top of page
IMG_5795.jpeg

May 2024 | Urban

english below

KGKG'nin tatlı su

feminizmi

words Onur Baştürk

DSCF9632.JPG

Serenay Sarıkaya’nın oynadığı Leyla’nın tam sekiz bölüm boyunca doğru erkek + doğru ilişki için çabalayıp durduğu, en sonunda (herhalde finali söylersem kimse depresyona filan girmez) sadık köpeğiyle harikalar diyarına doğru yola çıktığı Netflix dizisi Kimler Geldi Kimler Geçti için en çok söylenen şey şu: Bu insanlar New York’ta mı yaşıyor? Böyle insanlar gerçekten İstanbul’da var mı? 

 

Haliç’te kürek çekerken dahi ilişki muhabbeti yapanı var mıdır bilemem, ama var. Neden olmasın? Hem de çok. Sadece hareket alanları dar. Clubhouse, Beca, Momo, Lucca, Bebek Otel ve üç-beş yer daha… Bence esas sorun tüm karakterlerin ‘Elite’deki ergenlerden bile daha tasasız, dertsiz oluşları. ‘Elite’deki ergenler dakikada bir sevişiyordu evet, ama kendini bulma krizlerini, varolma çabalarını, otorite ve aileyle çatışmalarını hatırlayın. Sürekli bir yan hikâye vardı. Hatta ‘Emily in Paris’teki Emily’nin bile Paris’te bir Amerikalı olarak stresleri vardı. Bu dizide ise tüm karakterler Serenay’ın oynadığı Leyla’nın aşk hayatına odaklanmış durumda. Hepsi Leyla için yaşıyor gibi. Başka hikâye yok. Oysa Leyla’nın aşk hayatında da ekstra bir numara yok. Yıllardır süren ve rutine giren ilişkisinde aldatıldığını öğrenip ayrılıyor. Sonra ilişki denemeleri yapmaya başlıyor. Yani günümüz tabiriyle ‘takılmaya’ başlıyor. 

 

Dizinin tatlı su feminist tavrı da hayli sıradan: Özetle tüm erkekler aptal ve yalancı deniliyor , özgürleşin kızlar… Ama finaldeki özgürleşme mesajı da sahte, yine evlilik üzerinden: Leyla düğün için dikilmiş yeni gelinliği giymiyor, eskilerden kalma olanı giyip çıkıyor peşinden koşan ya da peşinden koştuğu erkeklerin arasına. Yani umudu hâlâ evlilikten, doğru ilişki + doğru erkeği bulmaktan yana… Hayatının tek amacı bu. 

 

Dizinin kendine kurduğu evren bu, anlıyorum. Ama gerçek hayattaki Leyla’lar ilişkilere bu kadar pembe gözlüklerle bakmıyor. Ya da bu kadar köşeli. Aslına bakarsanız gerçek Leyla’lar artık daha iyi yaşamanın ve tıpkı erkekler gibi ‘daha çok takılmanın’ peşinde. Dizideki Leyla bu açıdan muhafazakâr Sindrella gibi. Sadece kürek çekip barlarda shot atarak ya da şişelerce içip ertesi gün şık kombinlerle  ortalıkta salınarak modernliğini vitrine çıkarma derdinde. 

About the series

“Thank you, Next” 

The most common thing said about the Netflix series “Thank You, Next”, in which Leyla, played by Serenay Sarıkaya, struggles for the right man + the right relationship for eight episodes, and finally (I guess no one will get depressed if I tell you the finale) sets off for a wonderland with her loyal dog, is: Do these people live in New York? Do such people really exist in Istanbul? 

 

I don't know if there are people who talk about relationships while rowing in the Golden Horn, but there are. Why not? There are a lot of them. They just have a narrow range of movement. Clubhouse, Beca, Momo, Lucca, Bebek Hotel and three or five other places... I think the main problem is that all the characters are even more carefree and carefree than the teenagers in another Netflix series, 'Elite'. The adolescents in 'Elite' were having sex every minute, yes, but remember their crisis of self-discovery, their struggle to exist, their conflicts with authority and family. There was always a side story. Even Emily in 'Emily in Paris' had her own stresses as an American in Paris. In this series, all the characters are focused on the love life of Leyla, played by Serenay. It's like they all live for Leyla. There is no other story. However, there is no extra trick in Leyla's love life. In a relationship that has lasted for years and has become routine, she learns that she has been cheated on and breaks up. Then she starts experimenting with relationships. In other words, she starts 'hooking up' in today's terms. 

 

The light feminist attitude of the show is also quite ordinary: In short, all men are stupid and liars, liberate yourselves girls... But the message of liberation in the finale is also fake, again through marriage: Leyla doesn't wear the new wedding dress for the wedding, she wears the old one and goes out among the men who chase her or whom she chases. So her hope is still in marriage, in finding the right relationship + the right man... 

 

I understand that this is the universe the show has created for itself, but real-life Leyla's don't look at relationships with such rose-colored glasses. They are more strict. Also, real Leyla's are now after living better, hanging out more. Leyla in the show is like a conservative Cinderella in this respect. She only showcases her modernity by rowing and taking shots in bars, or by drinking bottles of booze and showing up the next day in chic outfits. 

bottom of page