top of page
thimo-van-leeuwen-nz08m1BF8Io-unsplash.j

Haziran 2020 | Botanik | Türkiye

İkonik yapraklarıyla huzurunuzda Monstera

Yazı | @yuzubotanic

80’li yıllarda evlerde bolca yetiştirilmiş bir eski dönem salon bitkisi Monstera, nam-ı diğer Deve Tabanı. 

 

Son zamanlarda bu nostaljik bitkinin yaprakları o kadar ikonik hale geldi ki, sanat ve tasarımda yoğun bir şekilde karşımıza çıktı. 

 

Monstera çoğu ev bitkisi gibi tropikal bölgeden gelme. Anavatanı Orta Amerika. Delikli yaprakları nedeniyle bir diğer adı “Swiss Cheese” olan Monstera’nın evlerde yetiştirilen iki türü var: Monstera Deliciosa ve Monstera Adansonii. 

 

Monstera iç mekanda yetiştirildiğinde nadiren çiçek açıyor. Açık havada yetiştirildiğinde ise yenilebilir meyveye dönüşen çiçekleri çıkıyor. 

 

NASIL BAKMALI?

 

- Monstera dolaylı orta ışığı sever. Yoğun, doğrudan güneşi sevmez. 

 

- Haftalık olarak su vermek yeterli. Sıcak aylarda iki kez de su verilebilir. Sulamadan önce toprağının kurumuş olmasına dikkat edin. 

 

- Normal oda nemi Monstera için ideal.

 

- Eğer bitkinin yaprak kenarlarında kahverengilik varsa, çıtır çıtır olmuşsa suyu ax gelmiş olabilir ya da toprağında yüksek tuz birikmesi vardır. 

 

- Yaprak sararmasının nedeni ise fazla su vermenizle ilgili olabilir. Misal, Yuzu Botanik olarak geçen mart ayında bir heves aldığımız Monstera’nın sarmaşık türünün yaprakları fazla su verdiğimiz için sarardı. Şu an iyileşme sürecinde kendisi… 

BOTANİK | Kategorinin diğer yazıları

yuzulogoweb2.png
bottom of page