top of page
pexels-kovyrina-2931007.jpg

July 2024 | Art & Culture

TURKISH BELOW

The HIGHLIGHT

of the WEEK:

NOMAD CAPRI

words Onur Baştürk

Since 2017, NOMAD has embraced the concept of a design and art fair outside the classical mold, and is the most prominent organization among the new generation of micro fairs. 

The 14th edition of NOMAD, which has been held in St. Moritz, Monaco, Venice, Cannes and Capri, will take place this week from July 4 to 7 at the Certosa di San Giacomo, one of Capri's most fascinating buildings.

 

The Certosa di San Giacomo is the oldest historical building on Capri. With breathtaking views of the Faraglioni and the shimmering Mediterranean Sea, this 14th century Carthaginian monastery is just steps from La Piazzetta in the center of the island. 

 

WHAT KIND OF FAIR IS NOMAD? 

 

Designed by Giorgio Pace and Nicolas Bellavance-Lecompte, NOMAD is a concept that will travel the world. Each edition of NOMAD features leading international galleries, featured exhibitions and special projects organized in exceptional architectural spaces.

 

Each NOMAD exhibition runs for four to five days and access is limited to NOMAD CIRCLE, VIP members and pre-registered guests. In addition to the main event, NOMAD also offers an exclusive VIP program. As part of this year's VIP program, Hedges Projects, Martin Brûlé Studio and Cathy Vedovi will transform the terrace, reception hall and gallery space of Sala Donna Lucia & Caffe Morgano at the Grand Hotel Quisisana with Andy Warhol's perspective, referencing the iconoclastic Capri aesthetic from Godard's Le Mepris to the glamour of Valentino and Jackie O. Curated by Jim Hedges and Martin Brûlé, a solo exhibition of Andy Warhol photographs from the Hedges Collection will run parallel to a salon-style installation of rare collectible furniture and objets d'art from Brûlé's collection.

 

In addition, the "Dioranimalia" exhibition at Villa San Michele will be presented exclusively to guests by the museum's director, Kristina Kappelin. Located in the Padiglione Olivetum dedicated to contemporary art, the exhibition explores the relationship between the animal world and design. 

 

This year's NOMAD VIP program also includes exclusive dinners and parties. In short, stay tuned for more news from NOMAD. Because we will be there... 

HAFTANIN öne çıkanı NOMAD CAPRI

2017’den bu yana klasik kalıplar dışında bir tasarım ve sanat fuarı anlayışını benimseyen NOMAD, yeni nesil mikro fuarlar arasında en çok öne çıkan organizasyon. Bugüne dek St. Moritz, Monako, Venedik, Cannes ve Capri’de yapılan NOMAD’in 14’üncü edisyonu bu hafta 4-7 temmuz tarihleri arasında Capri’nin büyüleyici yapılarından Certosa di San Giacomo'da düzenlenecek.

 

Certosa di San Giacomo, Capri’nin en eski tarihi yapısı. Faraglioni ve parıldayan Akdeniz'in nefes kesici manzarasının izlenebildiği 14’üncü yüzyıldan kalma bu Kartaca manastırı, adanın merkezindeki La Piazzetta'dan sadece birkaç adım ötede. 

 

NOMAD NASIL BİR FUAR? 

 

Giorgio Pace ve Nicolas Bellavance-Lecompte tarafından tasarlanan NOMAD, dünyayı dolaşmak üzere kurulmuş bir konsept. NOMAD’in her edisyonu önde gelen uluslararası galerilere, öne çıkan sergilere ve sıra dışı mimari mekânlarda düzenlenen özel projelere ev sahipliği yapıyor.

 

NOMAD’in her sergisi dört ila beş gün sürüyor ve sergilere erişim NOMAD CIRCLE, VIP üyeler ve önceden kayıt yaptırmış misafirlerle sınırlı tutuluyor. NOMAD, ana etkinliğine ek olarak seçkin bir VIP programa da sahip. Mesela bu yılki VIP programda Hedges Projects, Martin Brûlé Studio ve Cathy Vedovi, Grand Hotel Quisisana’daki Sala Donna Lucia & Caffe Morgano’nun terasını, resepsiyon salonunu ve galeri alanını Andy Warhol'un bakış açısıyla donatarak Godard'ın Le Mepris'inden Valentino ve Jackie O'nun ihtişamına kadar iconoclastic Capri estetiğine atıfta bulunacak. Jim Hedges ve Martin Brûlé küratörlüğünde Hedges koleksiyonundan Andy Warhol fotoğraflarından oluşan solo sergi, Brûlé'nin koleksiyonundan nadir koleksiyon mobilyaları ve objets d'art'lardan oluşan salon tarzı bir enstalasyona paralel olarak gerçekleşecek.

 

Ayrıca Villa San Michele’deki “Dioranimalia” sergisi müze direktörü Kristina Kappelin tarafından davetlilere özel olarak gezdirilecek. Çağdaş sanata adanmış Padiglione Olivetum'da yer alan sergi, hayvanlar dünyası ve tasarım arasındaki ilişkileri araştırıyor. 

 

NOMAD’in bu yılki VIP programında özel akşam yemekleri ve partiler de yer alıyor. Kısacası NOMAD’den yeni haberler için takipte kalın. Çünkü biz de orada olacağız… 

bottom of page