top of page
Lyndon_Home_0044.jpg

June 2024 | Design & Interiors

TURKISH BELOW

Lyndon Cormack’s 

dives into Deep Cove design

words Leon Williams

photos Ema Peter

Lyndon Cormack, founder of the design-driven accessories brand, Herschel Supply, is one of the privileged few who wake up daily to the wonderful world of Deep Cove, North Vancouver.

 

This area of outstanding natural beauty is known as an idyllic spot for  rowing or canoeing. And when Cormack managed to snap up a 70-year-old, Deep Cove beach house, he immediately started work on a major renovation project, designing the whole of the interior himself.

 

‘I have a deep passion for design, architecture and indoor spaces,’ says the luxury bag entrepreneur. ‘When I was creating my home, the essence of the design was to create spaces that encourage shared moments with loved ones… 

 

‘And although we encountered some minor disruptions in the renovation process, these challenges offered us opportunities for innovative solutions. As a result, the original house has now been embraced by new layers – which carried it into the future. 

 

‘My personal design choices were generally influenced by my travels, my creative network and my sense of gratitude for different design paradigms. I was also hugely inspired by the beautiful natural surroundings at Deep Cove.’

 

Gloriously located on the edge of a dense forest, Cormack’s home is now an important part of the local community. Set at the foot of Mount Seymour, Vancouver’s popular ski destination, it is also perfectly placed between the mountains and the ocean.

 

With secluded, relaxing corners and spacious common areas, the finished house has five bedrooms, five bathrooms, outdoor showers, saunas, a ceramics studio, outdoor living spaces and a gym. Its large doors open outwards into the garden, overlooking the Pacific Ocean and a vast mooring area of 1,600 square meters. 

 

And Cormack is delighted with the result: ‘I used local materials, such as cedar, Douglas fir and stone, wherever possible. These choices ensure that house can integrate harmoniously with the surrounding ocean and forest - one of our most important imperatives. 

 

‘It’s a harmonious combination of eclectic designs. And it also has a deliberate contradiction: modern interventions blend seamlessly with traditional elements.’

DETAILS

-Garden: B&B Italia Crinoline chair by Patricia Urquiola. 

-At the entrance of the ceramic studio: Bocci 21’s lighting fixture. 

-Family room: Bocci 28’s lighting fixture, Clay fan by Maarten Baas, Cameron Kerr sculpture, Fritz Hansen Swan chair, Wegner Ox chair by Hans J. Wegner for Erik Jorgensen, Knoll chair, B&B Italia Husk sofa, Vince Skelly chair, Tom Dixon stool. 

-Living room: Sculpture by Rocky LaRock, Charles and Ray Eames lounge chair, Janaki Larsen vase, Andy Warhol artwork, Bocci 28.61 lighting fixture, Cini Boeri sofa for Arflex, McIntosh stereo, Cameron Kerr artwork, Joel Hanser fiber art. 

-Dining area: Arne Jacobsen Series 7 chairs for Fritz Hansen, 

Blu Dot table, vintage Herman Miller Shell red chair. 

Lyndon Cormack’ın Deep Cove’daki tasarım sığınağı

Eğer yaz aylarında Kuzey Vancouver’daki Deep Cove’daysanız kanoya binmek ya da kürek çekmek için en ideal lokasyonda olduğunuzu bilin. Sadece manzaranın keyfini çıkartmak da isteyebilirsiniz. Çünkü Deep Cove nefis pastoral manzaralara sahip. Bu manzaranın tadını sürekli yaşayanlardan biri de Herschel Supply Co. kurucusu Lyndon Cormack.

 

Deep Cove’da, iç tasarımı tamamen kendisine ait bir evi olan Cormack, 70 yıllık geçmişe sahip bu sahil evini satın aldıktan hemen sonra yenilenme sürecini başlatmış: 

“Tasarım, mimari ve iç mekanlara yönelik derin bir tutkum var. Evimi tasarlarken tasarımın  özü şu oldu: Sevdiklerimizle paylaşılan anları teşvik etmeye yönelik alanlar yaratmak… Yenilenme sürecinde küçük aksaklıklarla karşılaşsak da, bu zorluklar yenilikçi çözümler için bize fırsatlar sundu. Sonuçta ev, geçmişini yeni katmanlarla beraber kucaklayıp geleceğe taşındı. Tasarım seçimlerim ise genel olarak yaptığım seyahatlerden, yaratıcı ağımdan ve farklı tasarım paradigmalarına olan şükran duygumdan etkilendi”. 

 

Yoğun bir ormanın sınırında yer alan Cormack’ın evi pitoresk Deep Cove topluluğunun bir parçası. Bu sakin bölge aynı zamanda Vancouver'ın popüler kayak destinasyonu Seymour Dağı'nın eteğinde elverişli bir konuma sahip. Bu nedenle Cormack’ın evi görkemli dağlar ve okyanus arasında  bir sığınak olarak da tanımlanabilir. 

 

Beş yatak odası, beş banyo, açık hava duşları, saunalar, seramik stüdyosu, açık yaşam alanları ve spor salonuna sahip olan evin tasarımı için Cormack şöyle diyor: “Eklektik tasarımların uyumlu bir birleşimi. Bu ev aynı zamanda kasıtlı bir çelişkiye sahip. Modern müdahalelerle geleneksel unsurlar birbirine karışıyor”. 

 

Gözlerden uzak dinlenme köşeleri ve geniş ortak alanların bulunduğu evin büyük kapıları dışarıya açılıyor ve Pasifik Okyanusu'na bakan bahçeyle birleşiyor. Evin aynı zamanda 1.600 metrekarelik geniş bir tekne demirleme alanı bulunuyor. Cormack, “Bulunduğum çevreden ilham alarak sedir, douglas göknarı ve taş gibi lokal malzemeleri tercih ettim. Bu seçimler, evin etrafını saran okyanus ve ormanla uyumlu bir şekilde bütünleşmesini sağladı” diyor. 

 

DETAYLAR 

 

- Garden: B&B Italia Crinoline chair by Patricia Urquiola. 

- At the entrance of the ceramic studio: Bocci 21’s lighting fixture. 

- Family room: Bocci 28’s lighting fixture, Clay fan by Maarten Baas, Cameron Kerr sculpture, Fritz Hansen Swan chair, Wegner Ox chair by Hans J. Wegner for Erik Jorgensen, Knoll chair, B&B Italia Husk sofa, Vince Skelly chair, Tom Dixon stool. 

- Living room: Sculpture by Rocky LaRock, Charles and Ray Eames lounge chair, Janaki Larsen vase, Andy Warhol artwork, Bocci 28.61 lighting fixture, Cini Boeri sofa for Arflex, McIntosh stereo, Cameron Kerr artwork, Joel Hanser fiber art. 

- Dining area: Arne Jacobsen Series 7 chairs for Fritz Hansen, Blu Dot table, vintage Herman Miller Shell red chair. 

bottom of page