top of page
Family Room.jpg

March 2024 | Design & Interiors

english below

DESIGNER RYAN SAGHIAN’S LATEST PROJECT 

words Laura Cottrell

Ryan Saghian’ın zevkli tasarımlarını takip ediyor ve onun tasarım anlayışını seviyoruz. Ham ve rafine tasarımları kendine özgü bir stille karıştıran Ryan Saghian, kendi neslinin en yetenekli isimlerinden biri. Kendi adını taşıyan Los Angeles merkezli tasarım markasının yanı sıra Saghian, “Unapologetically Chic” kitabının da yazarı. Saghian, Los Angeles Times tarafından hem 2023 hem de 2022'de En İyi 25 tasarımcıdan biri olarak seçilmişti. 

 

Ryan Saghian’ın tasarladığı son proje ise senarist, yönetmen ve yapımcı Josh Heald’ın evi. Los Angeles, Cheviot Hills'teki evin tasarım anlayışı retro dokunuşlarla modern zarif bir sadeliğin harmanlanmış hali. 

 

Ryan Saghian, “Bu ev için sıcak bir palet ve duygusal bir soyutlama tercih ettim" diyor. Sonuç mu? Uyumlu bir şekilde bir araya gelen farklı stillerin sanatsal bir füzyonu. Yemek odasındaki minimalist halat armatürler ve kabartma sanat eserleri vintage Charles Rennie Macintosh sandalyelerin ikonik Bauhaus stilliyle kontrast oluşturuyor. Ayrıca kadife yemek sandalyeleri yemek odasına sofistike ve zamansız bir görünüm katıyor.

We follow Ryan Saghian's tasteful designs and love his sense of design. Mixing raw and refined designs with a distinctive style, Ryan Saghian is one of the most talented names of his generation. In addition to his eponymous Los Angeles-based design brand, Saghian is also the author of the book 'Unapologetically Chic'. Saghian was named one of the Los Angeles Times' Top 25 Designers of 2023 and 2022. 

 

The latest project designed by Ryan Saghian is the home of screenwriter, director and producer Josh Heald. Located in Cheviot Hills, Los Angeles, the home's design concept is a blend of retro touches and modern, elegant simplicity. 

 

"For this house, I went for a warm palette and emotional abstraction," says Ryan Saghian. The result? An artistic fusion of styles that work together harmoniously. In the dining room, minimalist rope fixtures and relief artwork contrast with the iconic Bauhaus style of vintage Charles Rennie Macintosh chairs. The velvet dining chairs add a sophisticated and timeless look for this truly elegant dining room.

bottom of page