top of page
Old-Westbury_Kitchen_006.jpg

March 2024 | Design & Interiors

english below

COZY AND ELEGANT HOME IN LONG ISLAND

words Alp Tekin

photos Nicole Franzen 

Long Island'ın kuzey kıyısında, Old Westbury’de yer alan bu evin tasarımında iç mimar Monica Fried ile çalışılmış. Şık ve zamansız bir zarafet oluşturmak isteyen Monica Fried, “Amacım hem işlevsel hem de şık olan, iyi seçilmiş parçalarla kalıcı bir zarafet elde etmekti” diyor. “Bu evde modaya uygun ya da fazla 'anlık' hiçbir şey yok bu evde”. 

 

Monica Fried, “Aşınma ve yıpranmaya dayanacak, ama yine de sofistike ve projede kullandığımız özel parçalara layık görünecek kumaş ve halılar buldum” diyor. “Pierre Frey, Dedar, Mokum, Crosby Street Studios gibi tüm favorilerimizle çalıştık”. 

 

SANATLA BİRLEŞEN NÖTR BİR PALET

 

- Monica Fried, her alanda derinlik ve ilgi yaratmak için çoğunlukla nötr tonlar ve bol miktarda ahşap ve taş kullanmış. İç mimar, “Ev sahipleri sanat koleksiyonu yapmakla ilgileniyorlar ve nötr tonlar, koleksiyonları geliştikçe onlara daha fazla esneklik sağlayacak” diyor. 

- Ön girişteki kireçtaşı zeminler, sıcak meşe paneller ve Venedik tipi alçı duvarlar var. Monica Fried, "Bunlar sonsuza dek kullanılacak malzemeler ve biz de bu evi tasarlarken böyle düşündük" diyor. 

Interior designer Monica Fried designed this home in Old Westbury, on the north shore of Long Island. "My goal was to create an enduring elegance with well-chosen pieces that are both functional and stylish. There is nothing trendy or too ‘of the moment”, says Monica Fried, who wanted to create a chic and timeless elegance. 

 

"I found fabrics and carpets that would stand up to wear and tear, but still look sophisticated and worthy of the special pieces we used in the project," says Monica Fried. "We worked with all our favourites such as Pierre Frey, Dedar, Mokum and Crosby Street Studios”. 

 

A NEUTRAL PALETTE THAT COMBINES WITH ART 

 

- Monica Fried used mostly neutrals and lots of wood and stone to create depth and interest in each space. “The homeowners are interested in collecting art and the neutral tones will give them more flexibility as their collection evolves,” says the interior designer. “They have acquired several contemporary pieces by Jacob Hashimoto and Orly Maiberg”. 

- The front entry has limestone floors, warm oak paneling as well venetian plaster walls. “These are forever materials and that’s how we looked at designing this home,” says Monica Fried. 

bottom of page