top of page
APR - Humbert & Poyet - Villa Odaya - Cannes, France ©Francis Amiand 42.jpg

july 2023 | Mediterranean | Vol 10

english below

HUMBERT & POYET

Tasarımlarının özü ‘Low-key luxury’

words Onur Baştürk

Zarif ve cesur mekanlar. Tasarım ve moda tutkunu iki mimarın, Emil Humbert ve Christophe Poyet’nin mimarlık ofisi Humbert & Poyet’nin çalışmaları bu iki

kelimeyle özetlenebilir. Yuzu’nun bu özel sayısında hem Humbert & Poyet’nin Akdeniz ruhunu temsil eden Villa Odaya projesiyle tanışacaksınız hem de onlarla yaptığımız özel röportajda vizyonlarına dair keskin ipuçları bulacaksınız.

 

ROTHKO’NUN TABLOLARI RENK SEÇİMİNDE BİZE İLHAM VERİYOR

Tasarım felsefenizi nasıl özetlersiniz?

Felsefemiz, her projeyi benzersiz bir şekilde ele alarak tarihinden ve bulunduğu çevreden ilham almak. Zanaatkârlığa ve detaylara çok önem veriyoruz. Genellikle lokal zanaatkârları destekliyoruz. İlgi çekici bir mekan yaratmak için farklı dönem ve ilhamları birleştirerek kompozisyonlar oluşturuyoruz.

 

Ajansı kurduğumuz 2008 yılından bu yana iç mekanlarda zarif ve titiz tasarıma odaklanmaya çalıştık. Mermer, ahşap, bronz gibi lüks malzemeleri kullanarak zamansız mekanlar yaratıyoruz. “Low- key luxury”, yani trendlerin dışında, gösterişli olmayan mütevazı lüks fikri tasarımlarımızın özü.

 

Her şeyden önce hacimlere, malzemelere ve genel estetiğe çevrilebilecek bir duygu yaratmayı amaçlıyoruz. Zıt renkler, desenler ve dokular; lüks fikrini dramatize etmemize ve onunla oynamamıza izin veriyor. Böylece lüks daha sade, daha eğlenceli ve erişilebilir hale geliyor.

POST.png
POST.png

The essence of their designs: Low-key luxury

Elegant and bold spaces. The work of Humbert & Poyet, the architectural office owned by two architects, Emil Humbert and Christophe Poyet who are passionate about design and fashion, can be summarized by these two words. In this special issue of yuzu, you will both meet Villa Odaya of Humbert & Poyet that represent the Mediterranean spirit and find sharp clues about their vision in our exclusive interview with them.

ROTHKO’S PAINTINGS INSPIRE US IN COLOR SELECTION

How would you summarize your design philosophy?

Our philosophy is to approach each project in a unique way and be inspired by its history and environment. We attach great importance to craftsmanship and details. We usually support local artisans. We create compositions by combining different periods and inspirations to create an interesting space.

Since 2008, when we founded the agency, we have tried to focus on elegant and rigorous interior design. We create timeless spaces by using luxury materials such as marble, wood and bronze. The idea of ‘low-key luxury’ is also the essence of our designs.

 

Before anything else, we aim to create an emotion that can be translated into volumes, materials, and overall aesthetics. Contrasting colors, patterns, and textures allow us to dramatize the idea of luxury and play with it. Thus, luxury becomes simpler, more fun and accessible.

POST.png
bottom of page