top of page
Ekran Resmi 2023-11-09 12.00.27.png

November 2023 | Vol 11

english below

PATRICIA URQUIOLA

“We must rebuild a new ecological thinking”

words Onur Baştürk

portrait photos Marco Craig & Nicola Carignani

product photos Leonardo Duggento

İyi bir projenin her zaman paylaşarak şekillendiğine inanıyor. Sürdürülebilirlik konusunda kelimelerin popülerliğine takılıp kalmayın diyor. Sevdiğim esas motto’su ise şu: İnatçılık olmadan yenilik yapılamaz! Ünlü tasarımcı Patricia Urquiola tüm “en”lerinin ötesinde aynı zamanda samimi.

 

Ama o “en”leri saymadan olmaz: 2001’de kendi stüdyosunu açan, çalışmalarından bazıları New York’taki MoMa ve Londra’daki Victoria & Albert Müzesi’nde sergilenen Urquiola’nın tasarımını yaptığı en yeni mekanlar arasında Vicenza’daki mücevher müzesi Museo del Gioiello, Barselona’daki Mandarin Oriental, Berlin’deki Hotel Das Stue ve Milano’daki Hotel Four Seasons Spa yer alıyor. Şimdiye kadar tasarım yaptığı markaları sıralamak ise havalı bir geçit töreni gibi: Agape, Alessi, Axor-Hansgrohe, Baccarat, Boffi, Budri, De Padova, Driade, Flos, Gan, Georg Jensen, Glas Italia, Haworth, Kartell, Kvadrat, Listone Giordano, Louis Vuitton, Moroso, Mutina, Rosenthal ve Verywood.

İyi bir projenin her zaman paylaşarak şekillendiğine inandığınızı okumuştum. Buradan yola çıkarak, tasarım sürecinizin ve hayata bakış açınızın “paylaşma” üzerine kurulu olduğunu anlıyorum. Bu her zaman böyle miydi yoksa deneyim ve yaş almakla birlikte mi gelişti?

 

Takım çalışmasını her zaman çok sevdim. Hem üniversite yıllarında yaptığım grup projelerinde hem de bir “topluluk stüdyosu” olarak gördüğüm Studio Urquiola’da. Ekibim ve müşterilerle sürekli fikir alışverişinde bulunarak yan yana çalışmayı seviyorum. Bu çok önemli, çünkü her tasarım aşaması tartışma ve diyaloğun bir sonucu. Sonuçta her şirketin kendine ait tarihi, mirası ve saygı duyup projede yansıtmaya çalıştığım bir dili var.

POST.png

She believes that a good project is always shaped through sharing. When it comes to sustainability, don’t get hung up on the popularity of words, she says. Her main motto that I like is this: Innovation cannot be made without stubbornness! Famous designer Patricia Urquiola, beyond all her “bests” is also very sincere.

But we can’t do without counting those “bests”: among the newest places designed by Urquiola, who opened her own studio in 2001 with some of her works exhibited at MoMa in New York and the Victoria & Albert Museum in London, are the jewelry museum Museo del Gioiello in Vicenza, Mandarin Oriental in Barcelona, Hotel Das Stue in Berlin and Hotel Four Seasons Spa in Milan. Listing the brands she has made designs for so far is like a cool parade: Agape, Alessi, Axor-Hansgrohe, Baccarat, Boffi, Budri, De Padova, Driade, Flos, Gan, Georg Jensen, Glas Italia, Haworth, Kartell, Kvadrat, Listone Giordano, Louis Vuitton, Moroso, Mutina, Rosenthal and Verywood.

I read in an interview that living together is one of your fundamental principles and that you believe that a good project is always shaped by sharing. Based on this, I understand that your design process and your perspective on life are based on “sharing”. Has this always been the case or has it evolved over time with experience and age?

I’ve always loved teamwork. Both in the group projects I did during my university years and in Studio Urquiola, which I see as a “community studio”. I love working side by side with my team and clients, constantly exchanging ideas. It’s very important because every phase of design is a result of discussion and dialogue. After all, every company has its own history, heritage and language which I respect and try to reflect in the project.

POST.png
bottom of page