top of page
APR - Christian Lacroix SS2024_Pêle-Mêle_by Philippe Garcia_6_1_cmjn.jpg

July 2024 | Design & Interiors

TURKISH BELOW

SACHA WALCKHOFF 

‘THERE’S NO NOSTALGIA HERE, THIS is a NEW VISION on the BRAND HISTORY’ 

words Onur Baştürk

Christian Lacroix Maison’s latest collection shares its name with Lacroix’s 1992 autobiography: Pêle-Mêle. As he shared his life story, the fashion icon revealed how so many inspirations from his early years later came to form the world of Lacroix as we know it. 

Creative Director, Sacha Walckhoff, chose Arles, the town where the Lacroix spent his youth, as the inspiration for the Christian Lacroix Maison’s 24 collection.

Sacha Walckhoff began his stellar career in fashion and design when he joined forces with Christian Lacroix in 1992. After eight years of fruitful collaboration, Walckhoff took on a new role as the Creative Director of Christian Lacroix. Under his visionary leadership, the brand embarked on 

an ambitious​ journey, broadening its horizons into lifestyle design and home decor. 

Sacha Walckhoff talked to us about his life and latest designs...

You chose Pêle-Mêle as the title of the new collection because of Arles, the town where Christian Lacroix was born. Can you elaborate on this? How did Arles inspire you?

 

The first time I visited Arles was with Christian in 2008. Exploring his hometown through his eyes was incredibly special. It really helped me understand that a significant number of the brand’s themes are related to Arles – and to the way the town has evolved throughout the centuries. 

In his book, Pêle-Mêle, Christian talks about his youth in Arles – and about what led him to create his fashion house. 

 

And, in a new, contemporary way, Arles was also the direct inspiration for the Christian Lacroix Maison 2024 collection. There’s no nostalgia here, this is a new vision on the brand history. But we cannot build the future without having a solid knowledge of the past. At the same time, you have to free yourself from the past and its limitations to generate fresh ideas.

 

As Pêle-Mêle has shown, designs with a story attract attention! Can you describe your design process and working style?

 

Arles is famous for having hosted Vincent van Gogh and his sunflowers - so this was the starting point for our Soleil luxurious jacquard. I also came upon a lovely old book that told the history of Arles - starting with the Roman invasion. One of the map engravings in this book was the inspiration for the En allant aux Baux – our embroidered and printed linen canvas. There is always a story behind any new production. However, to do it right whilst enjoying the process, you need to free yourself from your muse.

 

You come from a mixture of Slavic, French, Swiss, and African origins. Has this enriched your creative processes?

 

My background allowed me to adapt to almost any situation and to be comfortable almost anywhere in the world. I am always open to innovative ideas - if I can trust the people with whom I am working.’

 

Your professional journey with Christian Lacroix began in 1992. What have you learnt about yourself in your personal and work life over the last three decades?

 

I’ve learned that I am able to adapt and move forward without forgetting who I am. In the current world we live in, being balanced is a blessing.

 

What is your favorite material? And, why?

 

There are two materials that I like equally from the 2024 collection: Soleil, Roubine and En allant aux Baux. So, I will also be using these in my new home - which is currently under renovation.

 

If you could depict your lifestyle as a movie or a song, which would it be?

“Funny Face” by Stanley Donen! I watched it during my childhood in Switzerland. This film made me become who I am today...

PÊLE-MÊLE HIGHLIGHTS 

Trinquetaille -where Lacroix grew up, in Arles, is the inspiration for our patchwork design, reminiscent of Provençal-style, quilted fabric. Sewn under the Provençal sun, this quilted fabric is also known as boutis.

 

Printed on wallpaper in cotton velvet with terracotta tones, Cotillons speaks of neighborhood festivals with young acrobats dressed as harlequins.  Drawing inspiration from both Pablo Picasso and Lucien Clergue. Jardin Hortus is a park inspired by Arles’ ancient past. Printed on linen fabric and panoramic wallpaper, this fruit and flower bouquet design is reminiscent of ancient Roman feasts.

 

SurréArles’isme is an exuberant fresco - a panorama of wild and imaginary flowers. It is a tribute to a town that constantly rediscovers itself, yet manages to remain untouched - while attracting countless artists over time.

SACHA WALCKHOFF 

‘İÇİNDE YAŞADIĞIMIZ DÜNYADA DENGELİ OLMAK BİR LÜTUF’

Christian Lacroix Maison’un yeni sezon koleksiyonu “Pêle-Mêle”, Christian Lacroix’nın çocukluğundan Maison de Couture'u kurduğu ilk yıllara kadar olan öyküsünü anlatan kitabının adı. 1992'de basılan kitapta, bugün bildiğimiz Lacroix dünyası haline gelecek birçok temadan bahsediliyordu. Markanın kreatif direktörü Sacha Walckhoff, Christian Lacroix Maison 2024 koleksiyonu için işte bu kitabın ismini ödünç aldı. Çünkü bu sezonun ilham perisi Christian'ın gençliğini geçirdiği Arles. Çok çeşitli etkilere sahip bu çok katmanlı kasaba olmasaydı, Maison Lacroix da olmazdı. Bu nedenle bu koleksiyon, Provence'ın bu tarihi kasabasına bir saygı duruşu olarak tasarlanmış. 

 

Sacha ile yeni sezonu konuşmadan önce onun hakkında size kısa ve görkemli bilgiler vermek isterim: Sacha’nın moda ve tasarım dünyasındaki olağanüstü yolculuğu 1992 yılında moda ikonu Christian Lacroix ile güçlerini birleştirmesiyle başladı. Yıllar geçtikçe Lacroix ile olan ilişkisi gelişen Sacha, 2010 yılında markanın kreatif direktörü olarak atandı. Sacha’nın vizyoner liderliği altında Christian Lacroix markası, yaşam tarzı tasarımı, ev dekorasyonu alanlarında ufkunu genişleterek iddialı bir yolculuğa çıktı. 

Yeni koleksiyonun ismi için “Pêle-Mêle”yi seçmenizin nedeni Christian Lacroix’nın çocukluğunun geçtiği kasabayla bağlantılı. Arles sana nasıl bir ilham verdi? 

 

Arles'ı ilk kez 2008 yılında Christian Lacroix ile birlikte ziyaret etmiştim. Memleketini onun gözünden keşfetmek çok eşsiz bir şeydi. Markanın konu ve temalarının önemli bir kısmının doğrudan Arles'la ve şehrin yüzyıllar boyunca geçirdiği evrimle ilgili olduğunu anlamama kesinlikle yardımcı oldu. 1992'de yayınlanan 'PÊLE-MÊLE' adlı kitap, genç Christian'ın Arles'taki yaşamına ve onu moda evini kurmaya iten nedenlere ışık tutuyor. Christian Lacroix Maison 2024 koleksiyonumuz doğrudan Arles'tan ilham alıyor ancak çağdaş ve tamamen yeni bir şekilde. Burada nostalji yok, markanın geçmişine dair yeni bir vizyon var. Geçmişi iyi bilmeden geleceği inşa edemeyeceğimize inanıyorum ama aynı zamanda taze fikirler üretmek için kendinizi geçmişten ve onun sınırlarından kurtarmanız da gerekiyor.

 

Hikayesi olan ürünler her zaman daha çok ilgi çeker. Tıpkı “Pêle-Mêle” gibi. Bu anlamda tasarım sürecinizi ve çalışma stilinizi merak ediyorum. Biraz anlatabilir misiniz? 

 

Arles, Vincent van Gogh'u ve onun ayçiçekleri tablolarını ağırlamasıyla tanınıyor, bu nedenle "Soleil" lüks jakarlı kumaşımızın başlangıç noktası burası oldu. Roma istilasından bu yana Arles'ın tarihini anlatan bu 19. yüzyıl kitabını da buldum. Bu kitaptaki harita gravürlerinden biri "en allant aux Baux" işlemeli ve baskılı keten kanvas için bize ilham verdi. Her yeni üretimin ötesinde her zaman bir ilham vardır, ancak bunu doğru yapmak ve süreç boyunca eğlenmek için kendinizi ilhamdan kurtarmanız gerekir ...

 

Slav, Fransız, İsviçre ve Afrika kökenlerine sahip olmak yaratım sürecinizi nasıl zenginleştirdi ve size neler kattı?

 

Sanırım bu sayede hemen her duruma uyum sağlayabiliyor ve dünyanın hemen her yerinde rahat edebiliyorum. Birlikte çalıştığım insanlara güvenebilirsem yeni fikirlere her zaman açığım.

 

Christian Lacroix ile olan maceranız 1992'de başladı. O günden bugüne hem iş hem de özel hayatınızda kendinize dair neler öğrendiniz? 

 

Kim olduğumu unutmadan uyum sağlayabildiğim ve ilerleyebildiğim için. İçinde yaşadığımız dünyada dengeli olmak bir lütuf...

 

En sevdiğiniz malzeme hangisi? 

 

Koleksiyonun bir parçasını kastediyorsanız, en çok sevdiğim birkaç malzeme var: "Soleil", "Roubine" ve "En allant aux Baux" çünkü şu anda yenilemekte olduğum yeni evimde bunlara sahip olacağım.

 

Yaşam tarzınızı bir film ya da şarkıyla tanımlamanızı istesem; bu hangi film ya da şarkı olurdu? 

 

Stanley Donen'dan "Funny Face"! Bu filmi çocukken İsviçre'de izlemiştim ve bugün olduğum kişi olmamı sağlayan filmdir.

 

PELE-MELE KOLEKSİYONUNDAN…. 

 

- Çok sayıda Provençal güneşle dikilmiş, “boutis” olarak da bilinen Provençal tarzı kapitone kumaşı hatırlatan patchwork tasarımın ilham kaynağı Christian Lacroix’nın büyüdüğü Arles’teki çok kültürlü bölge Trinquetaille. 

 

- Hem pamuklu kadife hem de pişmiş toprak tonlarında duvar kâğıdı üzerine basılan “Cotillons” ise Picasso ve fotoğrafçı Lucien Clergue'e de ilham veren, harlequin gibi giyinmiş genç akrobatlara rastlanan mahalle festivallerinden bahsediyor. Bu neşeli baskı rustik pamuklu bir tuval üzerinde. 

 

- “En allant aux Baux”; bölgenin 17. yüzyıldan kalma, büyük bir keten panel üzerine işlenmiş haritasını temsil ediyor. 

 

- "SurréArles'isme”, vahşi ve hayali çiçeklerin panoramasından oluşan coşkulu bir fresk. Aynı zamanda kendini sürekli yeniden keşfeden, ancak bir şekilde aynı kalmayı başaran ve zaman geçtikçe daha fazla sanatçı ve yeteneği kendine çeken bir kasabaya da övgü niteliğinde.

bottom of page