top of page
12.jpg

August 2023 | Design & Interiors

english below

RUBRUM

Gizemli şarap bağı ofisi

yazı Alp Tekin

zmir-Seferihisar’da konumlanan şarap markası Rubrum’un ofisinin tasarımı, Office Istanbul Architects’e ait. Kemal Serkan Demir, Gizem Güleryüz, Lara Uyal, Murat Kumbaracı ve Mine Öztürk’ten oluşan ekip; tasarımı yaparken üzüm bağlarının oluşturduğu lineer hattı referans almış. Üzüm bağlarının oluşturduğu hat ise arazide devamlı hakim olan rüzgârlarla yakından ilişkili.

Farklı açılardan yarattığı estetik algıyla dikkat çeken ve topografya içerisine gizlenen yapı, kimi zaman bağların akslarıyla bütünleşiyor kimi zaman ise vurgulu duvarları sayesinde düşey yönde baskın peyzaj elemanı olarak algılanabiliyor. Yapının ana malzemesi renklendirilmiş toprak esaslı mineral sıva. Bu sıva, araziden üretip ve çoğalma halinin bir temsili olarak öne çıkıyor.

 

Yapının merkezinde yer alan ve yapının korunaklı mekanı olarak tasarlanan avlu ise karşılama, birleştirme ve dağıtma gibi fonksiyonların yerine getirilmesine olanak sağlıyor. Avlu, çevresine yerleştirilmiş mekanlar arası sirkülasyonu sağlarken yarı açık yaşam alanı olarak iklimsel olumsuzluklara karşı konfor alanı olarak da karşılık buluyor.

RUBRUM

Mysterious vineyard office

words Alp Tekin

Office Istanbul Architects designed the office of Rubrum, the wine brand located in Turkey, Izmir-Seferihisar. The team consisting of Kemal Serkan Demir, Gizem Güleryüz, Lara Uyal, Murat Kumbaracı and Mine Öztürk; While designing, the linear line formed by the vineyards was taken as reference. The line formed by the vineyards is closely related to the prevailing winds in the land.

 

The structure, which is hidden in the topography, sometimes integrates with the axes of the vineyards, and sometimes it can be perceived as the dominant landscape element in the vertical direction thanks to its accent walls. The main material of the building is colored earth-based mineral plaster. This plaster stands out as a representation of the state of production and reproduction from the land.

 

The courtyard, located in the center of the building and designed as the sheltered place of the building, allows for the fulfillment of functions such as welcoming, combining and distributing. While the courtyard provides the circulation between the spaces placed around it, it also responds as a comfort area against climatic negativities as a semi-open living space.

bottom of page