top of page
Tiganakia Beach.jpg

July 2024 | Travel

TURKISH BELOW

PATMOS GUIDE

words Onur Baştürk

CHORA

In this magnificent village around the historic Saint John’s Monastery, head to Vaggelis for dinner first. Especially their Beef Ragu and Saganaki are great! Your options for the advancing hours are both close together and very entertaining: Stoa, Thalami, Astivi, and Pougki.

GRIKOS

The favorite of the Grikos Bay is of course the Patmos Aktis Hotel. The hotel, which catches attention with its elegant, sophisticated, and simple architectural design, has 56 rooms. All rooms and suites are quite spacious. Be sure to swim on the beach of Patmos Aktis and dine at the Plefsis Tavern. Petra Bay just ahead of Patmos Aktis, catches the eye with the beauty of its sea. There is a shabby bar-restaurant here. Plaki beach on the southern side of Petra is the favorite of nudists.

SKALA

The largest village on the island. Long- time vacationers and ‘hangovers’ all meet in Houston in the square and have brunch. The Patmians is another social gathering place right next to Houston. It is essential to go to Ginger and Kasbah late at night. In particular, Kasbah is famous for its ’after‘ parties that start after 3 a.m. Benetos, located in the quiet bay named Sapsila, a little outside of Skala, is a popular 14-table restaurant opened by Susan Matthaiou in the summer of ‘97.

KAMPOS

At the far end of this region is a delightful bay, Geranos (Livadi Geranou). Geranos is one of the beaches with the most beautiful sea on the island. In Kampos Bay, our favorites are two different places: The first is a beach club, Atmos. More comfortable and stylish. The other is more bohemian, Sea Sun.

PSILI AMMOS

This is probably one of the most difficult places to reach on the island. You reach at a certain point with your car or motorcycle, the rest is a 40-minute walk! What awaits you when you reach Psili Ammos by passing the hills is a beautiful beach, a sea often wavy, and a cute restaurant with especially great french fries and meatballs.

CHORA

Tarihi Saint John’s Manastırı’nın etrafındaki bu şahane köyde önce Vaggelis’e gidip bir akşam yemeği yiyin. Özellikle ‘Beef Ragu’su ve Saganaki’si muhteşem! İlerleyen saatler için seçenekleriniz hem birbirine yakın hem de çok eğlenceli: Stoa, Thalami, Astivi ve Pougki.

GRIKOS

Grikos koyunun favorisi tabii ki Patmos Aktis Oteli. Zarif, sofistike ve fazlalıklardan arınmış sade mimari tasarımıyla dikkat çeken otelin 56 odası var. Tüm oda ve süitler oldukça geniş. Patmos Aktis’in plajında denize girip akşamüstü mutlaka Plefsis tavernasında yemek yiyin. Patmos Aktis’in biraz ilerisinde yer alan Petra koyu ise denizinin güzelliğiyle dikkat çekiyor. Burada da salaş bir bar-restoran var. Petra’nın güney tarafında yer alan Plaki adlı plaj ise nudistlerin favorisi.

SKALA

Adanın en büyük köyü. Uzun süre tatil yapanlar ve ‘geceden kalma’ olanların hepsi meydandaki Houston’da buluşup geç kahvaltı yapıyor. The Patmians ise hemen Houston’un yanında bir başka sosyalleşme mekanı. Gece geç saatlerde Ginger ve Kasbah’a gitmek elzem. Özellikle Kasbah gece 03.00’dan sonra başlayan ‘after’ partileriyle ünlü. Skala’nın biraz dışında, Sapsila isimli sakin koyda konuşlanan Benetos ise Susan Matthaiou’nun ’97 yazında açtığı 14 masalık popüler bir restoran.

KAMPOS

Bu bölgenin en ucunda nefis bir koy var, Geranos (Livadi Geranou). Geranos adanın en güzel denizine sahip plajlardan biri. Kampos koyunda ise favorimiz iki farklı mekan: İlki bir beach club, Atmos. Daha konforlu ve şık. Diğeri ise daha bohem, Sea Sun.

PSILI AMMOS

Herhalde adanın en ulaşılması zor koylarından biri burası! Aracınız ya da motorunuzla bir yere kadar gidiyorsunuz, sonrası 40 dakikalık bir yürüyüş! Tepeleri aşarak Psili Ammos’a vardığınız zaman sizi bekleyen şey ise nefis bir kumsal, çoğu zaman dalgalı bir deniz ve özellikle köftesiyle patates kızartması müthiş olan şirin bir lokanta.

bottom of page