Scarabeo - SOLID_15.jpg

Şubat 2020 | Tasarım | Dünya

Pantone 2021 renkleriyle İtalyan tasarımları

Yazı | Oktay Tutuş

Pantone Renk Enstitüsü 2021 için tek bir renk önermek yerine iki tanesinin evliliğini uygun gördü: Gri ve Sarı. Daha doğru isimleriyle bu iki renk “PANTONE 17-5104 Ultimate Gray and PANTONE 13-0647 Illuminating” olarak adlandırılıyor. Geçtiğimiz yılın da insanlara umut aşılayacak bir mavi ile betimlenmiş olması bize ne derece iyi geldi tartışmaya açık. Belki de bu sebeple bu yıl iki renk birden daha uygun görüldü. Çünkü geçen yıla bakarsak bu yılın nasıl geçeceğini tahmin edemediğimizden her türlü desteğe fazlasıyla ihtiyacımız olduğu kesin. 

 

Peki neden bu iki renk? Öncelikle son yılların mimari ve dekorasyon açısından en çok tercih edilen rengi gri. Hemen hepimizin bir şekilde hayatında grinin yeri var, bunu yadsıyamayız. Ama tek başına maalesef insanda coşku uyandırmaya yetmiyor. Ancak kendisinden başka renkler için onların hissettirdiği coşkuyu katlayabilen gizli bir gücü ve büyüsü var.

 

Griyi kanvasınız olarak kullandığınızda onunla yakıştıramayacağınız renk neredeyse yok gibi. Sanki tüm renklerin evrensel eşi. Sarı ise tek başına bile yeterince güçlü bir renk. İnsanda coşku, umut, hayret, dikkat ve daha birçok aşırı duygunun yanında samimiyet ve sıcaklık da uyandırıyor. Pantone de özellikle sarının güneş ışığına yakın bir tonunu saf bir gri ile birleştirmiş ve işte bu duyguları canlandırıp köpürtmeyi hedeflemiş. Bu köpürtülmüş coşku kombinasyonundan özellikle de şu sıra memnun olmayacak yoktur değil mi?

 

Beğenelim ya da tam tersi, Pantone’nin yılın rengi seçimlerinin (bazen tartışmalı olsalar da) tüm dünyada bir dalga yarattığı kesin. Tasarımcılar bu seçimlere çok aldırmasa da sonuçta trendlere kayıtsız kalmaları zor. Bu konuda erken harekete geçenler ise her daim İtalyan markaları oluyor. Tasarım ve dekorasyon açısından yılın kalanında göreceklerimizden bazılarına bakınca, bu iki rengin birlikteliğine kayıtsız kalmanın ne kadar zor olduğunu göreceksiniz. 

Antoniolupi, RAINDROP duş başlığı

Tasarımcı: Calvi Brambilla

 

Tavana gizlenmiş bir duş başlığı olan RAINDROP, tek başına banyo dekorasyonuna kattığı gizemle etkileyici. Evinizde spa ritüellerini yaşamak isterseniz antoniolupi üretimi bu yağmur dansının gri ve sarı renk uygulamalarına da bakın. 

Casalgrande Padana, Kerinox Taban Seramikleri

 

Yeni Kerinox koleksiyonuyla yaşam alanlarında doğal bir fon oluşturmak isteyen firmanın seramik kaplamaları Bios Antibacterial isimli patentli teknolojisiyle bakteri, koku ve küfe karşı dayanıklı. Bu sayede hem ıslak zeminlerde hem de dış mekanlarda uzun yıllar kullanımı garantiliyor.

K-Array, LYZARD-KZ21 mini hoparlör

 

Floransalı ses ürünleri tasarım firması K-Array sadece 2 X 3,5 X 2 cm ölçülere sahip mini minnacık hoparlörleriyle üstün kalitede ses sunuyor. Özellikle restoran, otel, butik ve müzelerde tercih edilen bu becerikli hoparlörler o kadar minik ki sesin nereden geldiğini anlamanız zor. 

Bronzetto, Cage puf

Tasarımcı: Niccolò De Ruvo 

 

Pirinç dekorasyonda tartışmasız güzel bir malzeme. Özellikle de yıllar içerisinde aldığı yeşil patinayla herkesin gözdesi. Cage tamamen pirinç alaşımdan yapılmış bir puf ve sizinle yıllandıkça size ait izler taşımak üzere şimdilik parlıyor.

MARIONI, BAHIA Sofa

Tasarımcı: La Récréation – P. Angelo Orecchioni Arch. 

 

Kesinlikle karakteristik bir dinlenme alanına ihtiyacınız varsa Bahia tam size göre. Bu orijinal tasarıma renk seçimlerinizle daha da dikkat çekici bir nazar eklemeniz mümkün. 

Borzalino, DIVA Koltuk

Tasarımcı: Carlo Bimbi

 

Sırt kısmı oturduğunuzda sizi arkadan saran bir istiridye kabuğu veya yelpaze gibi tasarlanmış DIVA, ışıltılı Art Deco döneminin tasarım anlayışının mükemmel bir yorumu. 

GLASS DESIGN, SLIDE Lavabo 

 

Renkli tasarımları mümkün kılan SLIDE lavabolar size kırılgan gibi gelebilir ancak oldukça sağlam olmaları yanında camın sağlığını da sunuyorlar. 

POGGESI, Şemsiye

 

Havuz başındayken kaliteli bir şemsiye yoksunluğunun ne demek olduğunu biliyorsanız eğer, bu konuda 50 yıldan uzun süredir en iyileri üreten POGGESI’ye güvenebilirsiniz. 

MP, GRIMM Kumaş Koleksiyonu

 

MP özellikle üstün dayanıklı ve göz alıcı kumaş tasarımları sunan 60 yıllık bir İtalyan firması. GRIMM isimli yeni koleksiyonlarında kullandıkları Pantone renkleri mobilya tasarımlarında başrol oynamaya talip. Kaliteli ve yıpranmaya dayanıklı olmaları yat mobilyaları için onları daha cazip kılıyor. 

SCARABEO, SOLID Lavabo ve Etajer, tasarımcı Studio Tecnico Scarabeo 

 

SOLID dilerseniz lavabosunu alarak duvara monte edebileceğiniz, dilerseniz de istediğiniz gibi kişiselleştirebileceğiniz etajeriyle banyonuza hava katabileceğiniz bir sistem. Pantone 2021 renkleriyle banyonuzda şüphesiz dikkat çekici ve sıcak bir etki bırakacak.  

MARIONI, PALM aydınlatma ürünleri, tasarımcı La Récréation – P. Angelo Orecchioni Arch.

Adeta konik seramik kovaların üst üste dizilmesiyle yaratılmış gibi duran tasarımlarıyla PALM serisi aydınlatma ürünleri 30’ların ve 40’ların dekorasyon estetiğini yansıtıyor. Pirinç tabana sahip bu lambaları ne kadar kontrast renklerle bir araya getirirseniz o kadar güzel görünüyorlar.

0
ART
Botticelli ve 550 yıllık mirası
ART
Kimsin sen Bær?
ART
Herkes kendi ‘kitsch’ine baksın!
TASARIM
Çok siyah bir veda:
Swiss Alp Watch
ART
FIRAT NEZİROĞLU
Anlatmak istediğimi bakışlarla anlatıyorum
STİL
ORIGYN Sahte ürünü yakalayan aplikasyon
daha fazla

Yeni içeriklerden

haberdar olmak için

abone olun!

MAIL

 

info@yuzumagazine.com

 

INSTAGRAM

Yuzu Magazine

@yuzu.mag

Yuzu Botanik

@yuzubotanic

© 2020 by YUZU Magazine

ADRESAvlu Bebek  |  İnşirah Sokağı, No:25/1 Bebek, 34342 Beşiktaş İstanbul