top of page
5F855E1F-EA56-45D4-9CBE-136F6A03FF26.jpg

Ağustos 2022 | Seyahat | Yunanistan

Patmos’ta nerelere gidilmeli

Yazı | Onur Baştürk

Patmos tavsiyelerimize buyurun…

CHORA: Tarihi Saint John’s Manastırı’nın etrafındaki bu şahane köyde önce Vaggelis’e gidip bir akşam yemeği yiyin. Özellikle ‘Beef Ragu’su ve Saganaki’si muhteşem. Daha sonrası için seçenekleriniz hem birbirine çok yakın hem de eğlenceli: Stoa, Thalami, Astivi ve Pougki. Hemen hepsinde gece 01.30’dan sonra müzik hızlanıyor ve içerde dansediliyor. Thalami’nin küçük odası bir tür Gizli Kalsın’a dönüşüyor. Stoa ve Astivi zaten aynı binada. Birinden sıkılınca diğerine bakma şansı var. Astivi labirent gibi, dansetmek ve sosyalleşmek için çok alanı var. Pougki ise gecenin ilerleyen dakikalarında tıklım tıklım oluyor.

 

SKALA: Adanın en büyük köyü. Zaten feribottan indiğinizde göreceğiniz ilk yer Skala. Merkez meydanında yer alan Houston, buranın Lucca’sı gibi. Uzun dönem kalan yabancıların hepsi burada geç kahvaltı yapıyor. Yan tarafındaki The Patmians ise bir başka sosyalleşme mekanı. Burası akşamları da kalabalık oluyor. Geç saatlerde ise Ginger ve Kasbah’a gidin. Özellikle Kasbah gece 03.00’dan sonra başlayan ‘after’ partileriyle ünlü. Kapıda ‘guest list’ bile var. Herkesi içeri almıyorlar. Burada eğlence sabaha dek sürüyor. Skala’nın biraz dışında, Sapsila isimli sakin koyda konuşlanan Benetos ise özellikle Türk turistin favorisi. Susan Matthaiou’nun 97 yazında açtığı bu 14 masalık popüler restoran için rezervasyon şart.

 

KAMPOS: Bu bölgenin en ucunda nefis bir koy var. İsmi, Geranos (Livadi Geranou olarak geçiyor). Geranos adanın en güzel denizine sahip plajlardan biri. Plajın hemen karşısında, üzerinde bir şapelin yer aldığı küçük bir ada var. Bu adaya yüzerek çıkmak çok zevkli. Geranos’ta küçük bir lokanta da mevcut. Giderseniz kabak kızartması ve Alfa birası söyleyin. En güzel ikili! Geranos’un gerisinde yer alan ise Kampos koyunda ise favorimiz iki farklı mekan: İlki bir beach club, Atmos. Daha konforlu ve şık. Diğeri ise Bodrum’daki Sail Loft havasındaki Sea Sun. Kampos’ta önereceğimiz bir başka koy ise Agrio Livadi. Burada da koyla aynı adı taşıyan restoran favorimiz.

Kampos’un meydanında ise tatlı bir taverna var: Panagos. Yemekleri leziz, özellikle öğleden sonra yemeğe buraya gelen çok. Kampos tarafından son önerimiz ise Lefkes koyu. Rüzgârlı günlerinde denk gelirseniz denizi çok dalgalı olabilir. Ama gün batımı izlemek için en ideal yerlerden biri. Burada karavandan yapılma küçük bir bar da var. Bohem ve kendi halinde bir yer.

GRIKOS: Grikos koyunun favorisi tabii ki Patmos Aktis Oteli. Zarif, sofistike ve fazlalıklardan arınmış sade mimari tasarımıyla dikkat çeken otelin plajında denize girip akşamüstü mutlaka Plefsis tavernasında yemek yiyin. Patmos Aktis’in biraz ilerisinde yer alan Petra koyu ise denizinin güzelliğiyle dikkat çekiyor. Burada da salaş bir bar-restoran var. Petra’nın güney tarafında yer alan Plaki adlı plaj ise nudistlerin favorisi.

PSILI AMMOS: Herhalde adanın en ulaşılması zor koylarından biri burası! Aracınız ya da motorunuzla bir yere kadar gidiyorsunuz, sonrası 40 dakikalık bir yürüyüş! Tepeleri aşarak Psili Ammos’a vardığınız zaman sizi bekleyen şey ise nefis bir kumsal, çoğu zaman dalgalı bir deniz ve özellikle köftesiyle patates kızartması müthiş olan şirin bir lokanta.

Where to go in Patmos

Words | Onur Baştürk

Check out our Patmos recommendations…

 

CHORA: First go to Vaggelis and have dinner in great village around the historic Saint John's Monastery. Especially its 'Beef Ragu' and Saganaki are amazing. For later, your options are close and fun: Stoa, Thalami, Astivi and Pougki. In almost all of them, after 01.30, the music accelerates and people dance inside. Thalami's little room turns into a kind of “Gizli Kalsın”. Stoa and Astivi are already in the same building. When bored with one, there is a chance to look at the other. Astivi is like a maze, it has lots of space to dance and socialize. Pougki, on the other hand, gets crowded later in the night.

SKALA: The largest village on the island. Skala is the first place you will see when you get off the ferry. Houston, located in the central square, is like the Lucca of this place. All long-term foreigners have a late breakfast here. The Patmians is another socializing place. This place gets crowded in the evenings too. In the late hours, go to Ginger and Kasbah. Especially Kasbah is famous for its after parties that start after 03.00 at night. There is even a 'guest list' at the door. They don't let everyone in. Here the fun continues until morning.

Benetos, located in a quiet bay called Sapsila, a little outside of Skala, is a favorite of Turkish tourists. Reservation is essential for this popular 14-table restaurant, which Susan Matthaiou opened in the summer of '97.

KAMPOS: There is a beautiful bay at the far end of this region. Its name of Geranos (also known as Livadi Geranou). Geranos is one of the beaches with the most beautiful sea on the island. Just across the beach is a small island with a chapel on it. It is very enjoyable to swim to this island. There is also a small restaurant in Geranos. Order zucchini fries and Alpha beer if you go. On the other hand, in Kampos Bay, which is behind Geranos, two different places are our favorite: The first is a beach club, Atmos. Comfortable and stylish. The other is Sea Sun, which is in the mood of Sail Loft in Bodrum. Another bay we would recommend in Kampos is Agrio Livadi. Here, the restaurant with the same name as the bay is our favourite. There is a sweet tavern in the square of Kampos: Panagos. The food is delicious, especially in the afternoon, many people come here for dinner. Our last recommendation from Kampos is Lefkes Bay. If you come across on windy days, the sea can be very wavy. But it is one of the most ideal places to watch the sunset. There's also a small bar made from a trailer. A bohemian and self-contained place.

GRIKOS: Of course, the favorite of Grikos bay is Patmos Aktis hotel. At the hotel's beach, which stands out with its elegant, sophisticated and simple architectural design free of excesses, take a swim in the beach and have a meal at the Plefsis tavern in the afternoon. Petra Bay, located a little ahead of Patmos Aktis, draws attention with the beauty of its sea. There is also a shabby bar-restaurant here. The beach called Plaki, located on the south side of Petra, is a favorite of nudists.

PSILI AMMOS: This is probably one of the most difficult to reach bays of the island! You go to a place with your car or motor, then a 40-minute walk! When you reach Psili Ammos by crossing the hills, what awaits you is a beautiful beach, often a choppy sea, and a cute restaurant, especially with meatballs and french fries.

bottom of page