top of page
image00002.jpeg

April 2024 | Urban

english below

New York’tan bir MOMO geçti 

words Onur Baştürk

DSCF9632.JPG

Momo’nun sahibi Burak Beşer, altı ay önce yaptığımız bir röportajda şöyle demişti: “Belki bir gün New York’ta, Bianca Jagger’ın beyaz atıyla içeri girdiği gibi bir kulübümüz olur”. Burak’ın bahsettiği Bianca Jagger ve beyaz at olayı 1977’de, meşhur Studio 54’te yaşanmıştı. Elbette o dönemden çok uzağız. Şu an başka zevklere sahip bir gece hayatı eğlencesi var. En başta beyaz at yok, sürekli baktığımız telefon ekranları var… Ama sonuçta Burak, efsanevi Studio 54’ün kurucularından Ian Schrager’in markası olan, New York’taki Public Otel’in rooftop’ında geçtiğimiz cuma yapılan “Momo Weekend” partisiyle şehre bir iz bıraktı ve yurtdışında mekan açma planlarının/hayallerinin fitilini ateşlemiş oldu. 

 

Evet, gerçekten ateşli bir geceydi. Bir ara rooftop’da adım atacak yer yoktu. Gabriel Liberty ve Tankut Karakurt’un dönüşümlü çaldığı gecenin tek Türkçe müzik atakları ise Kenan Doğulu ve Tarkan’dı. Sabah olup da Public Otel’in kafesine indiğimde ise bir başka Türkçe sürprizle karşılaştım: Altın Gün grubunun güncel yorumuyla “Maçka Yolları” türküsü çalıyordu fonda. Bilerek değil, bana kalırsa tamamen tesadüf. Ama demek ki yabancı kulaklar Kenan Doğulu’dan ziyade bu havaları daha çok dinleme arzusunda… 

 

Sanayici bir aileden gelen, dedesi Türkiye’deki ilk damperi ve çöp kamyonunu üreten kişi olan, kendi deyimiyle “Hiç bilmediği bir sektöre balıklama atlayıp süreç içerisinde suyun üzerinde kalmayı öğrenen” Burak Beşer’in yurtdışı atakları New York’la sınırlı kalmayacak gibi. Bu yılın sonunda, Art Basel dönemine gelen bir Miami çıkarması da planlıyor Burak. Doğruya doğru, onun yolculuğunu Alaçatı köy içinde açılan çok ortaklı ilk Momo’dan bu yana (yıl 2016) takip eden biri olarak markasına olan tutkusuna hayranım. Çünkü kolay bir şey değil, sürekli yeni kalmaya çalışmak. Özellikle eğlence sektörüne sonradan giren biri olarak…

 

Bu noktada, daha önce yaptığımız röportajdan kalma, Burak’ın şu sözlerini yinelemek isterim: “Bu sektör dev bir roller coaster’ın içinde olmak gibi! Anlık iniş ve çıkışlar, pandemide olduğu gibi bazen fark etmeden baş aşağı dönmeler, bazen de sağa-sola yatmalar olabiliyor. Ama sonuçta hep ileri gidiyor olmak bu sektörü dayanılır kılıyor. Eğer bundan keyif alıyorsanız alıyorsunuzdur! Almıyorsanız bu sektör kesinlikle size göre değil!”

 

UMUT EVİRGEN DESTEĞİ 

 

Bu arada Public Otel’deki partiye gelenlerden biri de Umut Evirgen’di. La Boom ve Gizli Kalsın’ın yaratıcısı her ne kadar son dönemde yönetmen kimliğiyle ön planda olsa da, halen İstanbul gece hayatı için önemli bir isim. Aynı tarihlerde eşi Alina Boz’la NY’da olan Evirgen’in hiç ego yapmadan partiye gelmesi takdir edilesiydi. Çünkü malum, Türkler -özellikle aynı sektörde olanlar- genelde birbirlerini desteklemez. Desteklemeyi bırak, birbirlerinin arkasından olumsuz konuşmayı yeğler.  

 

Nihayetinde, sekizinci yılına giren ve Burak Beşer’in deyişiyle, “Çocukluk dönemini geçip olgunlaşan ve artık farklı ülkelerden teklifler almaya başlayan” Momo, yolculuğuna son sürat devam edecek, orası kesin. Çünkü Burak’ın hayalleri ve hırsı kadar arkasındaki ekip de sağlam, hayli kalabalık ve ona inanıyor. 

MOMO's New York party

Burak Beser, the owner of Momo, said in an interview we did six months ago: "Maybe one day we will have a club in New York like the one where Bianca Jagger rode in on her white horse”. Bianca Jagger and the white horse incident Burak was talking about happened in 1977 at the famous Studio 54. Of course we are far away from that time. Now we have a nightlife with different tastes. First of all, there is no white horse, there are phone screens that we look at all the time... But in the end, Burak left his mark on the city with the "Momo Weekend" party held last Friday on the rooftop of the Public Hotel in New York, the brand of Ian Schrager, one of the founders of the legendary Studio 54, and started his plans to open a venue abroad. 

 

Yes, it was a very hot night. At one point it was impossible to get on the roof. Gabriel Liberty and Tankut Karakurt took turns playing, and the only Turkish music acts of the night were Kenan Dogulu and Tarkan. In the morning, when I went down to the café of the Public Hotel, I found another Turkish surprise: The folk song "Macka Yollari” was playing in the background, with an updated interpretation by the band Altın Gun. Not on purpose, I think it was just a coincidence. 

 

Burak Beser, who comes from a family of industrialists, whose grandfather produced the first garbage truck in Turkey, and who, in his own words, "jumped into an industry he knew nothing about and learned to keep his head above water," will not be limited to New York. At the end of the year, Burak is planning a trip to Miami, just in time for Art Basel. To be honest, as someone who has been following his journey since the first Momo (2016), a multi-partner store opened in the village of Alacati, I admire his passion for his brand. Because it is not an easy thing to try to stay new all the time. Especially as a newcomer in the entertainment industry...

 

At this point, I would like to repeat Burak's words from our previous interview: "This industry is like a giant roller coaster! There can be momentary ups and downs, sometimes turning upside down without realizing it, sometimes leaning left and right like the pandemic. But in the end, always moving forward is what makes this industry tolerable. If you like it, you like it! If not, this industry is definitely not for you!”

 

UMUT EVIRGEN'S SUPPORT 

 

By the way, Umut Evirgen was one of the guests at the party at the Public Hotel. Although the creator of La Boom and Gizli Kalsin has recently been in the forefront as a director, he is still an important name in Istanbul nightlife. Evirgen, who was in New York at the same time with his wife Alina Boz, came to the party without any ego. As you know, Turks, especially those in the same business, generally do not support each other. Let alone support each other, they prefer to talk negatively behind each other's backs.  

 

In the end, Momo, which is now in its eighth year and, in Burak Beser's words, "Momo has matured beyond its childhood and is now receiving offers from different countries," will continue its journey at full speed, that's for sure. Because Burak's dreams and ambitions are as strong as the team behind him and they believe in him. 

bottom of page