top of page
nadas3.jpeg

January 2024 | Vol 11

english below

An adventure from California

to the Northern Aegean

words Alp Tekin

photos Onur Baştürk

Türkiye’nin kuzey Ege tarafında yer alan Kaz Dağları’nın eteklerine konumlanmış birçok köy var. Onlardan biri de Yeşilyurt. Çanakkale, Ayvacık’a bağlı Yeşilyurt’un en iyi otellerinden biri ise Nadas. Nadas’ın içine girince şaşırıyorum, çünkü çok geniş bir arazisi var. Üstelik köyün yukarısında konumlandığı için etraf tamamen orman, yer gök yeşil. 11 oda ve 3 villadan oluşan otelin iki önemli yaratıcısı var: İlki, otelin yatırımcısı Süleyman Uysal. Diğeri ise Hande Gündoğar.

Esas hikâye, farklı dünyalara sahip bu iki insanın Nadas için nasıl bir araya geldiği… Hande Gündoğar son 17 yıldır Amerika’da, Kaliforniya’daki Laguna Beach’te yaşıyor. Hemen Laguna Beach’i gözünüzde canlandırın: Orange County’nin güneybatısı. Pitoresk plajlar ve uzun yürüyüş parkurlarına sahip, sanat festivalleriyle dolu yaz mevsiminde her yıl altı milyon ziyaretçinin akın ettiği küçük bir kasaba…

Burada eşiyle beraber bir restoran işleten Hande Gündoğar, eşinin ani ölümü sonrası bir yaz tatilinde Türkiye’ye geliyor. Tatil sırasında arkadaşını görmek için Kuzey Ege’ye de uğruyor, Yeşilyurt’a. Köyde birçok insanla tanışıyor, ama Süleyman Uysal hariç. Amerika’ya döndükten bir ay sonra Hande bir telefon alıyor: “Yeşilyurt’taki Nadas’ta bizimle çalışır mısınız?” Çünkü herkes “Bu iş için en iyisidir” diyerek Hande’yi söylüyor Süleyman Uysal’a. Sonrasında olaylar hızla gelişiyor: Pandemiden sonraki ilk açılma günlerinde Hande’nin Kaliforniya’dan Kaz Dağları’na dikey geçişi ve burada başlayan yeni yaşamı. Kısa süre sonra Nadas açılıyor ve bölgenin iyi otelleri arasında hızla ön plana çıkıyor.

HEDEF YURTDIŞI

Uysal ve Gündoğar şimdi Nadas’ı daha da ileriye taşıma hevesinde. Hem gastronomik açıdan otelin restoranına yatırım yapmayı hem de yurtdışında Nadas’ın bir şubesini açmayı hedefliyorlar. Doğrusu, farklı dünyalara sahip bu iki yaratıcı insan sayesinde Kuzey Ege’nin bu kısmı daha çok hareketlenip verimli hale gelecek gibi.

There are many villages located at the foothills of the Ida Mountains in the northern Aegean region of Turkey. One of them is Yeşilyurt. And one of the best hotels in Yeşilyurt, a village of Ayvacık, Çanakkale, is Nadas. I get surprised when I enter Nadas, because it’s on a very large land. Moreover, since it is located in the upper part of the village, it is completely surrounded by the forest, and everywhere is green. The hotel, consisting of 11 rooms and 3 villas, has two important creators: The first is the investor of the hotel, Süleyman Uysal. The other is Hande Gündoğar.

The real story is how these two people from different worlds came together for Nadas… Hande Gündoğar has been living in Laguna Beach, California in the USA for the last 17 years. Picture Laguna Beach now: To the southwest of the Orange County. A small town with picturesque beaches and long hiking trails, attracting six million visitors every year during the summer season filled with art festivals...

Hande Gündoğar, who was running a restaurant here with her husband, comes to Turkey on a summer vacation after the sudden death of her husband. During her holiday, she also stops by the Northern Aegean, to Yesilyurt, to see a friend. She meets many people in the village, except for Süleyman Uysal. A month after returning to the USA, Hande receives a phone call: “Would you work with us at Nadas in Yeşilyurt?” Because everyone keeps telling Süleyman Uysal that Hande is the best for this job. Afterwards, things develop rapidly: Hande’s immediate transition from California to Ida Mountains in the first days of opening up after the pandemic and her starting a new life here. Nadas opens shortly after and quickly stands out among the best hotels in the region.

THE TARGET IS ABROAD

Uysal and Gündoğar are now eager to take Nadas even further. They aim to both invest in the hotel’s restaurant from a gastronomic point of view and open a branch of Nadas abroad. Frankly, it looks like this part of the Northern Aegean will become more active and productive thanks to these two creative people from different worlds.

bottom of page