniz. Koons'un üretimlerine yakın çizgide ve sanatın en pop halini sunan bu otomobillerden dilerseniz satın almanız da mümkün. Koons ve BMW, bu araçların 99 adetle limitli üretimi için anlaşmış.

bottom of page